Koniunktura przemysłowa w sierpniu idzie w górę
GUS opublikował aktualne dane dotyczące koniunktury w przemyśle. W sierpniu opinie ankietowanych dyrektorów przedsiębiorstw są bardziej korzystne niż w lipcu, ale nieznacznie ostrożniejsze niż przed rokiem.
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,8 (plus 3,1 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,9% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,2% (przed miesiącem odpowiednio 14,6% i 11,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy oceniają, że portfel zamówień ogółem jest ograniczany, na co ma wpływ zmniejszanie się zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień. Diagnozy produkcji są w niewielkim stopniu niekorzystne, po pozytywnych opiniach zgłaszanych od marca br. Oceny sytuacji finansowej są bardziej negatywnie niż w lipcu. Należności nie zmieniają się, a opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną podobnie jak przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych nadal przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są nieco bardziej korzystne od formułowanych w lipcu br. Prognozy w zakresie sytuacji finansowej są pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Podobnie jak w lipcu, w przedsiębiorstwach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie.
W sierpniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są korzystne, dla jednostek średnich – zbliżone do formułowanych od marca br., a dla podmiotów dużych – ostrożniejsze niż w lipcu.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 17,7 w sierpniu, plus 19,3 w lipcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17,5 w sierpniu, plus 19,4 w lipcu), mebli (plus 17,4 w sierpniu, plus 13,2 w lipcu), papieru i wyrobów z papieru (plus 15,7 w sierpniu, plus 7,9 w lipcu), wyrobów farmaceutycznych (plus 14,2 w sierpniu, plus 18,5 w lipcu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 14,1 w sierpniu, plus 12,4 w lipcu – oceny te są bardziej optymistyczne niż w sierpniu ostatnich siedmiu lat).
Najbardziej negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 9,3 w sierpniu, minus 13,8 w lipcu).