Firmy przemysłowe z sektora MŚP wzmocniły zdolność do konkurowania

Firmy przemysłowe z sektora MŚP wzmocniły zdolność do konkurowania

MŚP z sektora przemysłowego po raz kolejny zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Zgodnie z najnowszym odczytem główny Index MiU wynosi 52,92 pkt (w skali od 0 do 100), co oznacza wzrost o 1,53 pkt w relacji do wcześniejszego pomiaru. Największy wpływ na wzrost indeksu miały zmiany w poziomie eksportu, sprzedaży krajowej i większej dywersyfikacji rynków.

Wyniki badania Siemens Financial Services w Polsce wskazują, że zdolność do konkurowania wzrosła wśród każdej z badanych branż. Największy wzrost sub-indeksu MiU odnotowano dla branży obróbki metali – wzrost o 2,41 pkt do poziomu 51,96 pkt (w poprzednim pomiarze 49,55 pkt). Wyższą kondycję do podejmowania rynkowej rywalizacji mają również przedsiębiorcy przetwarzający tworzywa sztuczne (wzrost sub-indeksu z 51,47 pkt do 53,15 pkt) oraz firmy z branży spożywczej (wzrost sub-indeksu do 53,64 pkt w porównaniu do 53,16 pkt z poprzedniego pomiaru).

Index MiU to badanie realizowane cyklicznie od 2020 roku na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. Celem badania jest określenie poziomu zdolności do konkurowania firm przemysłowych z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na podstawie wyników badania obliczany jest autorski wskaźnik Index MiU, który obrazuje jak zmienia się w czasie zdolność firm z wymienionych branż do podejmowania rynkowej rywalizacji, zwiększania ich aktywności eksportowej i sprzedaży krajowej, między innymi dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia (MiU).

Zgodnie z najnowszym pomiarem Index MiU wynosi 52,92 pkt, co oznacza wzrost o 1,53 pkt w porównaniu do poprzedniego badania. Wynik ten oznacza wyższą zdolność badanych branż do konkurowania obecnie, jak i w perspektywie kolejnych miesięcy. Największy wpływ na odczyt indeksu miał wzrost w obszarach eksportu, sprzedaży krajowej i dywersyfikacji rynków zbytu.

Źródło: Siemens Financial Services w Polsce, 5. edycja raportu Index MiU.

N = 300 firm produkcyjnych (MŚP z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych).

– Najnowsza, a zarazem piąta już edycja Indexu MiU pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej dostosowują się do wyzwań współczesnego rynku. W bieżącym pomiarze wartość Indexu MiU osiągnęła najwyższy poziom od początku realizowania przez nas badania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, pełnym wyzwań takich jak inflacja, rosnące ceny surowców i zmieniające się wymagania klientów, kluczowe dla przedsiębiorców są inwestycje w nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój. Zauważamy, że większość firm koncentruje się obecnie na wzroście sprzedaży i dywersyfikuje rynki zbytu, jednocześnie starając się utrzymać inwestycje w maszyny i urządzenia oraz automatyzacje, którym towarzyszy również rosnący udział finansowania zewnętrznego – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO Siemens Financial Services w Polsce.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badania Index MiU, zdolność do konkurowania wszystkich badanych branż wzrosła. Najwyższy wzrost kondycji do podejmowania rynkowej rywalizacji odnotowały firmy obrabiające metale. Aktualny pomiar sub-indeksu dla tej branży wynosi 51,96 pkt, czyli o 2,41 pkt więcej w relacji do poprzedniego odczytu (49,55 pkt). Lepszą kondycję do podejmowania rynkowej rywalizacji mają również przedsiębiorcy przetwarzający tworzywa sztuczne (wzrost sub-indeksu z 51,47 do 53,15 pkt). Z kolei najwyższy poziom zdolności do konkurowania w porównaniu z pozostałymi branżami po raz kolejny wykazały przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Aktualny sub-indeks dla tej branży wynosi 53,64 pkt i jest o 0,48 pkt wyższy od poprzedniego odczytu.

– Na aktualny wynik głównego indeksu oraz sub-indeksów branżowych, oprócz dobrej oceny bieżącej sytuacji, istotny wpływ miały również pozytywne prognozy na nadchodzące miesiące. Duża część ankietowanych przedsiębiorców przewiduje wzrosty w sprzedaży. Wiele firm planuje także zwiększenie inwestycji w odnowienie parków maszyn i urządzeń oraz automatyzację procesów produkcyjnych. Największe zmiany, zwłaszcza w zakresie odnowień parków MiU, wprowadza branża spożywcza, która uzyskała najwyższy odczyt sub-indeksu MiU spośród wszystkich badanych branż – podkreśla Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.

