Faktoring a finansowanie z innych źródeł – co wypada najkorzystniej?

Faktoring a finansowanie z innych źródeł – co wypada najkorzystniej?

Na rozwój, inwestycje lub bieżące wydatki – dodatkowe finansowanie przyda się każdej firmie. Przy wyborze jego źródła kluczowe są warunki, w szczególności cel i koszt finansowania. Równie istotne są wymogi, które musi spełnić firma starająca się o pieniądze.

Faktoring pozwala odzyskać pieniądze za fakturę nawet w dniu jej wystawienia. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy firma, w związku z długimi terminami płatności, czeka na środki nawet kilkadziesiąt dni. Cała procedura od zgłoszenia po wypłatę odbywa się online, a finansowanie może dotyczyć tylko jednej lub wielu faktur.

Mimo zalet faktoringu nie jest on usługą, która jako pierwsza przychodzi na myśl przedsiębiorcom poszukującym finansowania. Popularniejszy, choć niekoniecznie korzystniejszy, jest kredyt.

Kredyt obrotowy kontra faktoring

Kredyt obrotowy to forma finansowania, która udostępniana jest jedynie przedsiębiorstwom wypłacalnym, znajdującym się w dobrej sytuacji finansowej i działającym na rynku minimum 2-3 lata. Z faktoringu korzystać mogą firmy ze stażem wynoszącym minimum 1 miesiąc.

Gdy firma potrzebuje pieniędzy, liczy się czas, a w banku proces decyzyjny może zająć nawet kilka tygodni. Faktor, czyli dostawca usługi faktoringu, jest w stanie wypłacić pieniądze nawet w dniu zgłoszenia sprawy. W przypadku tej usługi wymagania formalne i kwalifikacyjne są ograniczone do minimum, podczas gdy kredyt ma złożony cennik i wymaga zdolności kredytowej. To od niej oraz obrotów firmy zależy kwota, którą można pożyczyć. W związku z tym finansowanie faktur to zwykle usługa szybciej i łatwiej dostępna od kredytu.

Potrzebujesz sprzętu? Wypróbuj leasing

Leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt, ale ma konkretny cel – służy finansowaniu środków trwałych, np. pojazdów lub maszyn. Leasing daje możliwość ich użytkowania bez zakupu, co jednak oznacza, że sprzęt pozostaje własnością leasingodawcy, z czym wiążą się dodatkowe obowiązki.

Leasingobiorca opłaca nie tylko comiesięczne raty, ale również obowiązkowe ubezpieczenie, a dodatkowo wiąże się z leasingodawcą długoterminową umową. Mimo to, jeśli przedsiębiorca nie ma środków na zakup sprzętu czy pojazdu, leasing na dobrych warunkach jest rozsądnym rozwiązaniem.

 Szybsze płatności z eSkontem

Usługa eSkonto oferowana przez Transcash pozwala przewoźnikom uzyskać pieniądze za przewóz szybciej i utrzymać płynność finansową bez sięgania po dodatkowe finansowanie. Dzięki usłudze eSkonto spedytor może zaproponować swoim przewoźnikom ekspresową płatność za transport bez angażowania własnych pieniędzy. Faktury przewoźników opłaca faktor, który rozlicza się ze spedycją w ustalonym terminie spłaty.

Choć brzmią podobnie, usługa eSkonto nie jest tym samym co skonto, choć dotyczy podobnego zagadnienia. Skonto jest rodzajem rabatu udzielanego płatnikowi faktury w zamian za opłacenie jej przed terminem. Procentowa obniżka ceny jest uzgadniana między stronami i najczęściej wynosi 5% wartości faktury brutto. W praktyce popularność skonta maleje i coraz mniej spedycji oferuje tę usługę.

Faktoring czy kredyt dla firm transportowych: co wybrać?

Faktoring pozwala zaspokoić bieżące potrzeby przedsiębiorstwa i utrzymać jego płynność. Kredyt sprawdzi się w sytuacji, gdy firma potrzebuje dużego, jednorazowego zastrzyku gotówki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oba produkty połączyć. Kredyt otrzyma tylko firma, której wpływy są stałe, a faktoring pozwala utrzymać tę regularność dzięki szybkiemu finansowaniu wystawianych faktur.

 Więcej informacji o finansowaniu faktur znajdziesz w darmowym Poradniku Doktora Faktora. Pobierz.

Poleć ten artykuł:

Polecamy