Intermodal to przyszłość
Rzeczywistość biznesowa skłania operatorów logistycznych do realizacji strategii opartej na zaoferowaniu najbardziej kompleksowej palety usług przy maksymalnej optymalizacji kosztowej. Idealnym rozwiązaniem w dobie dzisiejszych wyzwań rynkowych staje się więc logistyka...
Zdaniem ekspertów transport intermodalny to przyszłość spedycji i logistyki. W całym tym, z pozoru prostym procesie, następuje redukcja zbędnych kosztów związanych z przeładunkiem towarów, opłaceniem pracowników i wydłużeniem czasu trwania transportu. Prowadzi to do skracania czasu obsługi i optymalizacji kosztów związanych z obsługą terminalową realizowaną dla klientów. Dzięki temu można zaoferować klientom usługi wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach. Klient, w oparciu o wykorzystanie transportu samochodowego, kolejowego, morskiego czy lotniczego, otrzymuje ofertę dostarczenia towaru w praktycznie każde miejsce na świecie. Pominięcie w całym tym procesie etapu przeładowywania towaru zmniejsza ryzyko uszkodzenia przesyłki, a przez to prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych reklamacji i strat finansowych. Wszystko to powoduje, że jakość usług transportowych mocno wzrasta.
Transport przyjazny dla środowiska
Dzięki przeniesieniu części towarów na kolej lub statek, usługi intermodalne mają bezpośredni wpływ na ochronę środowiska. Dlatego ta forma przewozów jest silnie promowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska dopuszcza wręcz możliwość udzielania pomocy finansowej przez kraje członkowskie na przedsięwzięcia z zakresu wspierania rozwoju transportu intermodalnego i wiele państw tego typu publiczne środki pomocowe uruchamia. Polska posiada jeden z największych rynków kolejowych, jednocześnie zajmuje drugie miejsce pod względem wolumenu przewozów i liczby licencjonowanych przewoźników kolejowych. Jednak kraj nasz plasuje się dopiero na ósmej pozycji w segmencie przewozów intermodalnych w UE. Niska pozycja w Europie, wsparcie ze strony Unii oraz ewidentne korzyści biznesowe zarówno po stronie klienta, jak i operatora logistycznego sprawiają, że rynek usług transportu intermodalnego w Polsce posiada duży, wciąż niewykorzystany potencjał wzrostu.
Silna grupa logistyczno-intermodalna
Rosnące oczekiwania klientów zmuszają operatorów do rozbudowy oferty i stałego podnoszenia jakości oferowanych usług. W związku z tym, celem numer jeden dla PEKAES stała się budowa silnej grupy logistyczno-intermodalnej, oferującej kompleksową usługę logistyczną zarówno krajowym, jak i międzynarodowym klientom.
Polska posiada jeden z największych rynków kolejowych, jednocześnie zajmuje drugie miejsce pod względem wolumenu przewozów i liczby licencjonowanych przewoźników kolejowych
Przewozy intermodalne mogą rozwijać się tylko wraz z rozwojem infrastruktury, w tym terminalowej. Dlatego też jednym z istotnych czynników, mających wpływ na konkurencyjność firmy, jest rozwijanie i dostosowywanie posiadanej infrastruktury do zapotrzebowania występującego na rynku. PEKAES już obecnie dysponuje jedną z najefektywniejszych sieci krajowych terminali dystrybucyjnych, siecią kolejowych terminali przeładunkowych w Polsce oraz siecią kilkunastu partnerów zagranicznych we wszystkich kluczowych krajach Europy i Azji. Jest to nierozerwalnie związane z kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność, czyli ciągłym udoskonalaniem procesów operacyjnych. Tylko w minionym roku firma przeprowadziła się do bardziej nowoczesnych centrów magazynowych w Rzeszowie, Białymstoku, Krakowie i Poznaniu oraz uruchomiła nowe terminale w Gdyni i Legnicy. Umożliwi to spółce oferowanie tej samej lub nawet wyższej jakości świadczonych usług nawet przy znacznie większym wolumenie przesyłek.
Rynek usług transportu intermodalnego w Polsce posiada duży, wciąż niewykorzystany potencjał wzrostu
W minionym roku PEKAES dokonał także znaczących inwestycji w rozwiązania IT. W grudniu rozszerzono ofertę o obsługę przesyłek, które w okresie zimowym wymagają transportu w dodatniej temperaturze. Świadectwem jakości, rzetelności i wiarygodności finansowej spółki jest uzyskany certyfikat AEO, stanowiący gwarancję wysokiego poziomu bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa informacji.