Cena przy sprzedaży
Na wybór auta do przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników. Cena, jakość obsługi serwisowej, ekonomia użytkowania, wygląd samochodu, itd. Jednak bardzo często pomijany jest jeden z kluczowych elementów - wartość rezydualna.Wartość rezydualna, określana niekiedy skrótem
Wartość rezydualna, określana niekiedy skrótem zaczerpniętym z języka angielskiego RV, to spadek wartości w określonym przedziale czasu. Wybierając pojazdy do firmy możemy trafić na kilka modeli kosztujących jako nowe niemal tyle samo, ale po kilku latach użytkowania ich wartość będzie zdecydowanie różna. Auta w firmie służą zwykle przez okres od trzech do pięciu lat, więc przewidywana kwota, za jaką później zostaną one odsprzedane musi być jednym z argumentów „za lub przeciw” przy procesie zakupowym. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że transakcja nierzadko opiewa na więcej niż jeden pojazd. Wyjątek to przypadek, gdy po zakończeniu służby w danym przedsiębiorstwie samochód wraca do firmy CFM.
Wiele czynników
Przyglądając się bliżej zagadnieniu wartości rezydualnej, można określić czynniki wpływające na to jaką wartość będzie miało auto używane. Z pewnością jednym z istotniejszych jest cena, za jaką samochód został kupiony jako nowy. To ona, wraz kilkoma innymi uwarunkowaniami (np. wymiary pojazdu) prowadzi do segmentacji. Można bowiem śmiało zaryzykować stwierdzenie, że na wartość rezydualną istotny wpływ ma klasa, do której auto przynależy.
Kolejne czynniki, które należy wymienić wśród tych najistotniejszych to rodzaj paliwa, poziom wyposażenia oraz rodzaj nadwozia danego pojazdu. Nie można zapomnieć o skrzyni biegów (automatyczna lub manualna) jak również kolorze samochodu. Te wszystkie elementy mogą zadecydować o atrakcyjności auta używanego lub o jej braku. Postaram się omówić po kolei te czynniki, pokazując je na konkretnych przykładach.
Mówiąc o segmencie i jego wpływie na wartość rezydualną, można przyjąć założenie, że im większe i droższe auto, tym wartość ta będzie niższa. Zobrazujmy to przykładami porównując popularnych przedstawicieli poszczególnych segmentów po okresie użytkowania trwającym 36 miesięcy i przebiegu 120 000 km. Prezentowane wartości będą kwotami odkupu i pochodzą z aplikacji Forecast – profesjonalnego narzędzia firmy Eurotax do prognozowania przyszłej wartości pojazdu.
Większy może więcej?
I tak w segmencie aut najmniejszych, Fiat 500 z silnikiem Diesla o pojemności skokowej 1.3 l będzie miał wartość na poziomie 41,4%. Przy tych samych założeniach nieco większy Ford Fiesta o pojemności skokowej 1.4 l TDCi osiągnie 44,9%. Segment B jest dużo bardziej popularny w Polsce i auta tej klasy są chętnie kupowane. Stąd, mimo że są droższe od przedstawicieli klasy A, często charakteryzują się niższymi spadkami. Skoda Octavia o pojemności skokowej 1.6 l TDI jako bardzo popularny samochód z segmentu C, ma 43,1%. Nieco niższą od Fiesty, ale jednak wyższą od Fiata 500.
Auta kompaktowe są również bardzo popularną klasą, co wpływa pozytywnie na spadki wartości. Opel Insignia o pojemności skokowej 2.0 CDTI osiąga wartość na poziomie 42,2%. Na koniec dla porównania BMW 730d – 37,3%. Jednak wspomniane auto jest kilkukrotnie droższe od wszystkich wymienionych wcześniej i reprezentuje segment pojazdów bardzo luksusowych. Jak widać na przykładach, zaczynając od segmentu B, gdzie wartość po trzech latach była najwyższa, im droższe i większe auto, wartość samochodu używanego spadała. Wiąże się to z wyższą kwotą zakupu pojazdów z bardziej prestiżowych segmentów oraz zwiększonym ryzykiem zainwestowanych środków.
Diesel, a może benzyna?
