Logistyka branżą otwartą dla młodych

Logistyka branżą otwartą dla młodych

Rozmowa z Haliną Makowską – kierownikiem regionalnym ds. rozwoju pracowników w DPD PolskaŚledząc ogłoszenia w sprawie pracy w sektorze TSL, nietrudno zauważyć, że jednym z kluczowych wymagań jest posiadanie doświadczenia zawodowego. Czy w takim razie studenci, którzy nie...

Śledząc ogłoszenia w sprawie pracy w sektorze TSL, nietrudno zauważyć, że jednym z kluczowych wymagań jest posiadanie doświadczenia zawodowego. Czy w takim razie studenci, którzy nie mieli jeszcze okazji do zdobycia edukacji praktycznej są w procesie rekrutacji skazani na porażkę?

Doświadczenie zawodowe jest bardzo ważnym aspektem branym pod uwagę na etapie selekcji zgłoszeń. Niemniej jednak, nie bez znaczenia są także: wiedza merytoryczna poparta dyplomem dobrej uczelni, zainteresowania kandydata oraz umiejętności interpersonalne, które mogą przełożyć się na efektywność w pracy na oferowanym stanowisku. Oczywiście, dużo prościej jest wdrożyć na stanowisko osobę z branży, ponieważ od początku mówimy tym samym językiem, mamy podobną siatkę pojęciową i rozumienie zagadnień logistycznych. Nie zawsze jednak prościej znaczy lepiej. Istnieją takie stanowiska, na które pracodawcy wolą zatrudniać osoby prosto po studiach. Są to na przykład stanowiska młodych specjalistów i asystentów, którzy pod okiem przełożonego mogą wykształcać pożądane kompetencje poprzez połączenie świeżości spojrzenia, kreatywności i myślenia teoretycznego z praktyką i doświadczeniem przełożonego.

Co mogliby zrobić studenci, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie pierwszej pracy, a tym samym doświadczeń zawodowych?

Chcąc zwiększyć swoje szanse na rynku pracy studenci powinni rozwijać się wszechstronnie, ponieważ logistyka wymaga wiedzy z wielu dziedzin tj. ekonomii, zarządzania, towaroznawstwa, psychologii, socjologii, informatyki oraz finansów. Warto jest przede wszystkim aktywnie korzystać z możliwości, jakie pojawiają się w trakcie studiów, aby zdobywać rozmaite doświadczenia. Pierwszym krokiem może być np. zapisanie się do koła naukowego, w ramach którego można brać aktywny udział w wydarzeniach ze świata logistyki, w różnego rodzaju kierunkowych konferencjach czy seminariach, jak również czynnie angażować się w życie koła. Następnym etapem może być np. świadomy wybór praktyk i staży, podczas których można czerpać wiedzę praktyczną, konfrontować ją z dotychczas nabytą wiedzą teoretyczną oraz efektywnie wykorzystać swój potencjał.

Reasumując możemy powiedzieć, że kluczowe dla zdobywania pierwszych doświadczeń są: aktywne wykorzystywanie nadarzających się okazji, determinacja w dążeniu do celu oraz motywacja do szukania swojego miejsca na rynku pracy. Warto jest zdobywać wszechstronne doświadczenia i wiedzę, zadawać pytania, być ciekawym świata i brać udział w aktywnościach wykraczających poza standardowy program studiów.

Czy wiedza, którą absolwenci wynoszą ze studiów logistycznych jest wystarczająca, by móc podjąć pracę w branży TSL?

Tak, jeśli rozpoczynają pracę na stanowiskach zgodnych z posiadanymi kompetencjami. Należy jednak pamiętać, iż każda wiedza teoretyczna (również ta nabyta w trakcie studiów) wymaga wsparcia praktycznego. A jest to możliwe do uzyskania po bezpośrednim podjęciu działań, czy to na praktykach, stażach, czy też w codziennej pracy zawodowej.

Jakich kompetencji najczęściej brakuje absolwentom poszukującym pracy w branży TSL?

Umiejętności analitycznych, przewidywania, estymacji kosztowych, optymalizacji, wyciągania wniosków z analizowanych danych, umiejętności pracy pod presją czasu, czy doświadczeń praktycznych. Niestety, w dużej mierze nadal można zaobserwować w Polsce niski poziom praktyk i staży zawodowych. Zadania studentów kierowanych na praktyki najczęściej polegają na 2-tygodniowym parzeniu kawy lub przekładaniu papierków. Oprócz niewydajnego systemu, problemem jest też brak zaangażowania ze strony pracodawców oraz krótki czas odbywania praktyk (z reguły jest to 1 miesiąc), co powoduje realne ograniczenia w przydzieleniu bardziej odpowiedzialnych zadań. Dlatego ważny jest wybór właściwej firmy, w której studenci będą odbywać praktykę. Oprócz kwestii czysto praktycznych, równie cenione na rynku pracy są kompetencje związane z umiejętnościami miękkimi, takimi jak: umiejętność pracy w grupie/zespole, zdolności komunikacyjne, czy orientacja na cel. Takie kompetencje bardzo trudno jest rozwinąć i zajmuje to z reguły dużo czasu, dlatego pracodawcy częściej wybierają pracowników, którzy cechują się wysokim poziomem wymienionych przeze mnie umiejętności.

