Nowy zakład produkcji chemicznej na Dolnym Śląsku

Nowy zakład produkcji chemicznej na Dolnym Śląsku

Spółka PCC BD zrealizuje inwestycję polegającą na budowie nowego uniwersalnego zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych. Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę 351 mln zł. W wyniku projektu powstanie co najmniej 55 nowych miejsc pracy. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) na terenie chemicznego parku przemysłowego w Brzegu Dolnym, w województwie dolnośląskim. Przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji i uruchomienia produkcji planowany jest na rok 2026.

Na instalacji ma być wytwarzana gama etoksylatów, polialkilenoglikoli, polioli polieterowych i innych produktów. Produkty z nowej instalacji mają znaleźć szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłu, w tym w wytwarzaniu m.in. takich wyrobów jak lubrykanty, emulgatory, antystatyki, dyspergatory, demulgatory, uszczelniacze, środki zwilżające i pianotwórcze, w branżach takich jak: produkcja i przetwórstwo tworzyw sztucznych, farby i lakiery, w przemyśle paliwowym i wydobycia ropy i gazu, w przemyśle farmaceutycznym, w branży budowlanej, chemii przemysłowej, gospodarczej i samochodowej, w branży włókienniczej, meblarskiej (materace i poduszki, meble tapicerowane), automotive (izolacje akustyczne, kokpity, podsufitki i kierownice, siedziska, zagłówki, podłokietniki), w produkcji środków ochrony roślin oraz w kosmetykach i innych środkach czystości używanych przez nas na co dzień.

– Dzięki budowie nowej instalacji spółka zaproponuje klientom nie tylko produkty obecne w aktualnym portfolio grupy kapitałowej PCC, ale będzie miała możliwość wprowadzania na rynek nowych rodzajów produktów opartych również o nowe technologie ich wytwarzania czy też nowe surowce. Część produktów będzie dostępna w postaciach stałych takich jak np. płatki, proszek, granulki czy pastylki, co jest szczególnie oczekiwane przez klientów – mówi Grzegorz Paklerski, Członek Zarządu PCC BD Sp. z o.o.

Realizacja inwestycji jest umocnieniem aktywności grupy PCC w Polsce. Obecnie działalność produkcyjną w segmencie alkoksylatów prowadzą dwie inne spółki w grupie – PCC Rokita oraz PCC EXOL, odpowiednio w obszarze polioli i surfaktantów. Spółki dysponują jednak odrębnymi instalacjami do produkcji tych związków chemicznych. Realizacja inwestycji przez spółkę PCC BD, stanowiącą joint-venture spółek PCC Rokita oraz PCC EXOL, pozwoli na budowę uniwersalnej – pierwszej takiej w Polsce – instalacji przeznaczonej do produkcji kilku grup produktowych i zastosowania zróżnicowanych technologii.

Połączenie sił i zasobów obu wspólników poprzez budowę jednej instalacji umożliwi szybką reakcję na zgłaszane zapotrzebowanie rynku oraz elastyczność dostaw do różnych branż przemysłu, charakteryzujących się odmiennymi cyklami koniunkturalnymi.

– Cieszymy się, że jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu możemy wspierać powstawanie nowych inwestycji w Polsce. Dzięki naszej pomocy zagraniczna spółka umacnia swoją pozycję na terytorium RP. A lokalna społeczność zyskuje nowe miejsca pracy – mówi Prezes PAIH Krzysztof Drynda. Nowa inwestycja to również korzyści dla otoczenia gospodarczego. Przemysł chemiczny stanowi, bowiem strategiczną gałąź i kluczowy budulec polskiej gospodarki. Realizacja inwestycji prowadzonej przez spółkę PCC będzie zatem stanowić doskonały bodziec do rozwoju zarówno regionu Dolnego Śląska, jak i całej gospodarki – podkreśla Prezes PAIH. Wynika to z faktu wykorzystania produktów wytwarzanych na nowej instalacji, jako surowca do dalszych procesów przemysłowych, ale również dlatego, że na etapie prac inwestycyjnych będzie ona związana z realizacją usług czy dostawą materiałów, maszyn i urządzeń.

Nowa inwestycja ma umożliwić również wdrażanie wyników prac badawczych grupy PCC nad nowymi rozwiązaniami. Dotyczy to realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, mianowicie rozwoju portfela produktów, technologii wspierających ochronę środowiska i gospodarkę obiegu zamkniętego (produkty biodegradowalne, wykorzystujące CO2 jako surowiec, zmniejszanie śladu węglowego poprzez obniżanie energochłonności produkcji), jak i udostępniania rozwiązań poprawiających jakość życia (łagodne, biodegradowalne kosmetyki, pianki poliuretanowe z obniżoną emisją lotnych związków organicznych). Takie możliwości daje lokalizacja inwestycji na terenie chemicznego parku przemysłowego przystosowanego do rozwijania przedsięwzięć z zakresu specjalistycznej branży chemicznej, dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry badawczej zatrudnionej w grupie PCC oraz instalacja zaprojektowana na operowanie w szerokim spektrum parametrów procesowych pozwalających na wytwarzanie szerokiej gamy produktów.

Realizacja tak znacznej inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego. Spółka PCC BD otrzymała ofertę grantu rządowego w ramach Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 oraz decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy