Koniunktura w przemyśle lekko w dół

Koniunktura w przemyśle lekko w dół

Ankietowani przez GUS dyrektorzy przedsiębiorstw prezentują dobre oczekiwania w stosunku do koniunktury w przemyśle we wrześniu. Oceny są jednak słabsze niż w sierpniu.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3,3 (plus 4,8 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,3% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,9% (przed miesiącem odpowiednio 15,9% i 11,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Przedsiębiorcy oceniają, że portfel zamówień ogółem jest ograniczany, na co ma wpływ zmniejszanie się krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień nie ulega zmianie. Podobnie jak przed miesiącem diagnozy produkcji są nieznacznie niekorzystne. Oceny sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w sierpniu.

 

Należności w niewielkim stopniu rosną, a opóźnienia płatności za sprzedane produkty zwiększają się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za wystarczający. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są nieco mniej korzystne od formułowanych w sierpniu br.

 

Prognozy w zakresie sytuacji finansowej są nieznacznie pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W przedsiębiorstwach planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć.

 

We wrześniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są korzystne, w jednostkach średnich – zbliżone do formułowanych od marca br., a podmiotach dużych – bardziej optymistyczne niż w sierpniu.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci mebli (plus 22,2 we wrześniu, plus 17,4 w sierpniu – oceny te są bardziej optymistyczne niż we wrześniu ostatnich ośmiu lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 20,4 we wrześniu, plus 14,2 w sierpniu – oceny te są zbliżone do sygnalizowanych przed rokiem), papieru i wyrobów z papieru (plus 17,6 we wrześniu, plus 15,7 w sierpniu), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 15,2 we wrześniu, plus 17,7 w sierpniu), urządzeń elektrycznych (plus 14,3 we wrześniu, plus 12,7 w sierpniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 13,7 we wrześniu, plus 14,1 w sierpniu – oceny te są lepsze niż we wrześniu ostatnich ośmiu lat).

 

Najbardziej negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 8,3 we wrześniu, minus 9,3 w sierpniu).

Poleć ten artykuł:

Polecamy