Co zrobić żeby nowy pracownik dobrze czuł się w nowej firmie?

Co zrobić żeby nowy pracownik dobrze czuł się w nowej firmie?

Pierwszy dzień w nowym miejscu pracy bywa stresującym przeżyciem, dlatego Optima Logistics Group wdrożyła program adaptacyjny „Onboarding in Optima”, który ma ułatwić osobom nowo zatrudnionym łatwy start w strukturach firmy. Celem inicjatywy jest zniwelowanie dyskomfortu...

Zmiana miejsca pracy wiąże się z większymi lub mniejszymi niedogodnościami spowodowanymi adaptacją wśród nowych ludzi oraz nowymi obowiązkami. W celu maksymalizacji wydajności nowych pracowników należy zadbać o ich komfort w nowym miejscu zatrudnienia, przekazać im niezbędne informacje wprowadzające w charakter pracy na danym stanowisku oraz zapoznać z kulturą organizacyjną firmy i wyznawanymi przez nią wartościami.

 
 „Wiemy, że zadowolony i zaangażowany pracownik to podstawa sukcesu i satysfakcji z pracy. Mając to na uwadze, czynnie zabiegamy o pozyskanie jednostek obdarzonych potencjałem rozwojowym i w szczególny sposób dbamy o zatrudnionych pracowników. Tak zrodziła się koncepcja stworzenia wewnętrznego programu, który zapewnia idealne warunki do poprawnego i szybkiego wdrożenia nowych osób w struktury naszej firmy” – mówi Adriana Zielińska, pomysłodawczyni projektu i HR Manager w Optima Logistics Group.

 

 Onboarding umożliwia Pracodawcy stworzenie najlepszych warunków dla pracownika, które sprzyjają efektywnej realizacji zadań, zgodnie ze standardami obowiązującymi w firmie, wykorzystując potencjał pracownika już od pierwszego dnia pracy. Szkolenia z zakresu podstaw pracy ułatwiają nowicjuszom poznanie podstawowych zasad i norm obowiązujących w danym dziale.

Najważniejszym etapem Onboardingu jest wprowadzenie nowego pracownika w rolę, jaką ma pełnić w firmie: 1) pokazanie funkcji stanowiska, 2) zapoznanie z zadaniami, 3) przekazanie wzorców zachowań wymaganych w przyszłej pracy.

 

Każdy z nas podejmując nową pracę doświadczył sytuacji, w której nie wiedział do kogo się zwrócić w razie wątpliwości. W „Onboardingu in Optima” kluczową postacią jest Osobisty Opiekun. Kto to jest? Jest to kolega z pracy pełniący funkcję pomocnika, na którego nowy pracownik może liczyć w każdej sytuacji, przez pierwsze trzy miesiące pracy. Opiekun pomaga nowicjuszowi na co dzień wdrożyć się w nowe środowisko pracy. Obserwuje również czy program działa na korzyść pracownika – czy rzeczywiście pomaga w zapoznaniu ze specyfiką pracy i strukturą firmy w sposób przyjazny, wywołujący komfort oraz poczucie bycia dostrzeżonym.

 

Istotnym czynnikiem przy adaptowaniu się pracownika do nowego miejsca pracy jest poczucie pozytywnego przyjęcia przez nowe środowisko. Każdy nowicjusz rozpoczynający pracę w Optimie przy pierwszym uruchomieniu komputera otrzymuje komunikat: ,,Cieszymy się, że do nas dołączyłeś!”, który ma wywołać pozytywne emocje i pokazać, że zależy nam na tym pracowniku. Następnie wyświetla mu się specjalnie przygotowana prezentacja, która szczegółowo traktuje o firmie, pełniąc przy tym rolę wirtualnego przewodnika po niej.

  

,,Zależy nam, aby czas spędzony w pracy był w pełni rozwijający i satysfakcjonujący dla naszych pracowników, dlatego tak ważna jest dla nas adaptacja nowych członków zespołu. Dążymy do tego, aby praca w Optima Logistics Group była zarówno stabilna, rozwijająca i pełna wyzwań. Optima jest przyjazną firmą, która już od pierwszych dni dba o komfort pracy osób nowo zatrudnionych!” – mówi Jarosław Rokicki, Prezes Optima Logistics Group.

Poleć ten artykuł:

Polecamy