Nowe inicjatywy Platformy Przemysłu Przyszłości
Podnoszenie kompetencji przedsiębiorców, doradzanie im w obszarach przemysłu 4.0 oraz koordynacja współpracy w zakresie transformacji cyfrowej to główne zadania Platformy Przemysłu Przyszłości wymienione w nowej Polityce Przemysłowej Polski. W tym tygodniu ruszają kolejne projekty rozwijające bazę wiedzy o technologiach i przemyśle oraz inicjatywy wspomagające przedsiębiorców w budowaniu planu cyfrowej transformacji firm.
Okrągły Stół Klastrów
Wyzwaniom związanym z cyfryzacją, przemysłem 4.0 i Europejskim Zielonym Ładem będzie poświęcona konferencja Okrągły stół klastrów.
– Zmiany w otoczeniu gospodarczym wywołane pandemią COVID-19 i walka ze zmianami klimatycznymi są głównymi czynnikami przyśpieszającymi cyfryzację i wymuszającymi zmianę modeli biznesowych – podkreśla Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości. – Bez zmian w organizacji i działaniu firmom coraz trudniej będzie skutecznie konkurować na rynku. Klastry mogą skutecznie przeprowadzić uporządkowaną transformację przedsiębiorstw w kontekście branżowych specjalizacji oraz wpłynąć na konkurencyjność całych branż.
W Polsce istnieje ok. 130 klastrów. Według badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ,,Benchmarking klastrów w Polsce, edycja 2020”, w 41 klastrach działa ponad 2500 najbardziej aktywnych w swoich sektorach firm. Pracuje w nich ok. 3% zatrudnionych w polskiej gospodarce. Gościem Okrągłego stołu klastrów 24 czerwca będzie wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, dr Jarosław Gowin.
Przemysł przyszłości w praktyce
25 czerwca o 11:00 rozpocznie się webinarium transmitowane na YouTube’ie i Facebooku. Konferencja Przemysł przyszłości w praktyce będzie poświęcona technologicznym i organizacyjnym pomysłom na cyfrową transformację przedsiębiorstw. Internauci posłuchają o:
- integracji danych produkcyjnych i ich wykorzystaniu w systemach klasy Control Room (Arkadiusz Rodak, ASTOR)
- zbieraniu danych z maszyn z wykorzystaniem IIoT (Adam Piszczatowski, Bosch Rexroth)
- możliwości wykorzystania danych zebranych z maszyn do inteligentnego wykrywania zużycia elementów linii produkcyjnej (Jakub Kwiatkowski, Mitsubishi Electric)
- koncepcji połączenia Lean Six Sigma z narzędziami IT w celu przewidywania zużycia maszyn (Igor Łęgowski, Proceed Consulting)
- autorskiej aplikacji dla pracowników (Krzysztof Szulc, Grupa Azoty)
- praktycznych rozwiązaniach stosowanych w produkcji zgodnej z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym (Kamil Woźniak, Opakomet).
W piątek prelegenci wystąpią z krótkimi zapowiedziami, następnie widzowie zagłosują na najciekawsze z nich – prezentacje, które zyskają najlepsze oceny, zostaną pokazane w dłuższej formie. Konferencję poprowadzi Dawid Solak, członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, podczas wydarzenia zobaczymy też prof. Mariusza Hetmańczyka, kierownika Zespołu ds. Kontaktu z Rynkiem w PPP. Więcej informacji o wirtualnym spotkaniu z ekspertami można znaleźć w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl.