Jak szybko finansować faktury z długim terminem płatności
Faktoring to prosta i elastyczna usługa finansowa, polegająca na wymianie faktur z długim terminem płatności na gotówkę. Po przekazaniu wystawionej faktury do sfinansowania, usługodawca zwykle wypłaca środki jeszcze tego samego dnia. Co charakteryzuje tę usługę i dlaczego warto rozważyć ją w swojej firmie?
Z faktoringu może skorzystać każda firma, która wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Normą w wielu branżach jest to, że płatność za realizację usługi następuje w ciągu 30, 60, a nawet 90 dni. Ten stan rzeczy w odniesieniu do sektora TSL potwierdzają wyniki badania zwyczajów płatniczych klientów Transcash przeprowadzonego w grudniu 2022 r. Zgodnie z nimi obecnie ponad połowa ankietowanych wystawia faktury z terminem płatności wynoszącym 60 i więcej dni. W takich realiach utrzymanie płynności finansowej może być trudne, zwłaszcza gdy kontrahenci nie dotrzymują ustalonych z góry terminów płatności. Ponad połowa naszych ankietowanych przyznała, że często lub bardzo często nie otrzymuje zapłaty w wyznaczonym terminie, a dla ponad 20 proc. z nich problem ten jest codziennością.
Powyższe dane odnoszą się do branży TSL, ale podobne bolączki dotyczą całej branży dystrybucyjnej, a także produkcyjnej i wielu innych. Nieregularne płatności i tolerancja wobec opóźnień narażają ich finanse na szwank, a brak bieżących wpływów może wpędzić firmę w długi. Faktoring pozwala uniknąć tego ponurego scenariusza, umożliwiając szybkie odzyskanie pieniędzy z faktur. W chwili zawarcia umowy przedsiębiorca otrzymuje pieniądze, a firma faktoringowa – prawo do jego wierzytelności.
Warunkiem skorzystania z faktoringu jest to, aby w chwili zgłoszenia faktura nie była po terminie. W przeciwnym razie jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy pozostaje windykacja, która jest jednym z elementów usługi faktoringu w Transcash. Odzyskiwanie należności uruchamianym w chwili, gdy płatnik nie spłaci faktury w terminie.
Jak przebiega proces finansowania faktur?
W informacjach dotyczących usługi faktoringu spotkać się można z określeniami typu faktor i faktorant, które opisują strony procesu. Faktorem nazywamy firmę, która świadczy usługę, a faktorantem podmiot, który zgłasza faktury do sfinansowania.
1. Przekazujesz fakturę do finansowania firmie faktoringowej (faktorowi) razem z prawem do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury.
2. Firma weryfikuje fakturę i podejmuje decyzję o finansowaniu.
3. Faktor przelewa środki z faktury pomniejszone o prowizję za finansowanie lub wypłaca 100% wartości faktury brutto i na koniec miesiąca wystawia fakturę prowizyjną.
4. Zleceniodawca opłaca fakturę firmie faktoringowej zgodnie z rzeczywistym terminem płatności.
Finansowanie faktur to sporo korzyści dla firmy, w tym:
- poprawa płynności finansowej dzięki regularnym wpływom na konto;
- stały i szybki dostęp gotówki;
- dodatkowe finansowanie bez konieczności zaciągania kredytu w banku;
- ograniczenie kosztów finansowania wynikających ze wzrostu stóp procentowych;
- zdyscyplinowanie spóźnialskich kontrahentów i zmniejszenie liczby przeterminowanych płatności;
- pomoc w rozwoju biznes i pozyskaniu nowych kontrahentów.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz najnowszy i darmowy Poradnik Doktora Faktora o tym, jak szybko finansować faktury z długim terminem płatności.