Wydanie: Eurologistics 123 ( Kwiecień-Maj 2021 )

Nowoczesne technologie na dobre zagościły nie tylko w naszej świadomości, ale i w codziennym funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw.
Odpowiednio wykorzystywane przenoszą zarządzanie łańcuchem dostaw na wyższy poziom. I to dzięki nim możemy sprostać współczesnym wyzwaniom – zmienności, niepewności, złożoności, niejednoznaczności…
O odważnym wdrażaniu nowatorskich projektów, nowoczesnych technologiach, a także o otwartości i szukaniu inspiracji rozmawiamy w tym wydaniu z Katarzyną Słabowską – dyrektor logistyki w sieci Żabka. Optymalne zarządzanie dostawami do ponad 7100 sklepów sieci możliwe jest dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, sztucznej inteligencji i analityki. Ale na tym nie koniec. Firma właśnie wdraża jedno z nowatorskich dla logistyki rozwiązań– e-podpis. Projekt łączy wiele procesów, które angażują całe koło logistyczne – od momentu złożenia zamówienia, do zwrotu pojemników do magazynu. Technologie cyfrowe pozwalają optymalizować i integrować procesy logistyczne. Poprawa wydajności, efektywności, eliminacja błędów to ich główne atuty. Stosowanie rozwiązań telematycznych pozytywnie wpływa na optymalizację kosztów, tras i na bezpieczeństwo.

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest m.in. precyzyjne określenie szacowanego czasu dostawy. Rozwiązania oparte na rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej z powodzeniem stosowane są w magazynach, gdzie rośnie także zainteresowanie automatyką i robotyzacją. A uruchomienie sieci 5G dla sektora logistycznego otworzy kolejny rozdział w cyfryzacji przedsiębiorstw.
Zapraszam do lektury Eurologistics, w którym poruszamy nie tylko kwestie związanie z nowoczesnymi technologiami. Czeka na Państwa wiele artykułów dotyczących wszystkich ogniw łańcucha dostaw. Ale, czy zapamiętamy wszystko, co przeczytamy? Nie. I nie powinniśmy się tym przejmować. Jak zauważa w swoim felietonie prof. Maciej Błaszak: „Ludzki mózg znajduje się w permanentnym stanie zapominania. (…) Zadaniem mózgu nie jest przechowywanie całej informacji, która do nas dociera. (…) Nasz mózg nie jest przystosowany do zapamiętywania szczegółów – zdecydowanie preferuje uchwycenie istoty całości”. Warto więc zapamiętać jedno: „Ludzka pamięć nie jest biblioteką, lecz generatorem nowych rozwiązań”.

Kinga Wiśniewska

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.