IV seminarium IT dla produkcji

IV seminarium IT dla produkcji

Ponad siedemdziesięciu przedsiębiorców przybyło 28 kwietnia na zorganizowane w Warszawie przez Quantum Software i Eurologistics seminarium o zaawansowanych systemach IT dla sektora produkcyjnego. Uczestnicy, odpowiadając na pytania zadane w ankiecie, potwierdzili, że niemal

Na wydarzeniu, które odbyło się pod hasłem, „Logistyka Produkcji – zaawansowane narzędzia IT dla sektora Produkcji”, stawili się menedżerowie produkcji, dyrektorzy finansowi oraz członkowie zarządów mazowieckich przedsiębiorstw. Prelegenci przekonywali, że największym ograniczeniem systemu informatycznego jest nieświadomy swojego potencjału i słabości użytkownik. Znajomość własnych potrzeb, odpowiedni wertykalny i horyzontalny przepływ informacji w firmie, pozwalają lepiej wykorzystywać funkcjonalności zaimplementowanego systemu informatycznego. Współczesne przedsiębiorstwo produkcyjne musi charakteryzować się nieustanną gotowością do zmian i rozwoju. Rynkiem zaczynają rządzić potrzeby klientów. Produkcja aby dostosować się do preferencji ostatniego odbiorcy produktu potrzebuje szybkiego przepływu informacji i odpowiedniej elastyczności. Burzenie murów między działami planowania, zaopatrzenia, logistyki i dystrybucji oraz systemy informatyczne do zarządzania produkcją, wsparte technologiami automatycznej identyfikacji są właściwą ku temu drogą, przekonywali prelegenci.

 

Seminarium otworzyła prelekcja Andrzeja Zyberta na temat wpływu, jaki wywiera planowanie i sterowanie produkcją na pozostałe działy w przedsiębiorstwie. Okazuje się, że rola jaką spełnia główny harmonogram produkcji dla pozostałych pracowników operacyjnych jest kluczowa i fundamentalna dla przedsiębiorstwa. Bariery stojące na drodze właściwej komunikacji, mogą zakłócić przepływ informacji i spowodować, że planowanie nie poparte właściwymi danymi, stanie się stawianiem horoskopów. Okazało się, że niezbędna dla budowania zleceń produkcyjnych jest osoba lub dział, który będzie potrafił przełożyć zapotrzebowanie klienta na język firmy. Dzięki odpowiednim informacjom szef zaopatrzenia potrafi zaplanować zamówienia, a co za tym idzie zoptymalizować koszty produkcyjne.

Niezbędna do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego jest likwidacja barier informacyjnych między działami. Istotne jest aby konsolidacja i dobra przepustowość danych była stanem permanentnym, tworzonym nie tylko na potrzeby danego projektu – tłumaczył Waldemar Rumiński z Lognet, firmy zajmującej się szeroko pojętym doradztwem i wdrożeniami w obszarach strategii, zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki.

 

O module Logistyki Produkcji w programie Quguar MES opowiedział Piotr Leśniak z Quantum Software. Udowadniał, że system pozwala jasno ustalić odpowiedzialności na produkcji, zmniejszyć możliwości niepożądanego działania pracowników firmy, redukcję pomyłek, eliminację zbędnych ruchów w przepływie towarów, lepszą gospodarkę odpadami. Prelegent przekonywał, że są to niezbędne kroki do celu jakim jest właściwa organizacja „tyłów” w bitwie o produkt.

 

Systemy automatycznej identyfikacji umożliwiają szybszy przepływ informacji na temat zamówień oraz stanie zapasów na magazynie i przy gniazdach produkcyjnych przekonywał Wojciech Krysiak z firmy Motorola. Prelegent zaprezentował rozwiązania sprzętowe, wyjaśniając ich role optymalizacyjne w przedsiębiorstwie. Mobilność wynikająca z automatycznej identyfikacji pozwala skuteczniej planować produkcję, zmniejszać koszty procesów produkcyjnych, upłynniać pieniądze zamrożone w magazynowanych zapasach. W przypadku przestoju lub awarii, gdy pracownicy są zaopatrzeni w szereg mobilnych rozwiązań, podjęcie krytycznych decyzji staje się znacznie uproszczone – perorował prelegent.

 

Firmy zamiast jednego systemu obsługującego wiele procesów biznesowych w przedsiębiorstwie coraz częściej wybierają drogę implementacji mniejszych rozwiązań, które z czasem wymagają integracji. Jarosław Stakuń z Oracle Polska mówił m.in. o trzech scenariuszach integracyjnych na poziomie baz danych, poprzez interfejsy aplikacyjne oraz integracje procesowe, które umożliwiają szybszą wymianę danych, raportowanie, analizowanie, jak również śledzenie stopnia realizacji poszczególnych procesów produkcyjnych.

 

Michał Żelichowski z firmy EQ System przedstawiał metody skracania czasu całego systemu produkcyjnego dzięki zastosowaniu strategii Lean Manufacturing. Poszczególne elementy muszą być zsynchronizowane i traktowane jako całość w odpowiednim czasie, bez tego produkcja narażona jest na zbędne straty, a stworzenie optymalnego harmonogramowania niemożliwe. Prelegent przekonywał, że system APS Asprova znacznie ułatwi odpowiedni przepływ informacji, przewidując wszelkie scenariusze, które mogą zajść na produkcji.

 

O zaletach BPMN, programu do opisu procesów biznesowych opowiedział Piotr Leśniak z Quantum Software. Prelekcja prowadzona byłą w formie warsztatu, dzięki czemu uczestnicy na żywym organizmie obserwowali działanie systemu, który pozwala na śledzenie genologii produktu, zużycia surowców, które zostały dostarczone na gniazda produkcyjne itd.

Poleć ten artykuł:

Polecamy