Drobne zmiany w certyfikatach

Drobne zmiany w certyfikatach

Dwa nowe rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym zostały opublikowane 25 stycznia 2012 r. w Dzienniku Ustaw. Jedno dotyczy uzyskiwania certyfikatów, a drugie – opłat za czynności...

Są to rozporządzenia:

• z 10 stycznia 2012 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym – Dz.U. z dnia 25 stycznia 2012 r. poz. 96 (jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 października 2003 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym – Dz.U. z 2003 r. nr 176, poz. 1720 oraz z 2007 r. nr 168, poz. 1184),

• z 19 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych – Dz.U. z dnia 25 stycznia 2012 r. poz. 97 (zmiana dotyczy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2007 r. – Dz.U.nr 235, poz. 1726 oraz z 2011 r. nr 155, poz. 918).

Egzaminy

Pierwsze rozporządzenie wprowadza jeden certyfikat kompetencji zawodowych (poprzednio oddzielne certyfikaty na transport krajowy i transport międzynarodowy). Zakres wiedzy wymaganej dla uzyskania certyfikatu określa część I załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.

Rozporządzenie z 10 stycznia 2012 r. zakłada, że egzamin na certyfikat składa się z testu i zadania problemowego. Ponieważ test składa się zarówno z prawa wspólnotowego, jak i krajowego, więc pytania dotyczą obu tych zakresów zagadnień. Zamiast siedmiu jest teraz osiem modułów egzaminu.

– Zakres tematyczny pytań zmienia się z prawa finansowego na podatkowe, a dwa ostatnie moduły, czyli to co było kiedyś modułem siódmym („Bezpieczeństwo i standardy techniczne pojazdów”) zostało podzielone na dwa odrębne moduły: „Normy i standardy” oraz „Bezpieczeństwo ruchu drogowego” – mówi Izabella Mitraszewska z Instytutu Transportu Samochodowego, która uczestniczy we wprowadzaniu zmian do zasad certyfikacji.

Są również zmiany w teście do egzaminu na certyfikat. Ponieważ test będzie bardziej obszerny tematycznie, zawiera 64 pytania wielokrotnego wyboru, czyli istnieje możliwość jednej, dwóch lub trzech prawidłowych odpowiedzi. Nie ma pytań z czterema odpowiedziami. Test pisemny będzie trwał 2 godziny.

Opłaty

Rozporządzenie dotyczące opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych, pozostawia bez zmian stawkę za certyfikat wspólnotowy, czyli 500 zł za egzamin i 300 zł za wydanie certyfikatu.

Program nowego egzaminowania i wiedza niezbędna o nim jest zawarta w załączniku nr 1do rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Zdaniem Izabelli Mitraszewskiej poziom trudności zmodyfikowanych egzaminów certyfikujących nie zmieni się w porównaniu do poprzedniej ich wersji.

Oba rozporządzenia weszły w życie z dniem ogłoszenia czyli 25 stycznia 2012 r. Znowelizowane zasady egzaminów certyfikujących zaczną obowiązywać od wiosny.

Fot. PantherMedia

Poleć ten artykuł:

Polecamy