Wydanie: Eurologistics 140 ( Styczeń-Luty 2024 )

Dużo obaw, ale i dużo nadziei widać w prognozach, które jak zawsze na przełomie lat płyną do nas ze wszystkich stron. Po roku, który z pewnością nie był najłatwiejszy dla branży TSL, szczególnie chętnie wsłuchujemy się w te
bardziej optymistyczne oczekiwania, obarczone niemal zawsze jednak przypisem: będzie lepiej, ale nie od razu.

Gospodarka niemrawo rusza do przodu, a logistyka i transport ruszą razem z nią. Na szybki zryw nikt jednak nie liczy. Symptomatyczne jest zwłaszcza to, że o ile rok temu zastanawiając nad przyszłością biznesu patrzyliśmy główne na
wschód, dziś źródła obaw znajdują się przede wszystkim na zachodzie. Stagnacja, w którą wpadły Niemcy, przypomina o ścisłej korelacji między naszymi gospodarkami i dyskusje o tym kiedy najważniejsza gospodarka Unii Europejskiej wyjdzie z dołka stają się równe częste jak rozważania nad przebiegiem wojny na Ukrainie.

Na łamach pierwszego tegorocznego wydania Eurologistics przyglądamy się zatem prognozom opracowanym przez ekspertów z obszaru logistyki, transportu i magazynowania. Jak wskazuje w swoim artykule Krzysztof Oflakowski, przedsiębiorstwa z sektora transportu i gospodarki magazynowej w Polsce chłodno oceniają najbliższe miesiące we wszystkich badanych przez GUS obszarach, w tym w obszarze zatrudniania.

Rynek magazynowy nie przeżywa aż taki problemów jak transport i logistyka, ale jak prognozuje AXI IMMO, w pierwszych miesiącach 2024 roku deweloperzy zdecydują się na strategię bezpiecznego inwestowania, skupiając się głównie na projektach ze znacznym udziałem umów przednajmu oraz dostarczaniu projektów typu BTS. Zmiana w podejściu spodziewana jest w drugiej połowie roku - zapowiadana poprawa nastroju konsumentów wpłynie na zmianę sytuacji gospodarczej i makroekonomicznej, co będzie przyczyną do zwiększenia atrakcyjności Polski i rozpoczęcia budowy nowych inwestycji. Inercji związanej z wychodzeniem ze spowolnienia nie da się ominąć, liczymy jednak na to, że proces ten nie zostanie storpedowany przez kolejne nieprzewidziane czynniki i rok wydawniczy 2025 będziemy mogli otwierać w dużo lepszych nastrojach.

Witold Zygmunt

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.