Genius Lab, czyli innowacje w Grupie Raben

Genius Lab, czyli innowacje w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć w terminach dostawy, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazów do mierzenia wielkości przesyłki na wejściu do magazynu – to zadania dla Genius Lab.

Z początkiem 2017 roku w Grupie Raben został utworzony dedykowany dział ds. badań i rozwoju. Zajmuje się on szeroko pojętymi innowacjami, obejmującymi zarówno optymalizację już funkcjonujących procesów, jak i tworzenie zupełnie nowych modeli działania.

 

Grupa Raben od wielu lat wprowadza innowacyjne rozwiązania zarówno w procesach magazynowych i transportowych, jak również w zakresie narzędzi oraz systemów informatycznych. Przykładem takich działań jest platforma myraben.com uruchomiona w 2015 roku. Dzięki wykorzystaniu koncepcji danych w chmurze klienci Grupy oraz odbiorcy dostarczanych przez Raben towarów, mogą za pośrednictwem Internetu uzyskać natychmiastowy dostęp m.in. do zamówień, statusów przesyłek i faktur oraz wykorzystać spersonalizowany zestaw raportów.

 

Cyfryzacja i digitalizacja wkraczają obecnie we wszystkie realizowane procesy logistyczne, transportowe i dystrybucyjne. Dlatego właśnie, z myślą o śledzeniu nowych trendów i badaniu możliwości ich wdrożenia w firmie, z początkiem 2017 roku w Grupie Raben powstał dedykowany dział ds. badań i rozwoju.

 

– Zgodnie z najlepszymi praktykami pracy działu badań i rozwoju, Genius Lab zajmuje się danym rozwiązaniem do etapu zweryfikowanych koncepcji, przekazując je wraz z rekomendacjami do wdrożenia innym zespołom projektowym wewnątrz firmy. Pozwala to na pełną koncentrację naszych sił na innowacyjności – mówi Zbigniew Kępiński, menedżer Genius Lab.

 

Ulepszenie usług, usprawnienie wewnętrznych procesów obsługi klienta czy implementacja najnowszych technologii, to tylko część obszarów, nad którymi nowy dział już pracuje.

 

– Z wielu dziedzin digitalizacji i cyfryzacji o jakich w ostatnich miesiącach słyszymy, moją szczególną uwagę przykuwa przede wszystkim hasło IoT (Internet Rzeczy). Wprowadzanie czujników i wymiana szerokiego spektrum informacji z dóbr transportowanych czy środków transportowych w powiązaniu z informacjami o ruchu ulicznym takich jak: korki czy incydenty drogowe. A przede wszystkim, możliwości szybkiego analizowania i reagowania na uzyskane na podstawie danych informacje biznesowe, z całą pewnością zrewolucjonizują zagadnienia analizy efektywności łańcuchów dostaw – z pasją opowiada Zbigniew Kępiński, który stoi na czele Genius Lab.

 

W obszarze zagadnień, którymi w pierwszej kolejności zajął się zespół, znajdują się m.in. analityka predykcyjna, zagadnienia przetwarzania obrazów, automatyka przemysłowa oraz szeroko pojęta idea stworzenia procesów logistycznych bez konieczności używania dokumentacji papierowej.

 

– Chcemy być firmą, która prowadzi proces transportu niemal całkowicie bez papieru. Listy przewozowe, karty doręczeń czy dokumenty WZ mogą być dostępne w wersji elektronicznej dla wszystkich uczestników procesu dostawy. Projekt nazywa się „paperless” i naszą ambicją jest zaangażować w niego naszych partnerów biznesowych. Podobnie jak kiedyś udało nam się ich przekonać do akcji „e-faktura = wyższa kultura” – opowiada Zbigniew Kępiński.

 

Genius Lab podjął współpracę z izbami i organizacjami wspierającymi innowacyjność, ze start-upami oraz stowarzyszeniami podejmującymi działania na rzecz innowacyjnych przedsięwzięć na styku logistyki i innych gałęzi przemysłu. Jedną z takich inicjatyw jest EIT Food, międzynarodowe konsorcjum zamierzające rozpocząć transformację sektora spożywczego, stawiające na bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów i zaspokajanie potrzeb konsumentów. EIT Food, jako Wspólnota Wiedzy i Innowacji (KIC), będzie źródłem unowocześnień dla wszystkich graczy tworzących łańcuch dostaw żywności.

 

Obecnie w zespole Genius Lab, w Robakowie koło Poznania, pracują 4 osoby, ale niebem jego skład się powiększy. Dział z jednej strony poszukuje naukowców, osób z zacięciem do badań, których pasją jest styk logistyki i nowoczesnego IT. Z drugiej strony, bardzo cenni są innowatorzy procesów biznesowych, ludzie którzy potrafią przełożyć nowoczesne technologie na język zrozumiały dla biznesu i budują swego rodzaju pomost miedzy nowymi technologiami a biznesem.

 

(Grupa Raben)

Poleć ten artykuł:

Polecamy