Forum Euro TSL
W sierpniu w Warszawie odbyło się Forum EURO TSL zorganizowane przez Wydawnictwo emerpress, Hafen Hamburg Marketing e.V. oraz Europejskie Centrum Biznesu.
Tematem przewodnim spotkania był „Korytarz transportowy Niemcy Polska Ukraina”. Konferencję rozpoczęto panelem regulacyjnym podczas którego zaprezentowano opinię niemieckich firm na temat możliwości inwestycyjnych w Polsce opracowaną na podstawie ankiety PNIPH. Dyskutowano również o potencjale i perspektywach rozwoju międzynarodowego transportu drogowego na tle współpracy Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Ważną kwestią jaką poruszono podczas konferencji były bariery rozwoju usług branży TSL w relacjach pomiędzy tymi państwami. Omówiono także z jakimi problemami administracyjno-celnymi borykają się przewoźnicy na wschodniej granicy Unii Europejskiej. W tej części spotkania uczestnicy poznali również jakimi priorytetami kieruje się Rząd Polski ma w rozwoju infrastruktury kolejowej w naszym kraju. Druga część konferencji poświęcona była aspektom prawnym i finansowym branży TSL. Dyrektor Dept. Polityki Celnej Ministerstwa Finansów Piotr Pogorzelski przedstawił ostatnie zmiany przepisów w zakresie uproszczeń i ułatwień w dokonywaniu formalności celnych. Z kolei Marcin Ramotowski, dyrektor ds. Celnych spółki Gerlach wyjaśnił jak nowe regulacje prawne wpływają na prace agencji celnych. Ukraiński system celny granicy z Unią Europejską i Unia Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu zaprezentował Wiesław Czyżowicz – ekspert Najwyższej Rady Ukrainy, rządu i ukraińskiej Służby Celnej z ramienia UE ds. ukraińskiego nowego Kodeksu celnego. O optymalizacji procedur celnych i ich znaczeniu dla optymalizacji łańcucha dostaw mówił przedstawiciel firmy Kewill GmbH & SKG. Podobieństwa i różnice odprawy celnej w Polsce i Niemczech zaprezentowała Adriana Konat z Porath Gmbh. O ocenie wiarygodności partnerów biznesowych w transporcie jako czynniku hamującym rozwój korytarza transportowego mówił Tomasz Wolniewiński reprezentant TimoCom. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się prelekcja Kajetana Górskiego z Rödl & Partner. Ostatnia część konferencji poświęcona była infrastrukturze w logistyce. Macel Sames z Polzug Intermodal GmbH opowiedział o tym jak nowa infrastruktura wpłynie na jakość w przewozach intermodalnych do Polski i na Ukrainę. Axel Mattern z Hafen Hamburg Marketing podsumował pierwsze półrocze 2011 Portu Hamburg. O rozwoju przewozów intermodalnych na Ukrainę i na wschód od Ukrainy opowiedział Tomasz Janeczek z Euroterminalu Sławków. Paweł Olczak z Kapsch mówił o tym jak w funkcjonuje viaTOLL, a Jan Buczek z ZMPD przedstawił aktualną sytuację przewoźników w obliczy myta. Doświadczeniami dużej firmy logistycznej z uczestnikami podzielił się Andrzej Lada-Kubala z Damco Polska.
Forum zakończył bankiet „Okrągły stół TSL” podczas którego uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję na wymianę doświadczeń.