ERKADO stawia na automatyzację procesów produkcyjnych

ERKADO stawia na automatyzację procesów produkcyjnych

ERKADO, polski producent drzwi, dba o najwyższy poziom procesów technologicznych oraz stale rozwija park maszyn i unowocześnia linie produkcyjne w swoich fabrykach. To czyni je jednymi z najbardziej zrobotyzowanych i zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych w branży drzewnej. Pracowników już teraz wspierają roboty służące do paletyzacji i zautomatyzowane linie i centra obróbcze CNC współpracujące z nowoczesnym systemem zarządzania produkcją.

ERKADO znajduje się w gronie liderów polskiego rynku producentów stolarki otworowej. Miesięcznie firma produkuje ponad 80 tys. drzwi, które sprzedaje zarówno na rynku lokalnym, jak i w 34 krajach na całym świecie. Jej przychody w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 35%. Przedsiębiorstwo stale się rozrasta, wprowadzając do swoich zakładów nowe technologie oraz standardy, które pozwalają na efektywniejszą  produkcję bez straty na jakości gotowych produktów.

Automatyzacja produkcji jest wymogiem w przypadku przedsiębiorstw działających na dużą skalę. W ERKADO produkujemy 80 tys. drzwi miesięcznie, które sprzedajemy w 35 krajach. To sprawia, że musimy wyeliminować ryzyko błędu, optymalizować i usprawnić produkcję najbardziej, jak to tylko możliwe. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne systemy i maszyny rodzimych oraz zagranicznych producentów, które zapewniają nam wysoką jakość oraz powtarzalność procesów produkcyjnych – mówi Marcin Kędzierski, dyrektor produkcji ERKADO.

W zakładach ERKADO zaimplementowane zostały dwie optymalizerki. Pierwsza z nich, która była pierwszym krokiem ku automatyzacji procesów produkcyjnych, już od trzech lat jest dużym wsparciem linii produkcyjnej ERKADO. Następnie w fabrykach wdrożono linie produkcyjne oparte o roboty, więc kluczowe było, aby wszystkie etapy przygotowania materiału można było możliwie wysoko automatyzować.

W związku z tym rok po zakupie pierwszego urządzenia wdrożona została kolejna optymalizerka. Do jej zadań należy pobieranie danych z programu zarządzającego produkcją fabryki i wykonywanie działań dotyczących różnych materiałów przeznaczonych do optymalizacji. Nowoczesna maszyna otrzymuje z programu zarządzającego produkcją listę cięcia przyporządkowaną do każdej palety materiału wraz z niepowtarzalnymi dla każdego wyciętego elementu danymi. Są one  szyfrowane w kodzie kreskowym i nanoszone dokładnie w połowie wyciętego elementu. Znajdują się tam informacje techniczne i handlowe produkowanych drzwi.

Optymalizerka została dodatkowo skalibrowana z automatyczną etykieciarką, która daje pewność, że kod kreskowy jest czytelny dla maszyny. Miało to duże znaczenie, ponieważ wykorzystywane w produkcji drewno sosnowe i charakterystyczne dla jego budowy załamania uniemożliwiały odczytywanie czytnikom kodu kreskowego nadawanego przez tradycyjną drukarkę atramentową. Wprowadzenie automatycznej etykieciarki przełożyło się na osiągnięcie pełnej czytelności kodu. Maszyna zaimplementowana w ERKADO została dodatkowo przygotowana do połączenia z robotem, który docelowo będzie podawać materiały do obrabiarki.

Poleć ten artykuł:

Polecamy