Listopadowa koniunktura w przemyśle na minusie
Końcówka roku tradycyjnie jest okresem pogarszającej się koniunktury w przemyśle. Potwierdzają to listopadowe dane GUS zebrane z przedsiębiorstw tego sektora gospodarki. Po raz kolejny mamy jednak gorsze wyniki bieżącego miesiąca niż w ostatnich latach.
W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1,8. Od stycznia 2014 roku oceniały koniunkturę optymistycznie (z wyjątkiem grudnia 2014 i 2015 roku), ale w bieżącym miesiącu ich opinie są niekorzystne, gorsze niż w październiku br. oraz w listopadzie 2014 i 2015 roku.
Poprawę koniunktury sygnalizuje 12,3% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 14,1% (przed miesiącem odpowiednio 13,8% i 12,8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy sygnalizują, że produkcja jest zmniejszana. Oceniają również, że portfel zamówień ogółem jest ograniczany, na co ma wpływ zmniejszenie portfela zamówień zarówno krajowego jak i zagranicznego. Diagnozy sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Należności rosną nieznacznie wolniej niż w październiku, opóźnienia płatności za sprzedane produkty zmniejszają się w stosunku do zgłaszanych w poprzednim miesiącu. Stan zapasów wyrobów gotowych, podobnie jak w październiku, nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przewidywania w zakresie produkcji i portfela zamówień wskazują na możliwość ich spadku w najbliższych trzech miesiącach. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są bardziej negatywne.
W przedsiębiorstwach planowane jest niewielkie zmniejszenie zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spaść. W listopadzie podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są mniej korzystne od formułowanych w październiku.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 20,5 w listopadzie, plus 16,2 w październiku), mebli (plus 14,4 w listopadzie, plus 18,1 w październiku), pozostałego sprzętu transportowego (plus 14,4 w listopadzie, plus 12,4 w październiku), papieru i wyrobów z papieru (plus 12,3 w listopadzie, plus 14,3 w październiku). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 10,7 w listopadzie, minus 10,6 w październiku), skór i wyrobów ze skór (minus 8,1 w listopadzie, minus 3,6 w październiku), metali (minus 4,6 w listopadzie, minus 3,5 w październiku), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 2,3 w listopadzie, plus 5,0 w październiku) oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń (minus 5,0 w listopadzie, minus 6,7 w październiku).