Boryszew bliski przejęcia Tensho Poland Corporation
10 czerwca 2014 roku Boryszew S.A. otrzymał od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) decyzję o wydaniu zgody na przejęcie kontroli nad Tensho Poland Corporation Spółka z o.o.
18 kwietnia br. Boryszew SA podpisał warunkową umowę zakupu 80% udziałów spółki za kwotę 1,6 mln euro zobowiązując się jednocześnie do przejęcie zadłużenia odsetkowego TPC za 9 mln euro. Całkowita wartość transakcji wynosi 10,6 mln euro.
Wraz z umową zakupu podpisano umowę o współpracy pomiędzy obiema grupami. W swoich założeniach ma ona pozwolić nowym Partnerom Boryszewa na wykorzystanie potencjału dystrybucyjno – sprzedażowego polskiej grupy, z drugiej strony oprócz nowoczesnej technologii Boryszew może uzyskać wsparcie w rozwoju w nowych obszarach geograficznych takich jak Meksyk.
„Kolejne przejęcie w branży motoryzacyjnej nie tylko umacnia naszą pozycję w tym segmencie rynkowym ale także otwiera nowe możliwości związane z pozyskiwaniem kolejnych kontraktów, nie tylko w sektorze automotive. Przejęty zakład jest nowoczesny i dobrze zorganizowany, produkuje wysoce zaawansowane technologicznie komponenty dla branży RTV/AGD. Chcemy rozwijać także ten segment działalności. Jest to dla nas także okazja nabycia nowych kompetencji. ” – mówi Piotr Szeliga, Prezes Zarządu Grupy Boryszew.
TPC to część japońskiego koncernu Tensho Electric Industries. Przedmiotem działalności TPC jest produkcja wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych, w tym: elementów dla przemysłu telewizyjnego, plastikowych części dla sektora motoryzacyjnego, opakowań oraz innych produktów, mających szerokie zastosowanie w procesach logistyczno-spedycyjnych (palety plastikowe, kontenery, skrzynki oraz pojemniki) a także pojemniki na odpady medyczne. Grupa Tensho posiada zakłady w Japonii, Chinach, Ameryce Północnej.
„Ulokowana w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabryka produkuje dla przemysłu motoryzacyjnego m.in. części do aut dla Volkswagena.” – mówi Paweł Surówka, członek zarządu Boryszewa odpowiedzialny za segment motoryzacyjny.
„Przejęcie zakładu pozwala na nie tylko na dalszy rozwój dotychczasowej współpracy z producentami samochodów szybko zapewniając dodatkowe moce produkcyjne, ale także zapewni dostęp do innych japońskich producentów aut, takich jak np. Toyota czy Honda. Warto zauważyć, iż przejmowany zakład to nie tylko 17 nowoczesnych urządzeń, oraz dwie w pełni wyposażone linie lakiernicze, ale także 150 doskonale wyszkolonych pracowników.” – dodaje.
W ostaszewskiej fabryce pracuje ok. 150 osób produkując zaawansowane technologicznie komponenty dla takich klientów jak Sharp i Toshiba. Tensho jest także dostawcą T1 dla Subaru oraz VW oraz dostawcą T2 dla Hondy, Nissana, Toyoty czy Hino Motors.