Integracja systemu produkcyjnego i magazynowego
Fabryka firmy Konsmetal od lat ma opinię najnowocześniejszego obiektu w swojej branży. Niedawno zrealizowano w niej kolejną nowatorską inwestycję.
W zakładzie zainstalowano nowoczesną wycinarkę laserową, zintegrowaną z w pełni automatycznym systemem magazynowym marki Remmert i systemem załadowczo-rozładunkowym.
Fabryka firmy Konsmetal zlokalizowana w Nidzicy jest w tej chwili najnowocześniejszym obiektem produkcyjnym w swojej branży w Polsce. Produkowane w niej rozwiązania z zakresu mechanicznych zabezpieczeń mienia spełniają wymagania norm europejskich oraz posiadają cały szereg certyfikatów Nie powinien więc dziwić fakt, iż w trosce o jak najwyższą jakość oferowanych wyrobów Konsmetal inwestuje w najlepsze dostępne na rynku rozwiązania zwiększające efektywność i jakość produkcji elementów metalowych.
Równoległe wdrożenie
Projekt ma na celu dalszy rozwój konkurencyjności i zwiększenie poziomu cyfryzacji zakładu w Nidzicy. Zakładał jednoczesne wdrożenie obu elementów, czyli wycinarki, wykorzystującej innowacyjną w skali kraju technologię Fiber i systemu magazynowego. Ich wspólna praca pozwala na zwiększenie elastyczności produkcji. Dodatkowo, by w pełni wykorzystać potencjał i możliwości tej technologii, wdrożono dedykowane oprogramowanie PMC, pozwalające na optymalizację pracy wycinarki laserowej. Do jego głównych zadań należy tworzenie harmonogramów i planów produkcji, w bezpośrednim powiązaniu ze zlecaniem pracy na poszczególne maszyny, a także zarządzanie magazynem i odpadami użytkowymi.
Fabryka Konsmetal w Nidzicy to pierwszy obiekt w Polsce, w którym wdrożono takie oprogramowanie. W opinii ekspertów, całość zrealizowanej inwestycji odznacza się innowacyjnością i nowatorskim podejściem. – Trudna, ale w pełni owocna praca, jaką włożyliśmy w projekt, zachęca nas do dzielenia się doświadczeniem z innymi, stąd organizacja prezentacji i szkoleń, podczas których pokazujemy działanie całego systemu– komentuje Wojciech Tyburski, dyrektor handlowy firmy Konsmetal. – Realizując ten projekt podnieśliśmy konkurencyjność zarówno firmy, jak i całego województwa warmińsko–mazurskiego – dodaje.
Eliminacja przestojów
Cała instalacja została zaprojektowana na indywidualne zamówienie Konsmetal, a nowoczesna i zaawansowana wycinarka laserowa dostosowana do potrzeb i wymagań fabryki. Laser zintegrowany jest ze zautomatyzowaną instalacją magazynowo-produkcyjną, która obsługuje proces dostarczania blach, zaopatrywania maszyn w materiał do cięcia i odbioru gotowych już elementów.
– Integracja obu systemów pozwala w pełni kontrolować materiały i eliminować wszelkie przestoje – wyjaśnia Wojciech Tyburski. Rozwiązanie to pozwala na dalsze podniesienie wydajności i jakości produkcji oraz bezpieczeństwa procesów. Wszystko to przy zmniejszeniu energochłonności oraz materiałochłonności, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty. Jednocześnie dbamy o środowisko, ponieważ wdrażając wycinarkę laserową zredukowaliśmy emisję spalin – dodaje.
Technologia Fiber jest coraz powszechniej wykorzystywana ze względu na większą wydajność, trwałość, lepsze parametry pracy, a także bezawaryjne i energooszczędne działanie. W najbliższych latach w większości aplikacji zastąpi ona technologię CO2 w urządzeniach do obróbki metalu.
Poza wyżej wymienionymi założeniami jednym z największych wyzwań stojących przed ekspertami było zaprojektowanie i wykonanie instalacji spełniającej określone wymagania w stosunkowo małej hali produkcyjnej. Konsmetal założył bowiem, że zarówno magazynowanie jak i prace związane z docinaniem arkuszy blach o wymiarach 2×4 m przez lasery odbywać się będą w hali o szerokości zaledwie 15m. Ponadto, w stosunkowo małej a przede wszystkim wąskiej hali miały być umieszczone dwie wycinarki laserowe, wykrawarka młoteczkowa oraz prasy krawędziowe. Z racji małej ilości miejsca było to zadanie naprawdę trudne ale w drodze współpracy, rozmów i wspólnych dyskusji ostatecznie wypracowano optymalne rozwiązanie spełniające w 100 % postawione założenia.
Zbędni operatorzy
Nowa instalacja magazynowa, wraz ze wspomnianymi maszynami (lasery, wykrawarka, prasy krawędziowe) została zaprojektowana i zrealizowana tak, że w całym układzie produkcyjnym to magazyn przejmuje rolę logistyki wewnętrznej. Oznacza to, że to magazyn przekazuje materiał do poszczególnych procesów produkcyjnych.
Dzięki zautomatyzowaniu procesów, możliwa jest realizacja całego szeregu zleceń produkcyjnych bez udziału standardowej logistyki wewnętrznej czy operatora. Pracownikom produkcji pozostaje jedynie wyciągnięcie w przeznaczonym do tego celu obszarze hali produkcyjnej już wyciętych zgodnie z programem produkcyjnym blach i posortowanie ich.