Metoda na wzrastającą złożoność w logistyce: Jak koncern chemiczny BASF zarządza swoją europejską siecią dystrybucji
BASF jest światowym liderem w branży chemicznej. Zatrudniając ok. 112.000 osób, posiadając sześć zakładów powiązanych, określanych jako zakłady typu Verbund oraz 376 kolejnych zakładów produkcyjnych, obsługuje klientów i partnerów w niemal wszystkich krajach na świecie. Szerokie...
Firmy o światowym zasięgu, współpracujące z setkami usługodawców, takie jak BASF, znalazły prosty sposób zarządzania rozbudowaną siecią różnych partnerów systemowych, mimo coraz większej złożoności.
Rozwiązaniem jest współpraca i standaryzacja: w celu integracji swoich 300 spedytorów w Europie, BASF wykorzystuje centralną platformę informatyczną, która łączy firmę chemiczną ze zróżnicowanym światem zewnętrznym różnych spedytorów, oraz która w świecie logistyki obowiązuje dziś jako standard kierowania procesami zaopatrzenia i dystrybucji: chodzio platformę AX4.
AX4 to platforma służąca ustandaryzowanej współpracy między BASF, a jej spedytorami. Oznacza to również, że AX4 za jednym wciśnięciem przycisku oddaje do dyspozycji wszystkim stronom procesu informacje dotyczące przesyłek. Z tego rozwiązania korzystają wszyscy uczestnicy procesu.
WYMAGANIA
Celem jest stworzenie możliwości zarządzania w sposób prosty, szybki i elastyczny procesami logistycznymi wykraczającymi poza strukturę firmy w jedną sieć składającą się z 300 spedytorów i 31 zakładów w 10 krajach oraz zapewnienie sprawnej współpracy między różnymi podmiotami w łańcuchu dostaw.Przebieg każdej z 910.000 przesyłek, które rocznie nadaje koncern chemiczny, powinien być sterowany w sposób automatyczny przez ustandaryzowane procesy, począwszy od zakładu, aż do odbiorcy.
ROZWIĄZANIE
Mimo całkowicie różnych światów IT spedytorów świadczących usługi dla BASF, platforma AX4 ułatwia firmie zarządzanie jej siecią logistyczną: tylko za pomocą jednego interfejsu przenosi dane dotyczące przesyłek pochodzące z systemu SAP firmy BASF na platformę informatyczną. Spedytorom natomiast AX4 oferuje wiele elastycznych możliwości podłączenia – począwszy od interfejsu EDI, poprzez stronę internetową, na komunikacji za pomocą poczty elektronicznej kończąc.
Kiedy przesyłka jest gotowa do obioru, podłączony do AX4 spedytor, za pośrednictwem platformy, otrzymuje zielone światło. Wszystkie informacje o przesyłce i towarzyszące jej dokumenty zdeponowane w formie elektronicznej, automatycznie przejmowane są do własnego systemu spedytora. Jeśli zachodzą odchylenia do standardowego przebiegu procesu, które mogą spowodować opóźnienie w łańcuchu dostaw, system odpowiednio wcześnie o tym alarmuje.
Żeby znać położenie danej przesyłki, wprowadzone zostało zarządzanie śledzeniem przesyłek, które stanowi część składową rozwiązania informatycznego. W ten sposób spedytorzy mogą zgłaszać status przesyłki do AX4, a system przekazuje go w jednoznaczny sposób do systemu SAP, z którego korzysta BASF.
WYNIK
Eksperci widzą drogę opanowania wzrastającej złożoności procesów logistycznych w ustandaryzowaniu procesów zachodzących między uczestnikami procesu oraz ich sprawnej współpracy, tak, jak realizuje to firma BASF przez platformę AX4.