MŚP poznają SaaS

MŚP poznają SaaS

Małe i średnie przedsiębiorstwa dojrzały do korzystania z profesjonalnych, odpłatnych aplikacji wspierających zarządzanie biznesem – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity SA.Badanie „Oprogramowanie...

Badanie „Oprogramowanie wspierające pracę MŚP” wykazało, że programy służące do zarządzania procesami biznesowymi są powszechne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw m.in. w branży przemysłowo-produkcyjnej. Ponadto branża ta nieco częściej korzysta z oprogramowania biznesowego w porównaniu do średniej dla całego sektora. Z typowego oprogramowania biurowego korzysta 95,3 proc. przedstawicieli firm specjalizujących się w przemyśle i produkcji (93,8 proc. MŚP), programy do fakturowania posiada 90,6 proc. (86,7 proc. MŚP), a systemy księgowe znalazły nabywców wśród 83,5 proc. (78,5 proc. MŚP). Największe różnice widoczne są jednak w zakresie wykorzystania oprogramowania do zarządzania produkcją. W tym obszarze branża przemysłowo-produkcyjna wiedzie zdecydowany prym w porównaniu do innych branż – 35,3 proc. korzysta z tego rodzaju programów. Ponadto stopień wykorzystania wszystkich typów oprogramowania w tej branży jest nieco wyższy od średniej dla całego sektora MŚP. Mniejsze jest jednak zainteresowanie cloud computingiem – obecnie 46,5 proc. badanych firm specjalizujących się w przemyśle i produkcji rozważa zakup oprogramowania w modelu SaaS (Software as a Service).

– Badanie wykazało, iż firm specjalizujących się w obszarze przemysłu i produkcji nie trzeba przekonywać do korzyści wynikających z zarządzania procesami biznesowymi za pomocą systemów informatycznych. Przedsiębiorcy z tej branży dostrzegają, że wsparcie IT usprawnia i automatyzuje codzienną pracę, co widać zarówno na przykładzie wykorzystania podstawowych programów biznesowych umożliwiających zarządzanie księgowością i kadrami, jak i wyspecjalizowanych rozwiązań koordynujących proces produkcji – komentuje Robert Tomaszewski, dyrektor Pionu SMB Sygnity SA, odpowiedzialny za markę Quatra.

Przedstawiciele branży przemysłowo-produkcyjnej wykazali nieco mniejsze zainteresowanie cloud computingiem od średniej dla całego sektora

Sektor MŚP jest zróżnicowany

Zdywersyfikowanie sektora MŚP pod względem wykorzystania oprogramowania informatycznego to kolejny wniosek, który płynie z badania. O ile badanie nie wykazało statystycznie istotnych różnic w zakresie wykorzystania podstawowych programów do zarządzania firmą, o tyle uwypukliło zróżnicowane potrzeby dotyczące wykorzystania bardziej zaawansowanych programów. Programy wspierające zarządzanie magazynem są najczęściej wykorzystywane w branży handlowej (68,7 proc.), tylko nieznacznie rzadziej w branżach transportowej/telekomunikacyjnej (53,3 proc.) oraz przemysłowej i budowlanej (po 50 proc.), a najrzadziej w branżach: hotelarskiej i usługowej (odpowiednio 28 i 27 proc.). Programy do wsparcia procesu produkcji są wykorzystywane głównie przez firmy średnie (33,3 proc.) reprezentujące przemysł i produkcję (35,3 proc.) oraz branżę budowlaną (24,3 proc.). Natomiast z programów CRM najczęściej korzystają firmy handlowe (24 proc.) oraz w identycznym stopniu firmy usługowe, budowlane i produkcyjne.

MŚP zmierza w stronę chmury

Wśród małych i średnich firm można również zaobserwować rosnącą popularność rozwiązań w chmurze. Aż 50 proc. wszystkich badanych wskazało, że chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu SaaS (Software as a Service). Przedstawiciele branży przemysłowo-produkcyjnej wykazali nieco mniejsze zainteresowanie cloud computingiem od średniej dla całego sektora – 46,5 proc. badanych skorzystałoby z programów dostępnych online. Co ciekawe, dominującą grupę zainteresowanych cloud computingiem stanowią firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników. – Z badania wynika, że małe i średnie firmy specjalizujące się w przemyśle i produkcji dopiero poznają nowe rozwiązania i stopniowo zauważają, że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS oznacza przede wszystkim elastyczność pracy oraz optymalizację kosztów. Świadomość przedsiębiorców w tym zakresie będzie stale rosnąć i już za 2-3 lata cloud computing stanie się powszechny – dodaje Robert Tomaszewski.

Poleć ten artykuł:

Polecamy