Odbicie na rynku magazynowym?

Odbicie na rynku magazynowym?

Rośnie popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. Po dwóch rekordowych latach 2021-2022 i znacznych spadkach w minionym roku wraca zainteresowanie wynajmem magazynów w Polsce. Dane popytowe za I półrocze 2024 wskazują na wzrost o 24 proc. w skali roku. Stabilizuje się podaż nowej powierzchni magazynowej, której obecnie na rynku jest ponad 32,8 mln mkw., a więc o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu.

– Rynek magazynowy po okresie boomu w minionych latach i spadku w ubiegłym roku, powoli zaczyna wracać do tendencji zwyżkowej. Bardzo pozytywnym sygnałem jest duży wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni przez najemców, porównując rok do roku jest to wzrost aż o 24 proc. W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Głównymi motorami tego popytu były firmy z sektorów 3PL i produkcyjne, choć e-commerce też nie daje o sobie zapomnieć. W najbliższym czasie spodziewamy się powrotu do wzrostu zainteresowania tego typu przestrzeniami ze strony najemców oraz większej stabilizacji na rynku – mówi Michał Śniadała, dyrektor i szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

Obecnie w Polsce powstaje 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Jednak coraz częściej deweloperzy decydują się na wstrzymanie procesu budowy nowych obiektów na zasadzie spekulacyjnej, tzn. bez zabezpieczenia inwestycji odpowiednią liczbą umów najmu. Nowa podaż w I półroczu 2024 roku wyniosła 1,6 mln mkw. i jest o 36 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niemniej całkowita podaż powierzchni magazynowej wciąż rośnie w umiarkowanym tempie i obecnie wynosi 32,8 mln mkw.

W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największym zainteresowaniem cieszył się region Wrocławia, Katowic, Łodzi oraz Bydgoszczy i Torunia.

Jednak w niektórych regionach Polski zaczęło występować zjawisko nadpodaży powierzchni, co wpływa na wstrzymanie poziomu nowych inwestycji. Obecnie w głównych regionach wskaźnik powierzchni niewynajętej oscyluje w przedziale 6-10 proc., a średni wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi 8,3 proc.

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest stabilizacja poziomu czynszów na rynku, po szybkim i dość znaczącym wzroście w 2022 roku, czynsze bazowe w 2023 roku ustabilizowały się i w najbliższych miesiącach utrzymają się na stabilnym poziomie.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy