Elektroinkarnacja ELZAB-u
Wczorajszy Green Energy Congress w Krakowie był okazją do prezentacji zupełnie nowej gamy produktów ELZAB-u. Zabrzańska spółka po raz kolejny poszerza swoje portfolio i zacznie oferować ładowarki do samochodów elektrycznych.
Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB SA działają od ponad 50 lat, zaś ich flagowymi produktami są kasy i drukarki fiskalne. Firma w swojej strategii mocno stawia jednak na wdrażanie nowych produktów – a nie ma wątpliwości, że elektromobilność to branża, na którą warto postawić.
– W spółce ELZAB stawiamy przede wszystkim na synergię działań. Zdajemy sobie sprawę z tego, że należy nie tylko rozwijać dotychczasowe produkty, lecz także nieustannie poszukiwać nowych możliwości. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do analizowania zmieniających się trendów, potrzeb i oczekiwań na różnych rynkach oraz reagowania na nie – mówił podczas kongresu prezes zarządu spółki ELZAB Bartosz Panek.
– Nie odwzorowujemy. Tworzymy, projektujemy i wdrażamy. Nie tylko oferujemy urządzenia pod własną marką, lecz także jesteśmy otwarci na współpracę z firmami zarządzającymi rynkiem ładowarek. Ponadto dajemy możliwość wyposażenia naszych stacji ładowania w dodatkowe funkcjonalności – podkreśla Bartosz Panek. – Dysponujemy unikalnym zestawem kompetencji: doświadczeniem w projektowaniu urządzeń o złożonej technologii (elektronika, informatyka, mechanika) oraz potencjałem produkcyjnym zdolnym obsłużyć zamówienia kontraktowe i kooperacyjne w krótkich terminach. Ładowarki aut elektrycznych to pierwszy krok w naszej wizji oferty dla elektromobilności.
Spółka zaoferuje trzy rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych : CC Home, CC Wall i CC City. Są one przeznaczone kolejno do użytku domowego, dla firm, obiektów handlowych i na parkingi oraz do zastosowania jako publiczne stacje ładowania.
– Nie ulega wątpliwości, że z miesiąca na miesiąc przybywa stacji ładowania. Nie tylko przy hipermarketach, lecz także na stacjach benzynowych. Te o dużych mocach (100–350 kW) umożliwiają naładowanie najnowszych modeli elektryków na 200 km dalszej jazdy w ciągu 15–25 min (w zależności od mocy ładowania). Nietrudno jednak zauważyć, że Polska nadal jest pełna białych plam i miejsc, gdzie naładowanie pojazdu elektrycznego w miejscu publicznym jest niemożliwe. Kiedy dołożymy do tego rosnące zainteresowanie innymi pojazdami elektrycznymi i przez to wymagającymi ładowania, takimi jak skutery, rowery i hulajnogi, wtedy uświadomimy sobie, że nasza infrastruktura naprawdę pozostaje daleko w tyle za potrzebami Polaków. Wychodząc naprzeciwko tym potrzebom, spółka ELZAB oferuje nowoczesne rozwiązania dla użytkowników pojazdów elektrycznych – podsumowuje Bartosz Panek.
Pomimo rozbudowy oferty o nowe produkty i nowe kierunki rozwoju spółka będzie w dalszym ciągu wzmacniać pozycję jednego z głównych dostawców kas i drukarek fiskalnych oraz nowoczesnych rozwiązań umożliwiających nowoczesne zarządzanie biznesem handlowym i usługowym. Równocześnie zapowiada zwiększenie efektywności prowadzonej działalności. Pomóc w tym mają zawiązywane alianse oraz nowe produkty. Jednym ze strategicznych kierunków rozwoju ma być właśnie wykorzystanie rosnącego rynku elektromobilności.
Fot. Piotr Malec