Era zielonych magazynów

Era zielonych magazynów

Czasy, kiedy strategiczna lokalizacja i atrakcyjna cena były jedynymi kryteriami wyboru magazynu, bezpowrotnie mijają. Wynajmujący zwracają coraz większą uwagę na kwestie środowiskowe i wybierają zrównoważone obiekty logistyczne. Pionierem w dziedzinie dostarczania tego rodzaju budynków jest Prologis, który jako pierwszy wprowadził obowiązkową certyfikację BREEAM dla wszystkich nowych inwestycji w Europie Środkowej.

Według danych Cushman & Wakefield, Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W I półroczu 2024 wynajęto rekordowe 2,7 mln m2 powierzchni, co oznacza wzrost o 22% r/r.

Z perspektywy klienta wybór obiektu z certyfikatem BREEAM staje się kluczowym elementem długofalowej strategii, która przynosi wiele korzyści. Inwestycja generuje większą wartość rynkową i ułatwia proces kredytowania. Jednocześnie niższe koszty eksploatacji oraz zużycia mediów znacząco redukują wydatki operacyjne, a brak potrzeby częstych remontów dodatkowo obniża koszty utrzymania. Z kolei satysfakcja zatrudnionych z przyjaznego miejsca pracy przekłada się na ich większą efektywność. Ponadto firma zyskuje także pozytywny wizerunek, spełniając oczekiwania coraz bardziej świadomych klientów oraz partnerów biznesowych.

– Dzisiaj obiekty logistyczne przestają być postrzegane wyłącznie jako miejsca służące do przechowywania towaru. Coraz częściej o wyborze idealnego magazynu decyduje także jego wpływ na środowisko, zagospodarowanie terenów zielonych czy komfort pracy zatrudnionych. W Prologis doskonale rozumiemy rosnące znaczenie kryteriów ESG. Inwestujemy w rozwiązania ekologiczne, takie jak instalacje fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie LED czy systemy oszczędzania wody. Co więcej, od kilku lat w Prologis wymagany jest poziom Excellent, czyli uzyskanie minimum 70% punktów w każdej z kategorii – powiedział Marcin Czerniewski, Senior Development Manager w Prologis.

Światowy standard

Prologis jest pionierem w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Firma nie tylko certyfikuje wszystkie nowe obiekty, ale także poddaje ocenie BREEAM In-Use istniejące już magazyny. To ambitne zobowiązanie, deweloper podjął jeszcze w 2021 roku. Zgodnie z prognozami Marcina Czerniewskiego, w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania certyfikacją BREEAM In-Use. Dlaczego? Zrównoważony rozwój staje się standardem w sektorze nieruchomości logistycznych, a budynki z certyfikatami są praktycznie jedynymi rozważanymi przez inwestorów.

– Proces certyfikacji BREEAM opiera się na międzynarodowej sieci ponad 2600 w pełni przeszkolonych i licencjonowanych asesorów. Każdy obiekt na świecie, niezależnie od lokalizacji, musi spełniać te same wysokie wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Stawiając na magazyn z certyfikatem, klienci mają więc pewność, że ich wybór został podparty rzetelną i niezależną oceną ekspertów. Dzięki takiemu podejściu, budynki z wysokimi ocenami BREEAM cieszą się większym zaufaniem na rynku i są postrzegane jako inwestycje o wyższej wartości – dodaje Marcin Czerniewski.

Magazyn „doskonały” standardem w Prologis

– Certyfikat BREEAM to nie tylko dokument, ale wartość dodana dla naszych klientów. Korzyści z tego czerpiemy także my. Proces certyfikacji zarówno nowych, jak starszych budynków to dla nas okazja, aby przeanalizować dodatkowe możliwości działań zmniejszających wpływ na środowisko w naszych magazynach. Dzięki temu, nasi klienci otrzymują nie tylko nowoczesną przestrzeń i „zielone” rozwiązania, ale pewność, że pracują w budynku, który spełnia możliwie najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju – mówi Marcin Czerniewski.  

Wizytówką świadczącą o zaangażowaniu Prologis w zrównoważony rozwój w Polsce jest Prologis Park Wrocław III, a zwłaszcza budynek DC4. Ten nowoczesny obiekt, o powierzchni 50 000 m², otrzymał certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Excellent, czyli doskonały. Oznacza to, że w ponad 70% spełnia wymagania określone w złożonym i wielokryterialnym systemie oceny budynków pod kątem ich ekologiczności. Dzięki zastosowaniu licznych innowacji, takich jak oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, magazyn jest nie tylko ekologiczny, ale również zapewnia wydajność operacyjną na najwyższym poziomie. Budynek ma wysokość magazynu w świetle 12 m, wzmocnioną nośność posadzki do 10 t/m2 oraz zwiększoną izolacyjność ścian i dachu hali. Dla większego bezpieczeństwa i lepszego samopoczucia pracowników, powierzchnie magazynu i biura oświetlane są najwyższej jakości systemem LED. Wykorzystano inteligentne systemy oświetlenia, a czujniki ruchu zostały zaprogramowane tak, aby spełniać wszystkie potrzeby klienta, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów za zużycie prądu. Budynek został wyposażony w świetliki oraz panele okienne w elewacji, które zapewniają do 12,5% naturalnego światła.

Kiedy doskonałość to za mało

Prologis ma w swoim portfolio również budynki z najwyższą oceną BREEAM – Outstanding. Przykładem „wybitnego” obiektu jest magazyn Moissy 2 DC1, który osiągnął wynik 93,1%. Jest to najwyższa ocena, jaką kiedykolwiek uzyskał obiekt logistyczny na świecie. Od początku inwestycji priorytetem było minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Do budowy magazynu wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórek, recyklingu i biosurowców, zastosowano nowoczesne systemy ogrzewania i wentylacji oparte na energii geotermalnej oraz zainstalowano panele fotowoltaiczne – pokryto nimi ponadto 36 000 mkw. powierzchni dachu, co odpowiada powierzchni ponad 5 boisk piłkarskich! Podczas budowy udało się zredukować emisję CO2 o 40 000 ton i o 110 000 ton w całym cyklu życia magazynu. Ponadto, zwrócono szczególną uwagę na zachowanie bioróżnorodności, tworząc przyjazne środowisko dla lokalnej fauny.

Rynek magazynowy znacząco przyczynił się do rozwoju kwestii związanych z ESG, a tym samym – z zainteresowaniem certyfikatami środowiskowymi. Niedoścignionym liderem jest system BREEAM, który obecnie stanowi około 86% całkowitej certyfikowanej powierzchni[1]. Według danych znajdujących się w bazie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, w Polsce blisko 730 obiektów logistycznych posiada właśnie ten certyfikat. Zdaniem eksperta Prologis, BREEAM jest katalizatorem zmian, gwarantując klientom i inwestorom obiekty, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale także są przyszłościowe i najlepiej dostosowane do zmieniających się wymagań rynku.


[1] https://plgbc.org.pl/dokumenty/zrownowazone-certyfikowane-budynki-2024

Poleć ten artykuł:

Polecamy