Optymistyczna prognoza zatrudnienia w logistyce

Optymistyczna prognoza zatrudnienia w logistyce

Jak wynika z kwartalnego raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”, pracodawcy w Polsce są umiarkowanie optymistyczni, co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższym kwartale. Prognoza zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +7%.

Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców, 15% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7% zamierza redukować etaty a 75% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

 

Największy optymizm odnotowano dla sektora transportu/logistyki/komunikacji, +22%. Wysokie prognozy netto zatrudnienia odnotowano również dla produkcji przemysłowej, +18% a także dla branży rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, +12%. Pozytywny trend daje się zauważyć również w handlu detalicznym i hurtowy, który uzyskał wynik +8%, a także w sektorach finanse /ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz restauracje/hotele, z prognozą +7% dla obu.

 

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów kopalnie/przemysł wydobywczy a także energetyka/gazownictwo/wodociągi, odpowiednio 9% i 8%.

– Polska w dalszym ciągu jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych – szczególnie z sektora usług BPO, czyli outsourcingu procesów biznesowych, motoryzacyjnego a także badań i rozwoju. Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie tam nadal bardzo duże. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników o kompetencjach technicznych i sprzedażowych, które zapewnią ich firmom szybki wzrost i przewagę konkurencyjną – komentuje Iwona Janas, dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Porównanie kwartałów

W porównaniu z I kwartałem 2014 r. największy wzrost prognozy zatrudnienia nastąpiła dla produkcji przemysłowej – o 5 procent, zaś o 2 procent prognoza wzrosła w branży instytucje sektora publicznego oraz transport/logistyka/komunikacja. Spadek prognozy odnotowano w czterech sektorach, największy o 10 procent dla kopalni/przemysłu wydobywczego. O odpowiednio 5 i 3 procent prognoza spadła w branżach restauracje/hotele a także budownictwo.

Porównanie z ubiegłym rokiem

W porównaniu do ubiegłego roku najbardziej dynamiczny wzrost, o 21 procent, odnotowano dla produkcji przemysłowej. Zdecydowanej poprawie uległa również prognoza dla sektorów transport/logistyka/komunikacja oraz restauracje/hotele, odpowiednio o 14 i 11 procent. Wzrost o 10 procent uzyskano dla sektora rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo. Spadek prognozy odnotowano tylko dla Instytucji sektora publicznego, o 7 punktów procentowych.

– Rok 2014 może być pierwszym okresem trwałego spadku bezrobocia, o ile unikniemy jakieś nieprzewidzialnych wydarzeń o negatywnych konsekwencjach dla gospodarki – mówi Jacek Męcina, wiceminister Pracy i Polityki Społecznej.

Sytuacja w regionach

W pięciu z sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. jest dodatnia. Oznacza to, że prawie w całym kraju przeważa optymizm pracodawców, co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najlepszy wynik uzyskano w regionie centralnym, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12%. Umiarkowanie wysoką prognozę netto zatrudnienia odnotowano również w regionach południowo-zachodnim i północno-zachodnim, wynosi ona odpowiednio +9% i +7%. W regionach południowym i północnym prognoza netto zatrudnienia osiąga +6% dla obu. Tylko w regionie wschodnim przewiduje się stagnację zatrudnienia.

W porównaniu z wynikami dla I kwartału 2014 r. prognoza zatrudnienia spadła w czterech z sześciu badanych regionach. Najwyższy spadek, o 5 procent, odnotowano w regionie wschodnim a następnie, o 3 procent, w regionie południowo-zachodnim. W regionie centralnym prognoza wzrosła o 3 procent, natomiast w północno-zachodnim pozostaje na zbliżonym poziomie do poprzedniego kwartału.

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach. Najbardziej prognoza wzrosła w regionach centralnym i północnym, odpowiednio o 12 i 10 procent. Znaczący wzrost nastąpił również w regionach południowym i północno-zachodnim, o 9 i 8 procent. W regionie wschodnim uzyskano spadek prognozy o 4 procent.

W zestawieniu globalnym badania ManpowerGroup, w którym wzięło udział ponad 65 tysięcy pracodawców z 42 krajów i regionów widać, że nieprzychylny klimat na rynku pracy zdaje się słabnąć i w wielu gospodarkach pojawiają się pierwsze sygnały rosnącego optymizmu przedsiębiorców. W 38 z 42 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia, co jest najlepszym wynikiem od III kwartału 2008 r. W ujęciu rocznym polepszenie prognoz odnotowano w 28 krajach i terytoriach, a ich pogorszenie również w 11.

Najbardziej pozytywne plany dot. zwiększenia zatrudnienia deklarują pracodawcy w Indiach (+41%), na Tajwanie (+38%), w Nowej Zelandii (+27%), Turcji (+26%) i na Kostaryce (+22%). Państwa, w których prognoza dla II kwartału 2014 r. jest negatywna to: Włochy (-7%), Czechy (-2%) i Francja (-1%). Dla francuskiego rynku jest to już drugi ujemny wynik w ciągu ostatnich czterech kwartałów.

Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 25. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy