Cyfryzacja usług logistycznych
Enterprise Lab Logistyki i Cyfryzacji w Dortmundzie – eksperci DB Schenker oraz Instytutu Przepływu Materiałów i Logistyki im. Fraunhofera pracują nad rozwiązaniami jutra.
Laboratorium działa od stycznia 2015 roku. Pracownicy naukowo-badawczy z DB Schenker, Instytutu im. Fraunhofera oraz Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie badają potencjał cyfrowych innowacji i trendów; pracują też nad przeniesieniem tego potencjału na wyższy poziom. Dążą do opracowania logistycznego systemu przyszłości przy użyciu nowych narzędzi, technologii informatycznych, prototypów i drukarek 3D. Cele badawcze obejmują także przygotowanie nowych modeli biznesowych i optymalizację procesów zarządzania magazynem z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania.
DB Schenker przeprowadził skrupulatne i szeroko zakrojone badania w placówce Enterprise Lab, związane z drukiem 3D. Opracowano już koncepcje sposobu wykorzystania tej techniki druku w łańcuchu dostaw. W przyszłości logistycy będą musieli wnikliwie rozważyć to, które części produktów trzeba będzie składować w centrach logistycznych klientów, a które będzie mógł wyprodukować operator logistyczny przy wykorzystaniu druku 3D. Już dziś opłaca się transportować do Europy drukarki 3D i materiały eksploatacyjne do nich.
W jaki sposób mozna zaladować możliwie najwięcej przesyłek na samochód ciężarowy? Enterprise Lab opracował oprogramowanie generujące optymalne rozwiązanie. Wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Pozwala ono także dyspozytorom na samodzielną ocenę sytuacji i wprowadzenie dalszych poprawek.
Instytutem im. Fraunhofera wraz z Lab w Dortmundzie opracowali prototyp oprogramowania, które potrafi przywidywać opóźnienia w dostawie towarów do magazynów logistycznych. Takie oprogramowanie automatycznie dostarcza rozwiązania pozwalając zapobiegać wąskim gardłom, na przykład przez dopasowanie harmonogramu zmian pracowników magazynu.