MSP korzystają z wyników projektów unijnych
Firmy sektora MSP mogą wzmocnić swoją konkurencyjność dzięki udziałowi w projektach programów ramowych i możliwości korzystania z rynkowych rozwiązań powstałych w ramach tych projektów. Projekt B2B LOCO oferuje firmom aktywną wymianę wiedzy, dostęp do najlepszych
Firmy sektora MSP mogą wzmocnić swoją konkurencyjność dzięki udziałowi w projektach programów ramowych i możliwości korzystania z rynkowych rozwiązań powstałych w ramach tych projektów. Projekt B2B LOCO oferuje firmom aktywną wymianę wiedzy, dostęp do najlepszych praktyk i nowoczesnych technologii poprzez udział w międzynarodowej Sieci Kompetencji w Logistyce.
W dobie wciąż doskwierającego nam kryzysu poszukiwanie przewag konkurencyjnych może nabrać zupełnie nowego znaczenia. Przedsiębiorstwa choć głównie skupiają się na swoich podstawowych obszarach działalności coraz częściej zaczynają rozglądać się za innymi możliwościami rozwoju. Firmy zaczynają korzystać z programów wsparcia proponowanych w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Z drugiej strony Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na wsparcie sektora MSP. W programach badawczych realizowanych głównie przez przedstawicieli nauki, jednostki badawcze, uczelnie, udział przedsiębiorstw w projektach badawczych polega najczęściej na ich zaangażowaniu przy testowaniu praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań, analiz, prototypów, itd. Udział polskich przedsiębiorstw w europejskim obszarze badawczym jest znikomy. Tymczasem w krajach bogatych zaangażowanie przedsiębiorstw, również małych i średnich, w realizację badań rośnie, a przedsiębiorcy uznają ten rodzaj działań za istotne źródło uzyskiwania przewagi konkurencyjnej na rynku i budowania nowego wizerunku firmy zgodnego z hasłami UE – przedsiębiorstwa nowoczesnego, innowacyjnego, dbającego o bezpieczeństwo, ekologię, itd. Komisja Europejska corocznie przeznacza miliony euro na finansowanie badań, wśród których niezwykle ważnym obszarem jest transport. W ramach tego obszaru ogłaszane są konkursy, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań i kształtowanie wspólnej europejskiej polityki transportowej. Główne obszary badawcze obejmują m.in. promowanie idei transportu intermodalnego, rozwój infrastruktury transportowej i wypracowanie nowych rozwiązań dla szeroko pojętego transportu drogowego, kolejowego i morskiego. Chcąc wesprzeć dostęp przedsiębiorstw do informacji w tym zakresie realizowane są projekty prezentujące wyniki badawcze i zapraszające do współpracy. Jednym z takich projektów jest projekt B2B LOCO realizowany przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Celem projektu jest utworzenie Sieci Kompetencji w Logistyce jako platformy wymiany wiedzy, najlepszych praktyk, nowych technologii i rozwiązań oraz zwiększenie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w projektach badawczych poprzez prezentację ich potencjału. Idea projektu opiera się na założeniu, iż współpraca przedsiębiorstw w ramach międzynarodowej sieci z instytucjami badawczymi działającymi na rynku lokalnym, pozwoli firmom wzmocnić swoją konkurencyjność. Projekt skierowany jest głównie do firm transportowych i logistycznych, produkcyjnych i handlowych. W ramach projektu utworzono Sieć Brokerską umożliwiającą przedsiębiorcom wymianę doświadczeń i prezentację swoich kompetencji. W rezultacie działań małe i średnie przedsiębiorstwa zdobędą dostęp do zaawansowanych rozwiązań oraz poznają godne naśladowania przykłady udanej współpracy pomiędzy MSP a środowiskiem akademickim. Głównym źródłem informacji o projekcie, jak również wiadomości na temat transportu i logistyki jest strona projektu www.b2bloco.eu.