LOTOS wchodzi na rynek petrochemikaliów

LOTOS wchodzi na rynek petrochemikaliów

W gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS kończy się budowa instalacji wydzielania ksylenów – służących m.in. do produkcji poliestrów, z których powstają wyroby plastikowe i tekstylia.

Ksyleny są poszukiwanym produktem, między innymi ze względu na rosnącą dynamicznie produkcję opakowań plastikowych na świecie. Sprzedaż ksylenów jest bardziej opłacalna niż surowca do ich produkcji – tzw. reformatu benzynowego.

Nowa instalacja oznacza początek ekspansji Grupy LOTOS w obszarze petrochemii. Produkcja ksylenów, mających wyższe marże handlowe niż reformat benzynowy to reakcja Grupy LOTOS na nadprodukcję benzyny w Europie. To również wejście, jako dostawca surowca na dynamicznie rozwijający się rynek producentów poliestrów. dbiorcą ksylenów z Gdańska będzie japońsko-niemiecka spółka Mitsubishi International GmbH. Grupa LOTOS podpisała umowę o wartości ponad 800 mln zł na sprzedaż ksylenów przez 3,5 roku.

Instalacja wydzielania ksylenów wyprodukuje ponad 120 tys. ton ksylenów rocznie. Przerabiać będzie 65 ton reformatu benzynowego na godzinę. Wytwarzanie ksylenów zmniejszy w sposób istotny udział węglowodorów aromatycznych, w puli komponentów benzyn motorowych. To realizacja wymogu Unii Europejskiej, który mówi o stopniowej konieczności ograniczania zawartość związków aromatycznych w benzynach.

Poleć ten artykuł:

Polecamy