Koniunktura w przemyśle wciąż korzystna

Koniunktura w przemyśle wciąż korzystna

Znakomite dane o produkcji przemysłowej przekładają się na dobre nastroje wśród producentów. Badanie GUS dotyczące koniunktury w kwietniu dało najlepszy wynik od 11 miesięcy.

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 8 (plus 6 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w kwietniu optymistyczne, co jest efektem wzrostu zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Diagnozy produkcji są bardziej korzystne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa jest oceniana mniej negatywnie niż w marcu. Od lutego br. prognozy portfela zamówień i sytuacji finansowej są coraz bardziej optymistyczne.

 

Korzystne prognozy produkcji pozostają na poziomie sprzed miesiąca. Nadal utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost zatrudnienia. Respondenci zapowiadają utrzymanie cen wyrobów przemysłowych na dotychczasowym poziomie.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne i lepsze niż w marcu. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 20 w kwietniu, plus 16 w marcu, oceny te są jednak nieco mniej korzystne niż w kwietniu 2014 r.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18 w kwietniu, plus 14 w marcu, oceny z początku 2015 roku są zbliżone do opinii formułowanych w pierwszych czterech miesiącach 2014 r.), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 w kwietniu, plus 16 w marcu, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat). Jedynie producenci odzieży (minus 19 w kwietniu, minus 12 w marcu) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 2 w kwietniu, minus 5 w marcu) zgłaszają negatywne oceny koniunktury.

Poleć ten artykuł:

Polecamy