Branża motoryzacyjna produkuje także latem
Branża motoryzacyjna w Polsce zmieniła swoje „produkcyjne preferencje” i od kilku lat w czerwcu i lipcu zwiększa swoją produkcję. Wyhamowuje tylko w sierpniu.W związku z przypadającym na te miesiące sezonem urlopowym, firmy z sektora poszukują pracowników tymczasowych, w...
W związku z przypadającym na te miesiące sezonem urlopowym, firmy z sektora poszukują pracowników tymczasowych, w szczególności studentów. Jak podkreślają przedstawiciele Exact Systems, firma od trzech lat odnotowuje w wakacje wzrost kontroli części samochodowych, a w związku z tym, zwiększa także zatrudnienie. W ubiegłym roku aż o jedną trzecią. W tym będzie podobnie.
– Sinusoida przedstawiająca produkcję motoryzacyjną w poszczególnych miesiącach, nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach europejskich, w ostatnich latach zmienia swój tor. Branża w czerwcu i lipcu zwiększa swoje moce produkcyjne, pozwala sobie na krótki przestój jedynie w sierpniu, kiedy wykonywane są niezbędne naprawy maszyn czy linii produkcyjnych. Taka tendencja pokrywa się z trendem w sprzedaży samochodów w Polsce i Europie, gdzie od ponad 30 miesięcy z rzędu mamy wzrosty – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.
– Przed 2013 rokiem było odwrotnie. W czerwcu i lipcu zapotrzebowanie na nasze usługi było mniejsze, a w związku z tym musieliśmy zmniejszać zatrudnienie o ok. 10%. Natomiast niezmiennie od lat po sierpniowym spowolnieniu, we wrześniu zakłady motoryzacyjne przechodzą na najwyższy bieg – dodaje Gos.
W wakacje zatrudnienie większe nawet o jedną trzecią
Exact Systems, kontrolujący jakość części samochodowych, od trzech lat w pierwszych miesiącach wakacyjnych ma dużo wyższe zapotrzebowanie na kontrolerów jakości niż w miesiącach poprzedzających wakacje. Tylko w 2015 roku, w czerwcu i lipcu firma zwiększyła zatrudnienie o ponad 30% w porównaniu do maja. – W tym roku jest podobnie i już od kilku tygodni rekrutujemy nowe osoby i przygotowujemy się do zwiększonej liczby zamówień, co w okresie wakacyjnym stanowi spore wyzwanie. Dlatego skład pracowników, których spora część wybiera się wówczas na urlop, jest chętnie uzupełniany przez studentów. Stanowią oni ciekawszą i bardziej perspektywiczną grupę docelową niż na przykład pracownicy zza wschodniej granicy – mówi Jacek Opala, dyrektor ds., rozwoju sprzedaży w Exact Systems.
Zysk dla obu stron
Współpraca pracodawców ze studentami to sytuacja typu „win-win”. Podczas gdy w motoryzacji pracy jest coraz więcej, a dostęp do kadry coraz trudniejszy, dla firmy to możliwość uzupełnienia brakującego personelu. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy stali pracownicy udają się na urlop, a studenci mają wówczas przerwę od nauki. Co więcej, pracodawca zyskuje świeży umysł, który może stanowić dużą wartość dodaną w przyszłości. Z drugiej strony, dla studenta połączenie nauki z pracą pozwala na zdobycie nowych, konkretnych umiejętności praktycznych oraz rozpoczęcie zawodowej przygody w branży, z którą chciałby się w przyszłości związać. Przykładowo praca w zakładzie motoryzacyjnym, w którym Exact Systems dokonuje kontroli jakości produkowanych komponentów, bardzo często stanowi pierwszy szczebel drabiny kariery w motobranży. Zaczynając od kontrolera jakości części samochodowych, student uzyskuje szansę zaprezentowania własnej osoby potencjalnemu pracodawcy, np. producentowi samochodów osobowych.
Pracodawcy wypełniają lukę kompetencyjną
Praca w motoryzacji podczas studiów to także możliwość skorzystania z wielu warsztatów i szkoleń podnoszących kwalifikacje młodych osób. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że często edukacja nie kładzie odpowiedniego nacisku na praktyczne umiejętności. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez agencję pracy tymczasowej Work Service – tylko 6% przedsiębiorców wskazało, że osoby wchodzące na rynek pracy po skończonej edukacji posiadają zdecydowanie odpowiednie umiejętności. Natomiast aż 37% pracodawców nie jest w ogóle zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy.
W odpowiedzi na ten problem, Exact Systems realizuje autorski i unikalny w skali kraju program edukacji pod nazwą „Szkoła Jakości”. – To bezpłatna inicjatywa prowadzona wspólnie z uczelniami wyższymi, m.in. Politechniką Częstochowską, i motoryzacyjnymi koncernami produkcyjnymi. Uczestnikiem Szkoły Jakości może być każda osoba, która już z nami współpracuje lub chce taką współpracę podjąć. Dzięki licznym wykładom i ćwiczeniom zdobywa wiedzę i dodatkowe umiejętności praktyczne – nie tylko z dziedziny jakości – ale także w zakresie m.in. autoprezentacji, sprzedaży czy marketingu – mówi Jacek Opala.
Motobranża to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki w ostatnich latach – nowe inwestycje, rekordowe wartości eksportu. To dla pracodawców oznacza większe potrzeby kadrowe, a dla młodych osób stanowi perspektywiczny obszar do rozwoju zawodowego.