Na wartość rezydualną istotny wpływ ma również rodzaj paliwa. Silniki Diesla tracą mniej na wartości od benzynowych, mimo że są droższe w zakupie. Głównie z powodu większej ekonomiki. Szczególnie, jeżeli użytkownik zakłada duże roczne przebiegi. I tak VW Polo o pojemności skokowej 1.6 l TDI po okresie trzech lat będzie prezentował wartość na poziomie 44,9% gdy tymczasem benzynowy Polo o pojemności skokowej 1.4 l 16V ma wartość 40,9%. Ford Focus napędzany PB o pojemności skokowej 1.6 ma wartość około 37,1% a Focus 1.6 TDCi – 40,6%.
Wyposażenie
Nie bez znaczenia na przyszłą wartość jest poziom wyposażenia. Wyposażenie samo w sobie traci na wartości zdecydowanie szybciej niż samochód – wpływa więc niekorzystnie na stosunek ceny używanego pojazdu do nowego. Porównać tutaj można choćby dwie Škody Octavie o pojemności skokowej 1.6 l. Ta z poziomem wyposażenia Classic ma wartość 39,9%, inna – w wersji Elegance posiada RV równe 39%. Widać więc prawie jeden punkt procentowy różnicy. Wynika to z dużo bogatszego wyposażenia wersji Elegance, a co za tym idzie wyższej ceny nowego auta. Długa lista dodatków opcjonalnych wpływa niekorzystnie na wartość, ponieważ samochód taki jest mocno spersonalizowany. Na rynku musi znaleźć się osoba o zbliżonych gustach, chcąca jeździć pojazdem posiadającym podobnego typu udogodnienia. Dużo łatwiej poszukać kupca na bardziej standardową wersję.Nadwozie
Ważny element podczas rozpatrywania kwestii związanych z wartością rezydualną stanowi rodzaj nadwozia. Z całą pewnością dużo łatwiej sprzedać jest używane kombi niż coupe czy kabrioleta. Widać to już nawet na przykładzie hatchbacka trzy i pięciodrzwiowego. Toyota Auris o pojemności skokowej 1.33 l trzydrzwiowa ma wartość 42,1% gdy tymczasem wersja pięciodrzwiowa 43,1%. Co obrazuje, że hatchback pięciodrzwiowy to dużo bardziej praktyczne i popularne nadwozie niż wersja z trzema drzwiami. Dzięki temu firma decydująca się na zakup tego rodzaju pojazdu ma większe szanse na szybką sprzedaż za odpowiednio wysoką cenę.
Skrzynia i kolor
Rodzaj skrzyni biegów to kolejny element, z którym należy liczyć się kupując nowy samochód. Porównując prognozowane wartości dla Volkswagena Passata o pojemności skokowej 1.8 l TSI, z manualną skrzynią biegów otrzymujemy wartość 40,4%, natomiast ze skrzynią automatyczną DSG 38,3%. To duża różnica, wynikająca przede wszystkim z niemałej dopłaty do skrzyni automatycznej. Inna sprawa to fakt, że „automaty” są jeszcze znacznie mniej popularne niż „manuale”. Ten fakt także ma wpływ na RV.
Na przyszłą wartość nowego samochodu wpływ ma też jego kolor. Mimo obecnie panującej mody na barwę białą, lansowaną głównie przez marki segmentu Premium, można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie on jest najmniej poszukiwany w przypadku aut używanych. Nadal największą popularnością cieszą się odcienie metalizowane.
Auto doskonałe
Pora na wnioski. Mniejsze segmenty cechuje wyższa średnia wartość rezydualna. Pojazdy z silnikiem Diesla wolniej tracą na wartości. Auta bardzo dobrze wyposażone szybciej obniżają swoją przyszłą cenę, niż te z podstawowym czy średnim poziomem wyposażenia. Popularne nadwozia, takie jak kombi oraz hatchback pięciodrzwiowy cieszą się nieco wyższymi wartościami niż pozostałe rodzaje nadwozi. Pojazdy z manualną skrzynią biegów posiadają korzystniejszą RV.
Czy znając te czynniki można zbudować wyobrażenie auta doskonałego pod kątem spadu wartości? Pewnie tak, ale nadal pozostają inne elementy składające się na ostateczną decyzję. Nie zawsze najważniejsza jest bowiem cena oraz najwyższa wartość po kilku latach. Firmy przecież używają pojazdy do pracy i muszą one spełniać określone walory użytkowo-funkcjonalne.