Plan budowy GigaFabryki PV nabiera tempa
Inicjatywa budowy polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych nabiera tempa. W celu realizacji projektu została powołana spółka Giga PV S.A. Cała inwestycja może sięgać 1 mld zł, a sama fabryka zlokalizowana na Śląsku będzie zatrudniać ponad tysiąc pracowników i produkować 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie.
Projekt GigaFabryki w Polsce nie jest przypadkowy, a jego realizacja właśnie w tym momencie łączy w sobie wiele pozytywnych aspektów, w tym polski boom na fotowoltaikę, sprzyjającą przemysłowi krajową politykę i strategię Unii Europejskiej zakładającą stymulację wzrostu gospodarczego po Covid-19 m.in. poprzez rozwój zielonej energii opartej na europejskich innowacjach technologicznych. Polacy przekonali się do energii słonecznej, a wraz z odchodzeniem od węgla to właśnie fotowoltaika będzie jednym z ważniejszych filarów polskiej energetyki. Wartość rynku PV w Polsce pod względem obrotów i inwestycji w 2020 roku sięgnęła 8 mld zł i zgodnie z planami rządowymi rynek ten i krajowy przemysł będą rosły w kolejnych latach.
Obecnie dysponujemy prężnie działającym przemysłem fotowoltaicznym, w którym polskie firmy zapełniają prawie cały łańcuch dostaw. W tym łańcuchu brakuje jedynie ogniw fotowoltaicznych, które obecnie pochodzą z krajów azjatyckich a w przyszłości będą produkowane właśnie w GigaFabryce. W założeniu GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w ilości pozwalającej na pokrycie 50% średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5% rocznych inwestycji w całej UE. Według założeń biznesplanu produkcja ogniw rozpocznie się w 2024, ale spółka już teraz jest otwarta na współpracę oraz rozmowy z firmami, które chcą się przyczynić do rozwoju tego projektu.
Spółka podpisała listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Giga PV ma podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej i prowadzi rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami, które będą kluczowe w utrzymaniu konkurencyjności produkowanych ogniw i zaprasza wszystkich chętnych do współpracy. Taka współpraca pozwoli na osiągnięcie jak najlepszej konkurencji kosztowej ogniw produkowanych w polskiej fabryce w stosunku do produktów azjatyckich oraz otworzy możliwości ekspansji Fabryki na rynek europejski.
GigaFabryka będzie produkowała ogniwa krzemowe najnowszej generacji w technologii TOPCon, dającej ogniwa o wyższej jakości niż te wyprodukowane obecnie w dominującej technologii PERC, stosowane masowo przez azjatyckich producentów. Dostawcami poszczególnych urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej mają być firmy polskie oraz europejskie. Planuje się jednocześnie generowanie innowacyjnych rozwiązań przyszłości we współpracy z polskimi i międzynarodowymi partnerami, czemu służyć będzie projektowany dla GigaFabryki ekosystem innowacji rozwoju technologii/modeli biznesowych bazujących na energii słonecznej.
Planowo inwestycja zostanie zrealizowana na terenach pogórniczych w trakcie transformacji gospodarczej. Wybrana lokalizacja sprawi, że projekt stanie się ważną częścią polskiej sprawiedliwej transformacji energetycznej, a także będzie stanowić ważny element krajowego systemu innowacji i Zielonego Ładu.
– Wykorzystanie wiedzy instytucji badawczych, wykwalifikowani pracownicy oraz istniejące i powstające krajowe podmioty przemysłowe stanowią podstawę do stworzenia w Polsce kluczowych elementów odbudowywanego europejskiego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki – komentuje prezes Giga PV, Grzegorz Wiśniewski.