Objęcie zakazem wydawania wizy Schengen dla cudzoziemca – jak i gdzie go cofnąć?

Objęcie zakazem wydawania wizy Schengen dla cudzoziemca – jak i gdzie go cofnąć?

Wiza Schengen to wiza krótkoterminowa, która pozwala podróżnym odwiedzić dowolny z 29 krajów europejskich należących do strefy Schengen na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Wiza ta jest niezbędnym dokumentem dla obywateli spoza Unii Europejskiej (UE), którzy chcą leganie podróżować do Europy.

Zakaz wydawania wiz Schengen może jednak zakłócić plany podróży, czy pracy i spowodować znaczne niedogodności. Postaramy się wyjaśnić czym spowodowane jest wydanie zakazu wizy Schengen przez służby graniczne, co pociąga za sobą taki zakaz, jak działa i jakie kroki należy podjąć, aby go cofnąć.

Zakaz posiadania wizy Schengen to kara administracyjna, która obejmuje zakaz wjazdu do całej strefy Schengen. Zakaz ten może zostać nałożony z powodów, takich jak:

• Przekroczenie okresu ważności wizy.

• Naruszenie przepisów wizowych.

• Podawanie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji podczas procesu ubiegania się o wizę.

• Angażowanie się w nielegalne działania na terenie strefy Schengen.

• Bycie uznanym za zagrożenie bezpieczeństwa dla danego kraj i jego obywateli.

Po nałożeniu zakazu wydawania wiz Schengen dane konkretnej osoby są wprowadzane do tzw. bazy danych Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Zakaz otrzymywania wizy Schengen może obowiązywać przez różny okres, w zależności od powagi naruszenia. Może to być tymczasowy zakaz na kilka miesięcy lub lat lub stały zakaz w najcięższych przypadkach.

Jaki można podjąć kroki w celu próby uchylenia wydanego zakazu wjazdu do strefy krajów Schengen?

1. Zidentyfikowanie powodu zakazu.

2. Zebranie niezbędnych dokumentów, które mogą wesprzeć sprawę.

3. Złożenie odwołania do władz imigracyjnych kraju strefy Schengen, który nałożył zakaz.

Cudzoziemiec objęty zakazem wjazdu, nie może legalnie wjechać na terytorium RP.  Decyzja cofająca zakaz ponownego wjazdu, powoduje, że dane cudzoziemca zostają wykreślone z bazy rejestrów SIS prowadzonych do celów odmowy wjazdu.

W takich wypadkach słusznym rozwiązaniem jest profesjonalna pomoc prawna. Zapewni ona, że nic nie zostanie pominięte a sprawa w danym urzędzie będzie rozstrzygnięta z należytą starannością. Warto skorzystanie z pomocy prawnej, zwłaszcza jeśli sprawa jest złożona. Kancelaria AM International Solicitors i jej prawnicy specjalizujący się w prawie imigracyjnym mogą udzielić cennych wskazówek, odpowiednio pokierować, tym samym zwiększyć szanse na skuteczne odwołanie. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy