Leasing, VAT, a kratka
Przewidywana przez Ministerstwo Finansów data wprowadzenia zmian zasad odliczania podatku VAT od kosztów nabycia i niektórych kosztów utrzymania pojazdów samochodowych to 1 stycznia 2011 roku. Nie ma całkowitej pewności, że od tego dnia zaczną obowiązywać nowe regulacje. Mimo to
Według wielkiego prawdopodobieństwa, tylko do 31. grudnia 2010 roku od samochodów posiadających homologację ciężarową, czyli popularną kratkę, można odliczyć cały VAT od ceny zakupu, a także kupowane do nich paliwo. W przypadku “zwykłych” aut osobowych przedsiębiorca może odliczyć maksymalnie 6000 złotych od kwoty zakupu pojazdu.
Ograniczenia do 2012 roku
Tymczasem na stronach internetowych Ministerstwa Finansów znajdują się założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Obejmują one między innymi wprowadzenie jednolitych zasad rozliczania podatku VAT w odniesieniu do aut osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Bowiem przepisy podatkowe nie mogą w odmienny sposób traktować modeli, które konstrukcyjnie i funkcjonalnie są pojazdami osobowymi.
Chodzi o wprowadzenie ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od wydatków związanych
z zakupem, wynajmem i leasingiem samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony innych niż samochody osobowe. Ograniczenie dotyczyć będzie również tankowania paliwa do takich aut i ma obowiązywać do końca 2012 roku. Natomiast ograniczeniem nie będą objęte pojazdy samochodowe, co do zasady przeznaczone do działalności gospodarczej, które:
– są przedmiotem odprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy,
– pojazdów, które w oparciu o kryteria określone w przepisach ustawy o VAT (art. 86 ust. 4 pkt 1-4) pozwalają uznać te samochody za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków,
– pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarki, pojazdy pogrzebowe),
– pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.
A co jeśli wynajmę pojazd?
Jakie będą konsekwencje planowanych zmian w odliczaniu podatku VAT od samochodów, w stosunku do pojazdów, które zostały nabyte, wynajęte lub wyleasingowane przed wprowadzeniem nowych przepisów? W założeniach do projektu ustawy zmieniającej zasady odliczania podatku VAT od aut z „kratką” minister finansów przewidział sytuacje przejściowe. W myśl tych założeń, projektowane przepisy dotyczące ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT nie będą miały zastosowania do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku, do których przysługiwało podatnikowi (zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, obowiązującymi przed dniem wejścia w życie przepisów zmieniających) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.
Warunkiem do zachowania prawa nabytego do odliczenia podatku VAT będzie zakaz wprowadzania zmian w tych umowach oraz to, że umowy te muszą być zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej trzydziestego dnia, licząc od dnia wejścia w życie projektowanych zmian w odliczaniu podatku VAT. Nabyte prawa nie będą jednak dotyczyć zakupu bieżącego paliwa do napędu pojazdów, objętych ograniczonym odliczeniem podatku VAT.