Panattoni: cztery lokalizacje dla InPost
Panattoni Europe wynajmie firmie InPost ponad 21 000 m kw. powierzchni w czterech centrach dystrybucyjnych – w Toruniu, w Bydgoszczy, w Szczecinie i w Opolu.
Coraz gęstsza sieć obiektów Panattoni poza głównymi aglomeracjami, to atrakcyjna propozycja dla firm kurierskich, które w dobie szybkiego rozwoju e-handlu chcą być bliżej klienta. Stąd na wynajętych przez InPost powierzchniach znajdą się sortownie obsługujące rosnącą liczbę Paczkomatów® InPost i usług InPost Kurier. Rozpoczęcie prac magazynów przeładunkowych planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku.
Deweloper od dwóch lat realizuje ekspansję branży magazynowej, inwestując na rynkach wschodzących. Należą do nich m.in. Toruń, Bydgoszcz, Szczecin i Opole, a dostęp do nowoczesnych powierzchni magazynowych w tych regionach wspiera rozwój m.in. branży operatorów logistycznych. Potwierdza to firma InPost, która wynajęła 21 000 m kw. – po ok. 5000 m kw., w tym po ok. 700 m kw. na biura – w ramach czterech centrów dystrybucyjnych dewelopera – Panattoni Park Toruń II, Panattoni Park Bydgoszcz II, Panattoni Park Szczecin II oraz Panattoni Park Opole. To tu powstaną nowoczesne sortownie obsługujące Paczkomaty® InPost i usługi InPost Kurier, dzięki którym firma będzie mogła szybciej obsługiwać rosnące wolumeny dystrybuowanych przesyłek. W 2018 roku InPost dostarczył 86 mln przesyłek, czyli o 52,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Dostawy paczek przez kuriera wzrosły przy tym o 45,5 proc., a za pośrednictwem paczkomatów aż o 56,3 proc. Liczba tych ostatnich – w chwili obecnej operator ma 5 000 tych urządzeń – przekroczyła już liczbę placówek własnych Poczty Polskiej (4 600).
– W pracy z ogromnym wolumenem przesyłek bardzo istotna jest sprawna obsługa i wydajność operacyjna centrów dystrybucyjnych. Nowe sortownie spełniają nasze bardzo wysokie wymagania – zarówno w aspekcie lokalizacji i skomunikowania z głównymi arteriami drogowymi, jak też odpowiedniej liczby doków i wiat kurierskich. Kolejne 4 centra logistyczne znacznie zwiększą naszą wydajność w aż trzech województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim oraz zachodniopomorskim – wskazuje Rafał Brzoska, prezes InPost.
Odległość położenia magazynów przeładunkowych od klientów determinuje dostarczenie do nich przesyłek w jak najkrótszym czasie. Dlatego Panattoni Park Toruń II to zlokalizowany zaledwie 10 km od centrum miasta nowoczesny obiekt dystrybucyjny, który zajmie łączną powierzchnię ponad 62 500 m kw. Panattoni Park Bydgoszcz II to około 67 000 m kw. powierzchni magazynowej i biurowej zlokalizowane zaledwie 5,5 km od centrum miasta, zaś Panattoni Park Szczecin II o łącznej powierzchni prawie 69 000 m kw. położony jest w granicach administracyjnych miasta i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z kolei Panattoni Park Opole o powierzchni blisko 49 000 m kw. to nie tylko lokalizacja blisko centrum miasta, ale także łatwy dostęp do głównych szlaków komunikacyjnych na trasie Wrocław-Katowice.
Podpisanie umów najmu z InPost skomentowała Dorota Jagodzińska, Managing Director Panattoni Europe: – Możliwość podjęcia współpracy w tych regionach z partnerem takim jak InPost, to dla nas bardzo ważny sygnał. Dowodzi on, że nasze plany inwestycyjne spełniają oczekiwania czołowych podmiotów branży logistycznej w Polsce. Mowa tu przecież o współpracy z dynamicznie rozwijającym się operatorem logistycznym nie w jednej, a w czterech wschodzących lokalizacjach. Jako deweloper powierzchni przemysłowych pierwsi dostrzegliśmy potencjał drzemiący w Toruniu, Szczecinie, czy Bydgoszczy i Opolu a dziś to myślenie procentuje, czego najlepszym dowodem jest nasza współpraca z InPost.
Wydajność operacyjna to główna zaleta wynajętych przez InPost powierzchni, Wszystkie obiekty dostosowano pod operacje cross-dockingu przez zaplanowanie odpowiedniej liczby doków i wiat kurierskich. W Bydgoszczy, Szczecinie i Opolu mogą być jednocześnie obsłużone 4 TIR-y oraz ok. 115 busów kurierskich. W lokalizacji toruńskiej są to liczby jeszcze bardziej imponujące – w sortowni operować może w tym samym czasie 10 TIR-ów i 137 busów kurierskich. Wszystkie obiekty to magazyny klasy A, spełniające wymogi certyfikacji wielokryterialnej budynków typu BREEAM. To kluczowe dane dla zapewnienia bezpieczeństwa operacyjnego w dobie rozwoju polskiego rynku e-commerce, generującego tak duże zapotrzebowanie na usługi kurierskie. Jak wskazuje raport przygotowany przez Interaktywnie.com, krajowy e-handel plasuje się na 13 miejscu w skali świata i cechuje się jednym z największych wzrostów liczby przeprowadzanych transakcji. Dziś liczba konsumentów kupujących online wynosi 15 mln osób. Aż 63 proc. kupujących w Internecie deklaruje, że najczęściej korzysta z usług oferowanych przez InPost.
(Panattoni Europe)