7 prognoz dla globalnego łańcucha dostaw
Prologis Research, korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży, własnych danych oraz unikalnej wiedzy na temat nieruchomości magazynowych i ich klientów, przygotował prognozę siedmiu kluczowych trendów dla globalnego łańcucha dostaw w 2025 rok. Coroczne analizy i prognozy od Prologis to rzetelne źródło informacji. 6 spośród 7 przewidywań na 2024 rok okazały się trafne. Trzy z siedmiu tegorocznych trendów opracowanych przez globalny zespół Prologis Research mają szczególne znaczenie dla rynków europejskich, w tym Polski.
1.Towary cargo będą latać
Prologis Research prognozuje dalszy wzrost ilości towarów cargo przewożonych drogą lotniczą. We wrześniu 2024 ich wolumen wzrósł o 9,4% r/r. W niektórych miesiącach ubiegłego roku odnotowano nawet dwucyfrowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2023. Prognozy na 2025 rok wskazują kontynuację tego trendu. Wzrost transgranicznego handlu online oraz zakłócenia w żegludze na oceanach stworzyły potrzebę szybszego i bezpiecznego transportu towarów między miejscem produkcji a docelowym klientem, co dodatkowo wzmacnia ten trend.
– Firmy z sektora nieruchomości logistycznych będą reagować na rosnący wolumen towarów przewożonych drogą lotniczą, oferując magazyny zlokalizowane w pobliżu największych lotnisk. W Europie Środkowej portfolio Prologis obejmuje m.in. Prologis Park Janki, oddalony zaledwie 15 kilometrów od Lotniska Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku poszerzyliśmy też naszą obecność w Pradze, otwierając nowy magazyn w Prologis Park Praga-Chrášťany, który znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem od lotniska im. Václava Havla – powiedział Paweł Sapek, SVP, Regional Head na region Europy Środkowej w Prologis.
2. Mniej nowych magazynów
Globalna liczba nowych inwestycji w obiekty logistyczne pozostanie na poziomie o 15% niższym od historycznych poziomów, pomimo tego, że długoterminowe fundamenty rynku pozostają stabilne. Eksperci przewidują niewielki spadek kosztów materiałów budowlanych w Europie, co pozytywnie wpłynie na rentowność i marże deweloperów.
– W Prologis przykładamy ogromną wagę do jakości i efektywności zarządzania naszym portfelem nieruchomości. W obliczu ograniczonej aktywności deweloperskiej nabiera to jeszcze większego znaczenia. Takie podejście pozwala nam utrzymywać wysoką jakość nieruchomości przez lata, a klientom umożliwia optymalne korzystanie z naszych obiektów – komentuje Paweł Sapek – Co więcej, pomimo wielu wyzwań rynkowych, w ubiegłym roku między innymi rozpoczęliśmy budowę nowego obiektu o powierzchni ponad 41 tys. mkw., który stanie się centrum dystrybucyjnym dla fabryki Dell Technologies w Łodzi – dodał.
3. Konsolidacja branży transportowej przyspieszy
Jak przewiduje Prologis Research, w 2025 roku będziemy świadkami dalszej konsolidacji firm działających na rynku przewozów cargo. Większe podmioty, dzięki większym możliwościom rozwoju, przyspieszą inwestycje w nowe technologie. W krajach Unii Europejskiej główny nacisk zostanie położony na rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój.
– Sektor transportu towarowego, podobnie jak inne branże, będzie zobowiązany do inwestowania w zrównoważone technologie. Wynika to zarówno z regulacji unijnych, takich jak nowe przepisy w zakresie raportowania ESG, a także rosnących oczekiwań ze strony klientów oraz inwestorów. Klienci oczekują, że dostawcy nieruchomości logistycznych będą oferować nowoczesne, wysokiej jakości i energooszczędne przestrzenie. Dlatego w Polsce wszystkie nowe magazyny Prologis są certyfikowane zgodnie z wymaganiami BREEAM na poziomie co najmniej Excellent. Oznacza to, że nasze nowopowstające obiekty spełniają ponad 70% wymagań w zakresie ekologiczności, określonych w zaawansowanym systemie oceny budynków – podkreślił Paweł Sapek.
4. Powierzchnie masowe wracają do równowagi.
Wskaźniki pustostanów będą spadać najszybciej w przypadku największych budynków w USA. Połączenie rosnącego popytu i ograniczonej nowej podaży sprawi, że wskaźniki pustostanów spadną o przynajmniej 100 punktów bazowych w przypadku budynków o powierzchni 500 000 stóp kwadratowych (ok. 46,5 tys. mkw.) lub większej.
5. Rosnące znaczenie Ameryki Południowej
Wzrost czynszów za wynajem nieruchomości logistycznych w Brazylii przekroczy globalną średnią o ponad 500 punktów bazowych. Jednocześnie wskaźniki pustostanów spadną do niespotykanego wcześniej poziomu kilku procent.
6. Efekt domina w związku z regulacjami w Kalifornii
Nowe przepisy określą wymogi dla magazynów, przede wszystkim w zakresie zrównoważonego rozwoju. Po uchwaleniu ustawy AB98 w Kalifornii, wprowadzenie podobnych przepisów jest spodziewane również w innych stanach.
7. Brak spowolnienia w globalnym handlu.
Pomimo nowych ceł, import z USA będzie rósł szybciej niż PKB. Po wejściu w życie porozumienia z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Dokerów (ILA) wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych umocni swoją pozycję jako kluczowy punkt w globalnym łańcuchu dostaw.
Pełna lista prognoz dotyczących globalnego łańcucha dostaw, wyniki analiz i podsumowania ubiegłorocznych przewidywań są dostępne na globalnej stronie Prologis.