Bat na dłużników

Bat na dłużników

Branża TSL jest coraz mocniej zainteresowana faktoringiem. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy turbulencje na rynkach finansowych pokazały, iż taka forma finansowania połączona z outsorcingiem obsługi należności daje wiele korzyści. Korzystanie z faktoringu jest o wiele...

Prowadzenie biznesu w branży TSL wiąże się z nieustającym zmaganiem z problematycznymi obszarami – zmieniające się ceny paliw oraz innych komponentów, niestabilne otoczenie administracyjno-podatkowe, wahania kursów walut, trudności z pozyskaniem odpowiedzialnych pracowników itp. Pracując w takim otoczeniu zarządzający powinni bardziej niż w innych branżach skoncentrować wszystkie moce na działalności podstawowej. Oczywiście jednym z najważniejszych powodów sięgania po faktoring jest pozyskanie środków obrotowych oraz poprawa płynności. Przedsiębiorcy nie zapominają również o usługach dodanych, ale do nich przekonują się, kiedy już wsiądą do pojazdu z napisem „faktoring”. Z obserwacji wynika, że najwyżej doceniają weryfikację wiarygodności płatniczej odbiorców, możliwość ubezpieczenia transakcji czy skutecznego egzekwowania płatności.

 

Studium przypadku

Spółka transportowa ABC od kilku lat świadczy usługi dla kilkunastu stałych odbiorców z kraju i kilku z zagranicy (teren UE). Stosuje odroczone terminy płatności np. do 60 dni plus ewentualne opóźnienia 14-30 dni. Saldo należności przeterminowanych powyżej 90 dni stanowi ok 10% wartości salda wszystkich otwartych należności. Firma posiada np. 10-30 zestawów (ciągnik + naczepa), które są finansowane poprzez leasing. Firma nie ma zdolności kredytowej – brak majątku trwałego do zabezpieczenia kredytu. Rentowność przedsiębiorstwa wynosi poniżej 10% . Występuje nadwyżka kapitału, ale niewiele powyżej wymaganego minimum. Obserwuje się pogarszającą się płynność oraz problemy ze ściągalnością należności.

 

Firmy z branży TSL korzystają z faktoringu nie tylko dla poprawy płynności finansowej


Spółka ma problemy z weryfikacją wiarygodności płatniczej odbiorców. Ponadto brakuje środków na bieżące utrzymanie floty i obsługę kosztów stałych (zakup paliwa, przeglądy, winiety), na wynagrodzenia dla kierowców i podwykonawców, na terminowe regulowanie rat leasingowych. Nie ułatwia też sprawy długotrwała procedura odzyskania VAT’u za zakup paliwa za granicą oraz bariery prawne i językowe w kontaktach z odbiorcami zagranicznymi.

 

Zastosowano factoring

Poprzez wprowadzenie factoringu nastąpiło uruchomienie środków obrotowych, co umożliwiło terminowe regulowanie zobowiązań oraz kontrolę i budżetowanie wydatków. Usługa zapewniła także ochronę prawną i skuteczne odzyskiwanie przeterminowanych należności – co ciekawe na rynku polskim – z możliwością ich zaliczkowania. Bieżąca współpraca faktora z odbiorcami pomaga w kontroli ściągalności należności, co jednocześnie zmniejszyło ryzyko kosztownej windykacji. Faktora Faktor przejął na siebie czynności administracyjne oraz kontakty z odbiorcami, czyli zarządzanie wierzytelnościami. Ponadto nastąpiła poprawa konkurencyjności firmy na rynku poprzez oferowanie korzystniejszych (dłuższych) terminów płatności dla odbiorców. Poprawiono także warunki zakupów u dostawców poprzez np. możliwość wprowadzenia kart paliwowych z opcją zwrotu VAT’u w zdecydowanie krótszym czasie, a także poprzez uzyskanie rabatów u dostawców i podwykonawców za wcześniejsze regulowanie zobowiązań.

Pamiętajmy o tym, że faktoring finansuje kształt transakcji, a nie podmiot z wyliczoną zdolnością kredytową do obsługi długu, jak ma to miejsce w przypadku kredytu. Finansowanie poprzez faktoring daje przede wszystkim zupełnie inne poczucie komfortu pracy, tzn. w przypadku braku zapłaty w terminie to faktor w naszym imieniu upomina się o nasze pieniądze u naszego odbiorcy, który jest źródłem spłaty. Jednocześnie faktor robi to na tyle sprawnie i fachowo, aby nie zepsuć relacji handlowych pomiędzy stronami transakcji. Firma udzielająca faktoringu jest zainteresowana rozwojem współpracy, na której finansowaniu zarabia, a także ściąganiem należności, których jest właścicielem w wyniku cesji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy