Inspektor skontroluje

Jak podaje serwis interia.pl, nowe uprawnienia dostała Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) - formacja, która do tej pory ścigała jedynie zawodowych kierowców.

Teraz ITD ma prawo zatrzymać każdy samochód, ale w przypadku “prywatnych” aut dotyczy to jedynie sytuacji, gdy kierowca rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa. Tyle, że wg interia.pl w przepisach nie doprecyzowano “rażącego naruszenia” i “spowodowania zagrożenia”. Dlatego to do inspektora będzie należała decyzja kiedy i za co zatrzymać kierowcę.

Według ITD możemy się tego spodziewać, jeśli przejedziemy na czerwonym świetle, będziemy wyprzedzać w miejscu zabronionym, wymusimy pierwszeństwo na pieszych lub innym pojeździe. Podobnie może być potraktowane znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości.

“Krokodyle” posiadają już siedem aut z kamerami, które mogą zarejestrować wyczyny kierowców. Jeśli już zostaniemy zatrzymani, uprawnienia inspektorów są niemal identyczne jak policji. Oznacza to, że mogą sprawdzać dokumenty pojazdu i kierowcy oraz wypisać mandat. Tak jak w przypadku decyzji policjanta, kierowcy przysługuje prawo odmowy mandatu, wtedy sprawa trafia do sądu. Od 1 lipca, inspektorzy zajmą się obsługą fotoradarów należących do policji, a także karaniem kierowców na podstawie zdjęć z tych urządzeń. Do tego systemu mają być włączone także auta z wideorejestratorem, które będą nagrywały nasze wyczyny na drodze, ale bez zatrzymywania kierowców (będą działały jak mobilne fotoradary). Zapis wykroczeń zostanie wysłany pocztą wraz z mandatem.

Pamiętajmy, że

– Zatrzymać pojazd może funkcjonariusz umundurowany, który znajduje się w pobliżu oznakowanego pojazdu lub w miejscu, gdzie umieszczono znak drogowy uprzedzający o kontroli;

– Inspektor jadący radiowozem może podać kierowcy polecenie za pomocą megafonów, syreny lub sygnałów świetlnych;

– Polecenie do zatrzymania pojazdu funkcjonariusz musi podać z dostatecznej odległości, aby kierowca był w stanie zobaczyć zatrzymującego go inspektora;

– Inspektor podczas kontroli na żądanie kierowcy musi okazać legitymację służbową, ma prawo sprawdzić dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), a także prawo jazdy kierowcy;

– po sygnale do zatrzymania przez ITD, kierowca musi zatrzymać pojazd i trzymać ręce na kierownicy;

– Inspektor ITD ma prawo używać popularnej “suszarki” (na razie ITD ich nie ma), wideorejestratora, alkomatu, sprawdzić stan techniczny auta, kontrolować dokumenty pojazdu i kierowcy.

Źródło: www.interia.pl

http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/krokodyle-sprawdza-kazde-auto,1586480,415

Poleć ten artykuł:

Polecamy