Kto pyta nie błądzi

Kto pyta nie błądzi

Rozpoczynamy nową rubrykę pojawiającą się we FlocieAutoBiznes i na LOG24.pl, dotyczącą odpowiedzi na ciekawe pytania związane ze wszelkimi aspektami dotyczącymi bezpośrednio i pośrednio floty. Zachęcamy do współredagowania. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, wątpliwości co do...

 

Rondo a kierunkowskazy

Jak prawidłowo używać kierunkowskazów podczas wjazdu na rondo, poruszania się na nim i zjeżdżając z ronda?

Podkomisarz Jarosław Gnatowski, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Sytuację warto przeanalizować w zależności od tego, w którym kierunku chcemy jechać. Skręcając w prawo w najbliższy wylot ze skrzyżowania należy włączyć przed wjazdem na rondo prawy kierunkowskaz i wyłączyć go niezwłocznie po znalezieniu się na tym wlocie. Jadąc prosto nie trzeba włączać żadnego kierunkowskazu przy wjeżdżaniu na rondo, natomiast włączmy prawy kierunkowskaz przed skręceniem w prawo w celu opuszczenia skrzyżowania. Powinno to nastąpić w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten, w który skręcamy.

Skręcając w lewo należy włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo i przełączyć go na prawy bądź przed zmianą pasa ruchu na jezdni ronda, bądź przed skręceniem w prawo w sposób analogiczny do jazdy na wprost po rondzie. A zmiana pasa ruchu na rondzie musi przebiegać zgodnie z ogólnymi zasadami zmiany pasa ruchu (art. 22 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym). Tak więc kierowca jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Indywidualne tablice

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne na samochód firmowy? Ile może być na nich znaków: liter i cyfr? Kto zatwierdza treść?

Teresa Jakutowicz, Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury.

– Wysokość opłaty za wydanie tablic indywidualnych wynosi 1000 złotych. Każdemu pojazdowi przysługuje jeden numer rejestracyjny. Wyklucza to więc możliwość wydania tablic indywidualnych „na firmę” i oznakowania nimi innego pojazdu, niż ten, dla którego zostały wydane. Na tablicach indywidualnych litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 tworzą wyróżnik indywidualny pojazdu. Nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą. Wyróżnik indywidualny określa właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem, że powinien on stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierające treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. Organ rejestrujący sprawdza, czy określony przez właściciela pojazdu wyróżnik odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu o rejestracji.

Prezydent miasta, w którym znajduje się sejmik województwa prowadzi ewidencję tablic indywidualnych wydanych na obszarze województwa. Wydział komunikacji wydaje je, gdy z uzyskanych informacji wynika, że identyczne tablice nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa. Przepisy regulujące kwestie wzorów, opisu i wydawania indywidualnych tablic rejestracyjnych można znaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.).

Umowa o użytkowaniu auta

Czy kierowca flotowy musi posiadać w aucie umowę o udostępnieniu pojazdu przez firmę, na wypadek kontroli dokumentów przez policję?

Podkomisarz Jarosław Gnatowski, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Kierowca nie musi posiadać żadnej umowy, o ile pojazd jest zarejestrowany w Polsce. W razie kontroli, tak jak każdy inny prowadzący, powinien mieć dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Inaczej sytuacja wygląda, gdy firmowy samochód został zarejestrowany za granicą. Wtedy kierowca jest zobowiązany posiadać przy sobie dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu, o czym mówi art. 71 ust. 5a Prawa o ruchu drogowym. Takim dokumentem może być na przykład poświadczenie notarialne.

Formalności po ślubie

Ile trwają i kosztują formalności związane z wymianą prawa jazdy (po przeprowadzce, wyjściu za mąż)?

Teresa Jakutowicz, Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury.

– Dokumenty prawa jazdy nie określają stanu cywilnego kierującego. Zawierają natomiast dane personalne takie jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania. Zatem w przypadku zmiany tych danych należy wystąpić bezpośrednio do organu, czyli do starosty, a w praktyce do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, z wnioskiem o wydanie wtórnika prawa jazdy. Należy złożyć następujące dokumenty: wniosek, dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, fotografię, kserokopię posiadanego prawa jazdy. Opłata wynosi 84 zł. Dokumenty są weryfikowane między innymi w zakresie poprawności ich wypełnienia, zgodności z dokumentem tożsamości oraz kompletności. Pozytywny rezultat weryfikacji skutkuje złożeniem w ciągu 2 dni roboczych zamówienia u producenta nowego dokumentu prawa jazdy. Producent przekazuje wykonane prawa jazdy do wydziału komunikacji w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania przesłanych wraz z zamówieniem danych i informacji zawartych we wniosku oraz fotografii i podpisu wnioskodawcy. Wtórnik dokumentu prawa jazdy otrzymany od producenta wydaje się bezpośrednio uprawnionej osobie po zwrocie dotychczas posiadanego dokumentu.

Procedura uzyskania wtórnika prawa jazdy opisana jest w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 24, poz. 215 z późn. zm.).

Jeśli samochód został zarejestrowany zagranicą, kierowca musi posiadać dokument potwierdzający prawo do użytkowania pojazdu.

Fot. Fotolia

Poleć ten artykuł:

Polecamy