Koniunktura w przemyśle jest stabilna
Jak przekazuje GUS, ankietowani dyrektorzy przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym zgłaszali w maju pozytywne oceny koniunktury. W porównaniu z kwietniem prognozy spadły tylko minimalnie.
W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,0 (plus 5,4 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,1% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,2% (przed miesiącem odpowiednio 16,2% i 10,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień oceniane są w maju nieznacznie pozytywnie, jednak tylko opinie dotyczące zagranicznego portfela zamówień są lepsze niż w kwietniu. Niewielki wzrost portfela zamówień przekłada się na zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem wzrost bieżącej produkcji oraz nieznacznie mniej pesymistyczne niż w kwietniu opinie dotyczące sytuacji finansowej. Należności rosną podobnie jak przed miesiącem. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w kwietniu.
Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Optymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. W jednostkach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć.
W maju podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu i w maju przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w kwietniu. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, ale nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem i przed rokiem, zgłaszają podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23,9 w maju, plus 22,0 w kwietniu), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 21,2 w maju, plus 18,1 w kwietniu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 18,6 w maju, plus 19,4 w kwietniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 16,6 w maju, plus 14,7 w kwietniu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), urządzeń elektrycznych (plus 14,8 w maju, plus 14,6 w kwietniu), wyrobów farmaceutycznych (plus 14,6 w maju, plus 18,0 w kwietniu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 14,9 w maju, plus 10,4 w kwietniu).
Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 9,7 w maju, minus 8,5 w kwietniu – opinie te są mniej pesymistyczne niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 1,6 w maju, minus 7,7 w kwietniu).