Autodesk Product Design Suite
W czerwcu tego roku Autodesk wprowadził na rynek nową propozycję dla konstruktorów. Autodesk Product Design Suite jest rozwiązaniem dla projektantów i inżynierów odpowiedzialnych za tworzenie nowych produktów.Zestaw, zawierając oprogramowanie do projektowania (wzorniczego i...
Zestaw, zawierając oprogramowanie do projektowania (wzorniczego i inżynierskiego), wizualizacji i symulacji, jest rozwiązaniem dla cyfrowego prototypowania, dostarczając narzędzia potrzebne podczas całego procesu tworzenia produktu. Nowy pakiet zawiera zestaw programów mających jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić pracę, począwszy od przyjęcia zlecenia od klienta i opracowania wymagań, poprzez dyskusję rozwiązań i koncepcji, wykonania badań symulacyjnych na modelach przestrzennych, aż do zwizualizowania produktu.
Tworzenie koncepcji
Początkiem każdego projektu jest dyskusja mająca na celu ustalenie, co właściwie jest celem projektu i jakie wymagania lub założenia projektowane urządzenie musi spełniać. Tutaj zlecający (niezależnie od tego, czy projekt jest wykonywany na potrzeby wewnętrzne firmy czy dla kogoś z zewnątrz) określa, na czym mu zależy i co chce otrzymać.
W dzisiejszych czasach nie mniej ważny niż funkcjonalność urządzenia jest jego wygląd
Językiem inżyniera jest rysunek i większość informacji najłatwiej przekazać w formie szkicu lub schematu. Podczas rozmów początkowych, a także przez cały proces projektowania powstają tysiące zamazanych kartek, z których połowa ginie, a druga połowa jest nieczytelna z powodu zbyt wielu nanoszonych zmian. Na tym etapie pracy można wesprzeć się programem SkechBook Designer będącym niczym innym jak cyfrową kartką, na którą za pomocą ogromnej palety narzędzi można nanosić wszelkie pomysły pojawiające się przy definiowaniu projektu. Co więcej, wszystkie rysunki mogą zostać zapisane na dysku w formacie dwg i w odpowiednim momencie wykorzystane do usprawnienia tworzenia modelu 3D lub dokumentacji. Dzięki temu nie powtarza się już raz wykonanej pracy.
Projekt wzorniczy
W dzisiejszych czasach nie mniej ważny niż funkcjonalność urządzenia jest jego wygląd. W wielu przypadkach to właśnie on sprawia, że klient sięgnie po nasz produkt, a nie produkt konkurencji. Dlatego tak ważne jest, aby projekt wzorniczy i osoby go tworzące mogły się w pełni komunikować z inżynierami, którzy potem muszą zamienić artystyczne wizje tych pierwszych w realne urządzenia.
W pakiecie Product Design Suite Autodesk udostępnił narzędzia umożliwiające niczym nie skrępowany proces twórczy. Są to wspomniany w poprzednim punkcie SkechBook Designer oraz Alias Design. Za pomocą SkechBooka można tworzyć nie tylko proste rysunki i schematy wyjaśniające początkowe idee projektu, ale również skomplikowane ilustracje wzornicze, które można później otwierać w AutoCADzie. Praca z programem umożliwia tworzenie zaawansowanych rysunków nawet osobom, które nie są utalentowane plastycznie lub nie mają wprawy w szkicowaniu. Dzięki szeregowi narzędzi do modyfikacji poszczególnych linii czy kolorów rysunki można poprawiać wielokrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Mimo wielu niewątpliwych zalet tworzenia modeli przestrzennych ostatecznym wynikiem pracy inżyniera musi być dokumentacja płaska
Rysowanie w 2D ma jednak ograniczenia i na pewnym etapie tworzenia projektów trzeba przenieść się do środowiska trójwymiarowego. Programem służącym do tworzenia zaawansowanych powierzchni, a co za tym idzie ergonomicznych kształtów urządzeń jest Alias Design. Za jego pomocą można kształtować skomplikowane powierzchnie (na przykład karoserie samochodów) z ogromną swobodą. Dzięki prostej edycji w szybki sposób można stworzyć wiele alternatywnych wersji projektu danego urządzenia, poszerzając możliwości wyboru ostatecznej wersji.
Prototyp cyfrowy
Kiedy zostanie ustalony projekt wzorniczy (lub jego kilka wersji), nadchodzi moment na wykonanie prototypu cyfrowego gotowego urządzenia. Za pomocą znanych już w przemyśle mechanicznym programów AutoCAD Mechanical lub/i Inventor Professional konstruktorzy mogą wykonać przestrzenny model całego mechanizmu.
