Newag prezentuje tor testowy

Newag prezentuje tor testowy

26 listopada 2020 r. w siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaprezentowano działanie nowoczesnego toru testowego, który powstał w ramach najnowszych inwestycji nowosądeckiego producenta taboru szynowego.

– Polscy producenci pociągów rozwijają się m.in. dzięki polskim inwestycjom publicznym. Polacy w różnych regionach kraju korzystają z produktów nowosądeckiej firmy Newag. Dzisiaj widzimy efekt inwestycji w innowacyjność tej firmy. Gratuluję każdemu, kto przyczynił się do tego sukcesu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Uroczyście zaprezentowany tor testowy to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Dzięki swojej szczególnej specyfikacji infrastruktura toru pozwala na testowanie pojazdów szynowych przeznaczonych dla różnych systemów zasilania, wliczając w to: 3kV DC, 15kV 16 2/3 Hz AC oraz 25kV 50Hz AC. Obiekt składa się z 245 metrów torów użytkowych oraz niezbędnej transformatorowni pozwalającej na zmianę napięcia.

Pojazdy obsługujące wyżej wymienione napięcia mogą poruszać się między innymi na terenie Niemiec, Austrii, Czech oraz Słowacji. Najnowsza inwestycja to efekt długofalowych planów rozwoju firmy. Umożliwia ona testowanie pojazdów wielosystemowych, co otwiera drzwi do nowych segmentów rynku oraz daje możliwości ekspansji zagranicznej.

– Bardzo dziękuję panu prezesowi za bardzo dobry produkt. Otrzymaliśmy już siedem pojazdów z modułem dojazdowym i muszę powiedzieć, że ich jakość jest na bardzo dobrym poziomie, zgodnie z wszystkimi wymogami rynku. Dalszym etapem realizacji tej umowy będzie dostawa lokomotyw wielosystemowych, które są dla nas bardzo istotne i ważne w ekspansji na rynki zagraniczne – powiedział prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

– Prezentowane dziś lokomotywy dla PKP Cargo mogą poruszać się pod napięciem 3kV oraz 25kV. Jest to niezmiernie ważne dla PKP Cargo, ponieważ przy przejeździe przez granicę to polsko-czeską, czy odwrotnie nie zachodzi potrzeba zmiany lokomotywy. Druga z lokomotyw to Griffin dla PKP Intercity, jedna z ostatnich z kontraktu na 30 takich pojazdów. Natomiast ostatnia którą widzimy to produkt, który zbudowaliśmy w 2010 roku, jest to lokomotywa wyposażona w trzy systemy, 3kV, 25kV oraz 15kV 16 2/3 Hz – powiedział prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

Podczas konferencji goście mieli okazję zobaczyć przejazd wielosystemowej lokomotywy na nowo powstałym torze oraz mogli podziwiać elektryczne lokomotywy Griffin dla PKP Intercity oraz Dragon 2 dla PKP Cargo.

Griffin to uniwersalna jednostka pozwalająca na transport składów towarowych i pasażerskich. Dragon 2 to lokomotywa elektryczna przeznaczona do transportowania ciężkich składów towarowych, charakteryzująca się dużą siłą pociągową.

Newag S.A. to wiodący producent elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra i tramwajów. Nowosądecka spółka posiada ponad 140-letnią tradycję i jest jednym z najstarszych polskich producentów taboru szynowego.

Poleć ten artykuł:

Polecamy