Kampania Akademii Morskiej

Kampania Akademii Morskiej

2-go lutego 2012 roku w siedzibie Akademii Morskiej w Szczecinie odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniu miejskiego transportu towarowego. Ochrona środowiska oraz polepszenie wyników ekonomicznych to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą usprawnienie transportu towarowego w miastach.

W spotkaniu zainicjowanym przez prodziekana dr Stanisława Iwana udział wzięli wysocy przedstawiciele samorządu, biznesu i nauki, rozważając wspólnie negatywne skutki miejskiego transportu towarowego. Wśród blisko pięćdziesięciu uczestników spotkania znaleźli się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Ewa Żmuda-Trzebiatowska, Poseł na Sejm RP.

Planowany cykl spotkań jest strategiczną częścią europejskiego projektu C-LIEGE (Zarządzanie czystym transportem i logistyką ostatniego kilometra na potrzeby mądrej i wydajnej administracji lokalnej w Europie), którego celem jest zapoczątkowanie dialogu i skoncentrowanie się na problemie transportu miejskiego na poziomie lokalnym. Cztery spotkania, które odbędą w Szczecinie będą miały za zadanie wypracowanie wspólnego porozumienia partnerów publicznych i prywatnych w ramach długookresowej strategii dla czystego środowiska miejskiego.

Początki inicjatywy sięgają roku 2010, gdy 17 organizacji zarówno publicznych, jak i prywatnych z 11 krajów UE przedstawiło ideę skierowaną do europejskich miast i ich mieszkańców. Koncepcja ta została doceniona w ramach programu Intelligent Energy Europe. Szczecin wybrany został, jako jedno z siedmiu miast obok Leicester (Wielka Brytania), Newcastle (Wielka Brytania), Parmy (Włochy), Sztutgartu (Niemcy), Birzebbuga (Malta) i Montany (Bułgaria), do przeprowadzenia programu pilotażowego. W ramach projektu opracowane zostaną założenia ramowe dla zintegrowanego planowania i zarządzania energooszczędnym miejskim transportem towarowym (Urban Freight Transport – UFT).

Poleć ten artykuł:

Polecamy