Ekologiczny aspekt działalności coraz ważniejszy dla polskich firm przemysłowych
Ponad połowa (53 proc.) małych i średnich przedsiębiorstw z sektora przemysłowego obniża energochłonność swoich działań. 37,3 proc. ankietowanych deklaruje bardziej optymalne wykorzystanie materiałów, natomiast 35,7 proc. używa surowców z recyklingu. Jedna trzecia (30 proc.) minimalizuje również papierowy obieg dokumentów, a 29,7 proc. modernizuje swoje zakłady produkcyjne – wynika z badania przeprowadzonego przez Siemens Financial Services w Polsce.
Raport Index MiU 2023 wskazuje na istotne zaangażowanie sektora przemysłowego w działania proekologiczne, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Wyniki potwierdzają także, że dla dużej części firm z tego sektora wpływ ich biznesu na środowisko nie jest obojętny.
– Aspekt ekologiczny staje się coraz bardziej istotnym wyznacznikiem rozwoju sektora przemysłowego. Ponadto zgodnie z założeniami Zielonego Ładu, przyjętego w 2019 roku przez Unię Europejską pakietu inicjatyw proekologicznych, europejski przemysł ma przejść szeroką transformację w nadchodzących latach. Dlatego polscy przedsiębiorcy starają się coraz częściej inwestować w zrównoważony rozwój oraz poszukują rozwiązań umożliwiających prowadzenie biznesu odpowiedzialnego środowiskowo – mówi Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales w Siemens Financial Services w Polsce.
Przemysł obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych na drodze do zrównoważonego rozwoju
Branża obróbki metali prowadzi różnorodne działania proekologiczne. Prawie połowa firm (48 proc.) obniża energochłonność swojej działalności, a 41 proc. stara się optymalnie wykorzystywać używane materiały. Ponadto 35 proc. przedsiębiorstw modernizuje zakłady, aby były bardziej przyjazne środowisku.
Z kolei firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych najczęściej korzystają z surowców pochodzących z recyklingu (54 proc.). Jest to najwyższy wynik wśród badanych sektorów, na co wpływ ma m.in. wprowadzona przez UE w 2021 roku tzw. dyrektywa plastikowa. Znaczący odsetek (51 proc.) przedsiębiorstw obniża również energochłonność prowadzonej działalności oraz optymalizuje wykorzystanie materiałów (36 proc.).
Branża spożywcza zmniejsza zużycie energii
Jak wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce aż 60 proc. przedsiębiorstw spożywczych obniża energochłonność produkcji, co stanowi najwyższy odsetek w porównaniu do pozostałych ankietowanych branż. Ponadto co trzeci przedsiębiorca z tej branży bardziej optymalnie wykorzystuje materiały (35 proc.) oraz korzysta z surowców z recyklingu (32 proc.). Przedstawiciele firm spożywczych najrzadziej wśród ankietowanych przedsiębiorstw deklarują natomiast minimalizowanie papierowego obiegu dokumentów (27 proc.) oraz modernizowanie zakładów produkcyjnych (21 proc.).
Wyzwania na przyszłość
Na drodze do rozwoju konkurencyjności polskich firm przemysłowych – w tym zrównoważonej produkcji – stoją także różne wyzwania. Jak wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce należą do nich m.in. utrzymanie jakości produktów (26,7 proc.), zachowanie płynności finansowej (19,3 proc.) czy braki kadrowe (15 proc.). Ponadto 12,7 proc. respondentów wymieniło zmodernizowanie zakładu, a co dziesiąty automatyzację produkcji oraz obniżanie energochłonności jako kluczowe obszary wymagające dalszych inwestycji.
– Warto spojrzeć na wymienione działania proekologiczne również przez pryzmat wyzwań, które wskazywali przedsiębiorcy w poprzedniej edycji badania. W czołówce znalazły się wtedy m.in. wysokie ceny energii oraz problemy z dostępnością surowców. To najlepiej pokazuje, że tego typu działania nie tylko prowadzą nas do zrównoważonej przyszłości, lecz także odpowiadają na wyzwania, z jakimi mierzą się firmy. Jest to istotne nie tylko z perspektywy ochrony środowiska, lecz także jako kluczowy czynnik wpływający na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim – podsumowuje Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales w Siemens Financial Services w Polsce.