Inventor
Zakres nowości Inventora jest bardzo szeroki, obejmuje zarówno interfejs, jak ulepszone narzędzia modelowania, symulacji, narzędzia do projektowania form wtryskowych i eksportu plików. Najbardziej uniwersalne zmiany, które zauważy każdy użytkownik niezależnie od specyfiki wykonywanych projektów, to te dotyczące nowego menu. Pojawiło się tzw. menu znakowe, dostępne pod prawym przyciskiem myszy. Są w nim umieszczone wszystkie najpotrzebniejsze i najczęściej używane narzędzia właściwe dla danego środowiska (szkicu, modelowania, zespołu, symulacji). Dodatkowo użytkownik może w każdej chwili dostosować wyświetlane menu do swoich własnych potrzeb, zmieniać dostępne polecenia lub sposób ich wyświetlania. To wszystko sprawia, że praca jest prostsza (łatwiej znaleźć potrzebne w danym momencie narzędzie) i szybsza, ponieważ eliminuje zbędne ruchy myszki. Dodatkowo udoskonalono podręczne menu pojawiające się obok kursora myszy przy wykonywaniu określonych operacji. Okna dialogowe do funkcji typu Wyciągnięcie, Obrót czy Zaokrąglenie już praktycznie są zbędne, ponieważ całą operacją można zarządzać z podręcznego menu, które zostało wzbogacone o opcję przypięcia w określonym miejscu w oknie graficznym. Zmianie uległa również opcja Wybierz inny. Obecnie po najechaniu kursorem na obiekt pojawia się menu rozwijane i z jego listy można wybrać konkretny element konstrukcyjny. Dzięki temu wybór elementu jest precyzyjniejszy i szybszy.
Symulacja
Podstawową zaletą komputerowego wspomagania projektowania jest to, że większość prac symulacyjnych i badawczych, które należałoby wykonać na kosztownym prototypie urządzenia, można wykonać w rzeczywistości wirtualnej, co znacznie redukuje cenę. W pakiecie Product Design Suite modułem umożliwiającym przeprowadzenie symulacji dynamicznych, analizy wytrzymałościowej i analizy ram jest InventorSimulation będący składnikiem InventoraProfessionala. Model wykonany w Inventorze jest bezpośrednio wykorzystywany w środowisku symulacyjnym do przeprowadzenia badań mających na celu odwzorowanie pracy urządzenia w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Pozwala to na nanoszenie poprawek jeszcze na etapie projektowania i stworzenie urządzenia niezawodnego, korzystając z aparatu obliczeniowego wyspecjalizowanego programu komputerowego.
Dokumentacja
Mimo wielu niewątpliwych zalet tworzenia modeli przestrzennych ostatecznym wynikiem pracy inżyniera musi być dokumentacja płaska. W Product Design Suite dokumentację płaską można wykonać bezpośrednio z modelu 3D za pomocą Inventora lub korzystając z AutoCAD Mechanicala. Dokumentacja jest powiązana z modelem, dlatego zmiany nanoszone na jeden plik przenoszone są na drugi. Opisy dokumentacji są generowane automatyczne według wskazanych przez użytkownika ustawień.
Zatwierdzenie
Prace projektowe są kontrolowane i zatwierdzane na każdym etapie. Kontrolę przepływu dokumentacji i postępu pracy umożliwia program AutodeskVault. W przypadku firm, gdzie tworzonych jest wiele rysunków, zarządzanie postępem pracy jest niezbędne, aby ułatwić komunikację i nie dopuścić do wykonywania tej samej pracy dwa razy.
Do tworzenia prezentacji, mających na celu „sprzedanie produktu, jeszcze zanim on powstanie” służą programy AutodeskShowcase, Autodesk 3ds Max Design i Inventor Studio. Umożliwiają one przedstawienie danych z programów CAD jako przekonujących obrazów, filmów i interaktywnych prezentacji, wszystko w fotorealistycznej jakości. Projektowane urządzenie można przedstawić w naturalnym otoczeniu, pokazać jego pracę, a także różne opcje wykonania. Dzięki temu łatwiej jest podjąć decyzję o ostatecznym wyglądzie urządzenia, a osobom powiązanym z przemysłem wytwórczym – zrozumieć zasadę jego działania.
Product Design Suite
Podsumowując, nowa propozycja Autodesku dla branży mechanicznej pozwala użytkownikom zwiększać kreatywność i zarządzać procesem projektowania bardziej efektywnie, za pomocą prostych w obsłudze, dostępnych dla wszystkich narzędzi. Poprawia współpracę pomiędzy wszystkimi etapami powstawania produktu, co sprawia, że praca przebiega szybciej i sprawniej. Symulacja, optymalizacja i walidacja szczegółów projektu podczas całego procesu pracy pozwala zredukować liczbę błędów, co powoduje, że wzrasta wiarygodność firmy i następuje zmniejszenie kosztów produkcji.