Pojazdy uprzywilejowane

Pojazdy uprzywilejowane

Dwa lata temu przedsiębiorcy stracili możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką. Korzyści podatkowe wciąż można jednak uzyskać nabywając auto typu pickup. Wystarczy spełnić trzy warunki.Wszystko wskazuje na to, że urlop „kratek” wydłuży się do trzech...

Wszystko wskazuje na to, że urlop „kratek” wydłuży się do trzech lat i pełna ulga podatkowa od osobówek rejestrowanych na firmy nie będzie obowiązywać w 2013 roku. Mało tego, na rok 2014 przygotowywane są kolejne zmiany. W związku z tym oczy przedsiębiorców coraz częściej zwrócone są w stronę pojazdów typu pickup, od których przysługuje pełne odliczenie VAT.

Wyleasingować auta

Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing, podkreśla, że zgodnie z definicją ustawową, pickup to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków. – W myśl przepisów, zarówno o podatku VAT jak i podatku dochodowym PIT i CIT, taki pojazd jest samochodem ciężarowym ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami podatkowymi – mówi M. Włodarczyk.

Pickupy kupowane są nie tylko ze względu na preferencje podatkowe, ale również dla własności użytkowych.

Zakup tego rodzaju pojazdu oznacza spore oszczędności. I to nie tylko dla przedsiębiorców kupujących auto za gotówkę, ale również tych, którzy zdecydują się pickupa wyleasingować. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń w odliczeniu podatku VAT od rat leasingowych, wykupu po zakończeniu umowy, jak i w zakresie zwrotu VAT-u od paliwa do pickupa. Ponadto do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca zaliczy zarówno całą opłatę leasingową i koszty ubezpieczenia, jak i wydatki związane z eksploatacją takiego pojazdu.

Trzy warunki

Decydując się na zakup lub leasing pickupa, przedsiębiorca musi pamiętać, że pełne odliczenie w zakresie VAT-u przysługuje tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione trzy podstawowe warunki:

1. Wydatki związane z użytkowaniem pickupa muszą być bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

2. Konieczne jest posiadanie pełnej dokumentacji potwierdzającej, że leasingowany samochód to pickup. – Kwalifikację samochodu, a tym samym wpis do dowodu rejestracyjnego, uzyskuje się na podstawie badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Warto podkreślić, że nie ma obowiązku dostarczania kopii zaświadczenia wydanego przez stację do Urzędu Skarbowego, ale może on, np. podczas kontroli, zawsze o takie zaświadczenie poprosić. Nawet przez pięć lat po zakończeniu użytkowania samochodu – mówi Mariusz Włodarczyk.

3. Część przeznaczona do przewozu ładunków musi być otwarta. Oczywiście jest możliwość montażu przykrycia tej części, ale nie na stałe. Jeżeli trwałe przykrycie zostanie zauważone np. podczas policyjnej kontroli drogowej, kierowca oraz oczywiście nadzorujący auta opiekun floty będzie miał zapewne problemy. Jakie? Chociażby konieczność badania wielkości części przeznaczonej do przewozu osób i ładunku.

Zgodnie z obowiązującym prawem, prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku dokonywania pomiaru masy i długości pickupa. Pełne odliczenie VAT nie zależy też od liczby siedzeń czy liczby pasażerów. – Tylko spełniając powyższe warunki formalne oraz faktyczne firma uzyskuje pełną opłacalność podatkową zakupu lub leasingu i użytkowania pickupa – podsumowuje M. Włodarczyk z BZ WBK Leasing.

Walory użytkowe

Pickupy są kupowane nierzadko przez sektor MŚP, nie tylko w celu wykorzystania preferencji podatkowych. – Zainteresowanie pickupami tłumaczyć można korzyściami podatkowymi, ale także walorami użytkowymi. Ten typ samochodu łączy w sobie zalety miniciężarówki i auta osobowego: spora część ładunkowa oraz przestrzeń pasażerska dla nawet pięciu osób – mówi Dariusz Sokołowski, koordynator programów dealerskich w BZ WBK Leasing.

Niekiedy pickupy są traktowane nawet jako auta prezesowskie. W celach roboczych wykorzystują je choćby firmy budowlane, a jeden z przykładów stanowiła Skanska użytkująca Mitsubishi L200 przy budowie autostrady A1

Poleć ten artykuł:

Polecamy