Volkswagen zbuduje sześć gigafabryk akumulatorów

Volkswagen zbuduje sześć gigafabryk akumulatorów

Volkswagen powołał europejską firmę (Société Européenne), aby skonsolidować działania w całym łańcuchu wartości, który dotyczy produkcji akumulatorów – od przetwarzania surowców, przez opracowanie zunifikowanego akumulatora Volkswagena, po zarządzanie europejskimi gigafabrykami. Koncern zapowiada, że na naszym kontynencie docelowo będzie znajdować się sześć takich zakładów.

Zakres działalności firmy obejmie również nowe modele biznesowe oparte na ponownym wykorzystaniu zużytych akumulatorów samochodowych i na recyklingu zawartych w nich cennych surowców. Grupa tworzy w ten sposób wydajne i przyszłościowe struktury dla szybko rozwijającego się biznesu związanego z akumulatorami.

Thomas Schmall, Członek Zarządu ds. technologii w koncernie Volkswagen i Dyrektor Generalny Volkswagen Group Components, mówi: – Chcemy oferować klientom mocne, niedrogie i zrównoważone akumulatory, co oznacza, że musimy być aktywni na wszystkich etapach łańcucha wartości, który dotyczy akumulatorów, mających kluczowe znaczenie dla sukcesu. Obecnie łączymy siły w zakładach w Salzgitter, aby zachęcać do innowacji i zapewnić w przyszłości wsparcie najlepszych partnerów dla nowej firmy. Mamy już silny zespół ds. akumulatorów w Salzgitter, składający się z 500 pracowników z 24 krajów i nadal wzmacniamy go na poziomie kierowniczym.

 Volkswagen planuje założyć sześć gigafabryk w Europie, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe w ramach Grupy. Produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter ma rozpocząć się w 2025 r. Gigafabryka w Dolnej Saksonii będzie produkować zunifikowane ogniwa akumulatorowe do samochodów tzw. segmentu wolumenowego Grupy Volkswagen. W początkowej fazie fabryka ma mieć roczną wydajność 20 gigawatogodzin; na późniejszym etapie planowane jest podwojenie jej do 40 gigawatogodzin. Na podstawie bieżącej rundy planowania Grupa Volkswagen inwestuje duże środki w rozwój produkcji ogniw akumulatorowych w Salzgitter. Na budowę i eksploatację gigafabryki w Salzgitter do rozpoczęcia produkcji przeznaczono w sumie 2 miliardy euro.

Oczekuje się, że produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter zapewni w przyszłości pracę ponad 2500 osób. Pracownicy zostaną przejęci z fabryki silników w Salzgitter, po przeszkoleniu do nowych obowiązków. Niektórzy z nich wniosą wiedzę, na przykład w zakresie planowania lub logistyki, która przyda się przy budowie fabryki. W razie potrzeby, transfer know-how zostanie uzupełniony o nowe kompetencje, na przykład poprzez rekrutację personelu z zewnątrz.

Zakład w Salzgitter w Dolnej Saksonii pod jednym dachem połączy rozwój, planowanie i kontrolę produkcji, stając się w ten sposób centrum akumulatorów koncernu Volkswagen. W Hiszpanii i Europie Wschodniej planuje się budowę dodatkowych gigafabryk. Dokładne lokalizacje gigafabryk nr 3 i 4 mają zostać ustalone w pierwszej połowie 2022 roku. Do 2030 roku Volkswagen zamierza otworzyć w Europie dwie kolejne fabryki ogniw akumulatorowych.

Równolegle do rozwoju tych pięciu gigafabryk przez nowo utworzoną europejską firmę, szwedzki start-up – Northvolt AB, w którym Volkswagen ma około 20 procent udziałów — zbuduje kolejną fabrykę w Skellefteå na północy Szwecji. Od 2023 roku zakład ten będzie produkować ogniwa akumulatorowe do samochodów segmentu premium. Northvolt ma już ugruntowaną współpracę z Grupą Volkswagen w obszarze ogniw akumulatorowych do aut tego segmentu.

Volkswagen kontynuuje uprzemysłowienie produkcji akumulatorów na wszystkich poziomach łańcucha wartości. W grudniu firma uzgodniła dwa strategiczne partnerstwa – z firmami Umicore i 24M, a także długoterminową umowę na dostawy z Vulcan Energy Resources.

Celem partnerstw jest pomoc w produkcji i zaopatrzeniu w materiały pierwotne, a także optymalizacja produkcji ogniw akumulatorowych w planowanych gigafabrykach. Partnerstwa te mają na celu budowanie know-how w technologii akumulatorów i optymalizację zarządzania kosztami.

Poleć ten artykuł:

Polecamy