II etap olimpiady logistycznej już za nami – finał coraz bliżej!
Ponad sześciuset uczniów z całej Polski 9 grudnia zmierzyło się w II etapie IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej z testem wielokrotnego wyboru. Punktualnie o godzinie 11.00 w 10 okręgach Polski, młodzi logistycy rozpoczęli walkę o udział w finale olimpiady. Organizator...
Chociaż emocje związane z pisaniem olimpiady już trochę opadły, to jeszcze słychać w powietrzu szept młodych logistyków konfrontujących swoje pytania z kolegami. Kto tym razem przejdzie do finału? Kto przygotował się najlepiej? Już niedługo poznamy odpowiedź na te pytania. Stopień trudności w drugim etapie olimpiady został podniesiony. Olimpijczycy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Logistyczny łańcuch opakowań, planowanie wielkości partii produkcyjnej czy strategia „Just In Time” to niektóre zagadnienia z jakimi zmagali się uczestnicy. Oprócz części merytorycznej, olimpijczycy rozwiązywali zadania dotyczące między innymi obliczania zapasu zabezpieczającego.
II etap olimpiady rozpoczął się o godz. 11.00. Przyszli eksperci ds. logistyki pisali test w dziesięciu miastach – pełniących również rolę okręgów: Brzeg, Chełmno, Gliwice, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa, Zielona Góra. W obecnej, IV edycji olimpiady, wzięło udział 5652 uczestników. Do II etapu zakwalifikowano 634 osoby. Na finalistów czeka trzydzieści miejsc.
„Organizacja II etapu olimpiady to kwintesencja logistyki. Ponad sześciuset uczestników podzieliliśmy geograficznie na 10 okręgów, w taki sposób, aby każdy dojechał bez problemu do siedziby okręgu i w ten sam dzień wrócił. Analizy połączeń kolejowych i autobusowych były naszym wyznacznikiem. Do każdego okręgu wybrał się przedstawiciel WSL, aby czuwać nad prawidłowym przebiegiem zawodów. II etap olimpiady rozegrano regulaminowo i bez komplikacji. Teraz wracamy do siedziby WSL, sprawdzamy testy i dzięki temu poznamy finalistów. Jak co roku jest to dla nas – organizatorów – równie emocjonujące co dla uczestników” – podsumował Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki.
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje całość materiału, jaki uczeń profilowanego liceum powinien przyswoić podczas kilku lat nauki. Przedsięwzięcie jest częścią programu „WSL dla szkół średnich”, w ramach którego poznańska uczelnia współpracuje z większością techników logistycznych i techników spedycyjnych w Polsce.
Olimpiada logistyczna odbywa się w trzech etapach:
• 21 października 2011r. – I etap – test jednokrotnego wyboru, zawody rozgrywane w szkołach,
• 9 grudnia 2011r. – II etap – test wielokrotnego wyboru, zawody organizowane w okręgach,
• 16 marca 2011r. – III etap – FINAŁ – zadania problemowe, zawody organizowane w siedzibie organizatora – Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
Na laureatów i finalistów olimpiady czekają nie tylko częściowe zwolnienia z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, ale także bezpłatne studia w WSL oraz wiele atrakcyjnych rzeczowych nagród.
Partnerami merytorycznymi olimpiady są: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne. Patronat nad IV edycją przedsięwzięcia, której w tym roku temat przewodni to „Opakowania w systemach logistycznych” jest Polska Izba Opakowań.
Przedsięwzięcie sponsorują firmy: Agrobex, Volkswagen Poznań, DPD, Panopa, Dachser, TimoCom (Sponsoring Złoty), Still, JAS-FBG, Jeronimo Martins (Sponsoring Srebrny).
Patronat medialny objęły: „Głos Wielkopolski”, „TSL Biznes”, „Warehouse Monitor”, „Polska Gazeta Transportowa”, Czasopismo „Logistyka”, „Top Logistyk”, „Logistyka a Jakość”, „Trasport i Spedycja”, „Nowoczesny Magazyn”, „Gazeta Szkolna”, pracujwlogistyce.pl, forumtransportu.pl, etransport.pl, uczelnie.net, edukacja.net, studenci.net, spedycje.pl, dlastudenta.pl, studentnews.pl, dobralogistyka.pl, logistyka.net.pl oraz Radio Planeta.fm.