Jest gorzej niż w pandemii i kryzysie 2008 roku - głosił nagłówek z podsumowaniem badania nastrojów MŚP, które dotarło do mnie tuż przed zamknięciem bieżącego wydania Eurologistics. Jak to w przypadku nagłówków bywa, nie w pełni oddawał on treść załączonego artykułu, ale niepokój w branży TSL i całej gospodarce, dotyczący nadchodzących miesięcy, jest coraz większy.
W rozmowach toczonych podczas kwietniowej konferencji Trendownia niejednokrotnie przewijało się stwierdzenie, że być może ten rok nie będzie taki zły, zaś nadzieję na poprawę sytuacji upatrywano w trzecim kwartale roku. Tymczasem wspomniany kwartał zmierza już ku końcowi, zaś zamiast poprawy widzimy teraz coraz gorsze dane, płynące nie tylko z Polski, ale przede wszystkim ze strony naszych najważniejszych partnerów handlowych. Cykl koniunkturalny nie uległ jeszcze zamknięciu, nasilają się zatem pytania o to, czy nie
czeka nas fala bankructw i wzrost bezrobocia - w TSL jak całej gospodarce.
Jednakże we wspomnianym przeze mnie na początku badaniu, właściciele i menedżerowie firm z sektora MŚP - bardzo podatnego na zawirowania gospodarcze - oprócz obaw prezentowali też spore pokłady optymizmu. Mimo niepewności, 79% polskich MŚP stwierdza, że perspektywy dla ich biznesu są dobre, zaś w innych krajach wskaźnik ten był jeszcze wyższy. Optymizm ten nie jest bezpodstawny, bowiem w zalewie złych danych z polskiej gospodarki wyróżnia się wyraźna poprawa w obszarze inwestycji, które aktualnie wróciły do poziomu z 2019 roku. Efekty tego będą widoczne, choć nie natychmiastowe.
Łańcuch dostaw nigdy nie czeka na to, aż osiągniemy efekty długofalowych procesów i dostosowuje się do bieżącej sytuacji. O tym, jak w praktyce firmy reagują na zachodzące zmiany i jak zbudować odporność logistyki na szoki rynkowe, będziemy mówić podczas konferencji Transport&Logistics Future 2023. Zapraszamy do Warszawy w dniach 20-21 września – niech i Państwa głos wybrzmi w tej dyskusji.