Jakość – niezmienny wyznacznik przewagi konkurencyjnej

Najważniejszym czynnikiem pozwalającym budować konkurencyjność zdaniem firm przemysłowych z sektora MŚP jest jakość produktów. W aktualnym badaniu Siemens Financial Services w Polsce przewagę tę wskazało 45,7 proc. ankietowanych. Nieznacznie mniej, bo 44 proc. uznało, że istotna jest terminowość dostaw. Co trzeci (30,3 proc.) ankietowany wskazał z kolei najniższe ceny, a co czwarty (24,3 proc.) dobre relacje z kontrahentami. Wśród najważniejszych determinantów budowania przewagi konkurencyjnej często wymieniana jest także szybkość realizacji zamówień, wskazywana przez 19,7 proc. badanych.

– Przez pięć kolejnych edycji naszego badania, od 2020 roku, najczęściej wskazywana przez respondentów przewaga konkurencyjna to wysoka jakość produktów. To bardzo dobra wiadomość, że nadal dla polskich przedsiębiorców najważniejszą przewagą jest jakość, a dopiero później takie czynniki jak na przykład cena – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce. – Dla firm z sektora przemysłowego istotne znaczenie w utrzymaniu konkurencyjności ma między innymi stan parku maszyn i urządzeń. Parametry takie jak poziom odnowień, automatyzacji i digitalizacji, bezpośrednio przekładają się bowiem na efektywność produkcji, jakość produkowanych towarów i ich cenę – dodaje Katarzyna Kaczmarek.

Finansowanie zewnętrzne ułatwia modernizację i rozwój firm                                                           

Podobnie jak w poprzednim pomiarze, tak i obecnie okazało się, że ponad połowa (53,8 proc.) badanych firm korzysta z finansowania zewnętrznego przy realizacji inwestycji w rozwój parku maszyn i urządzeń. Blisko 12 proc. ankietowanych przedsiębiorców realizuje tego typu inwestycje korzystając wyłącznie ze środków zewnętrznych, a 42 proc. dywersyfikuje źródła finansowania, łącząc środki własne z zewnętrznymi. Aktualne badanie wykazało, że po zewnętrzne finansowanie sięgają najczęściej firmy z branży spożywczej – z takiej formy finansowania korzysta 59,2 proc. ankietowanych z tej branży. To wzrost o ponad 12 punktów procentowych względem poprzedniego pomiaru.

Korzystanie z zewnętrznego finansowania od wyspecjalizowanych instytucji wspomaga inwestycje w modernizację i rozwój parku maszynowego. Odpowiednio dobrane rozwiązania finansowe umożliwiają firmie zachowanie elastyczności i realizację inwestycji nawet bez konieczności angażowania własnego kapitału. Dzięki środkom zewnętrznym możliwe jest nie tylko unowocześnienie zakładu produkcyjnego, ale także efektywne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa, co pozytywnie wpływa na jego zdolność do skutecznej rywalizacji na rynku. Wykorzystanie zewnętrznego finansowania pozwala także przyśpieszyć transformację firm w kierunku zrównoważonej produkcji.

Nota metodologiczna

Index MiU przyjmuje wartości w skali od 0 do 100 pkt. Im wyższy odczyt, tym wyższa ocena zdolności firm do konkurowania, bardziej skupiają się one na inwestycjach w rozwój parków maszyn i urządzeń, automatyzacji oraz m.in. zwiększają skalę sprzedaży krajowej i zagranicznej. Progi newralgiczne, które świadczą o dużym wzroście lub spadku konkurencyjności wynoszą odpowiednio 60 pkt i 40 pkt. Konstrukcja indeksu opiera się na ośmiu komponentach, które w różnym stopniu wpływają na końcową wartość informującą o zdolności do konkurowania producenta. Wśród nich są m.in. odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz ich częstotliwość, automatyzacja procesów produkcji, sprzedaż krajowa i eksport czy udział oraz dostępność finansowania zewnętrznego.

Badanie z przedstawicielami 300 małych i średnich firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research w czwartym kwartale 2024 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych z całej Polski, posiadający własny park maszyn i urządzań (MiU). Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).

Poleć ten artykuł:

Polecamy