Czy receptą na niedobory w zakresie kompetencji u absolwentów może być współpraca środowiska biznesowego z edukacją?

Zdecydowanie tak. Dopiero przy zaangażowaniu każdej ze stron – zarówno środowiska biznesowego, jak i uczelnianego, korzyści będą obopólne. Student będzie miał możliwość zweryfikowania tego, czego nauczył się podczas wykładów i ćwiczeń, praktyka stanie się doskonałą okazją do podjęcia współpracy z doświadczonymi ekspertami. Firmy natomiast będą miały możliwość wykształcenia przyszłego kandydata do pracy, zgodnie z wymaganiami stawianymi na stanowisku pracy. Dlatego też angażujemy się w warsztaty i spotkania ze studentami w ramach Programu Edukacyjnego Uwolnij kreatywność. Chcemy w ten sposób rozwijać wiedzę i kompetencje naszych potencjalnych pracowników.

Jakiego typu kompetencje są najistotniejsze w branży – wiedza techniczna, kompetencje miękkie, znajomość języków?

Każdy z wymienionych obszarów jest równie ważny. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie skutecznego logistyka bez wiedzy technicznej (np. obsługi programów komputerowych z obszaru logistyki), umiejętności komunikowania się, czy współpracy. W zglobalizowanych świecie, czymś niemal naturalnym staje się potrzeba komunikowania się przynajmniej w jednym języku obcym. Obecnie podstawę w komunikacji globalnej stanowi język angielski, jednak coraz bardziej ceniona na rynku pracy staje się też znajomość dodatkowych, mniej popularnych języków obcych, jak język chiński, szwedzki, czy chociażby rosyjski.

Jakie cechy i umiejętności powinien zatem posiadać idealny kandydat do pracy w logistyce?

Idealny kandydat to taki, który posiada cechy i umiejętności właściwe dla danego stanowiska pracy. Generalnie – każdy logistyk powinien być skuteczny w działaniu, energiczny, spostrzegawczy, kreatywny, posiadający umiejętności analityczne. Nie może bać się podejmowania działań i decyzji w oparciu o uprzednio przeprowadzone analizy. Efektywny logistyk to osoba, która potrafi sprawnie komunikować się z otoczeniem, jest nastawiona na współpracę i potrafi skutecznie rozwiązywać sytuacje problemowe. Jest otwarta na zmieniające się warunki pracy i na ciągły rozwój oraz uzupełnianie swojej wiedzy. Dobry logistyk przewiduje, planuje, widzi ryzyko i podejmuje działania mające na celu zniwelowanie niepożądanych konsekwencji.

DPD Polska jest partnerem Programu Edukacyjnego Uwolnij kreatywność realizowanego w ramach projektu Biznes dla edukacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. W jakich aspektach codziennej pracy w branży TSL przydaje się kreatywność?

Branża TSL jest branżą dynamicznie rozwijającą się, która przez ostatnie lata stworzyła szereg definicji, zasad i najlepszych praktyk. Niemniej jednak, to co było dobrym rozwiązaniem pięć lat temu, niekoniecznie jest najlepszym dzisiaj. Dlatego też kreatywność jest cechą, która powinna towarzyszyć logistykom każdego dnia, gdyż pozwala na zoptymalizowanie procesów i metod pracy oraz uzyskanie oryginalnych, najlepszych rozwiązań.

Logistyka, to obecnie bardzo modny kierunek studiów. Jakie perspektywy zatrudnienia mają aktualni i przyszli studenci?

Zapotrzebowanie na logistyków jest wciąż bardzo duże. Logistyka i transport są obszarami wciąż rozwijającymi się i niewątpliwie stanowią branżę przyszłościową. Zdecydowanie się na podjęcie studiów logistycznych wydaje się być trafnym wyborem, który stwarza perspektywę znalezienia dobrej pracy po ich ukończeniu.

Na jakich stanowiskach młodzi logistycy będą szczególnie mile widziani w DPD Polska?

DPD Polska jest firmą kurierską, która bardzo dynamicznie się zmienia i rozwija. Aktualnie, najwłaściwszym miejscem do zdobywania i rozwoju kompetencji logistycznych jest nasza Centralna Sortownia, którą oficjalnie uruchomiliśmy w październiku 2012 roku w Strykowie k. Łodzi. Powstała ona w sercu Polski, u zbiegu najważniejszych linii komunikacyjnych w kraju. Centralna Sortownia jest miejscem skrzyżowania się łańcuchów magazynowych, dostaw i sieci transportowych, przez co stanowi idealne miejsce do rozwoju dla młodego logistyka. Ostatnio z sukcesem pozyskaliśmy absolwentów studiów logistycznych do naszego Działu Transportu na stanowiska Młodszych Specjalistów ds. Planowania Sieci LNH (Linehaul).

Poleć ten artykuł:

Polecamy