Polska Izba Spedycji i Logistyki – 25 lecie działalności w Polsce
Polska Izba Spedycji i Logistyki obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej kolacji Krajowa Izba Gospodarcza odznaczyła Honorową Złotą Odznaką KIG za działalność na rzecz rozwoju Samorządu Gospodarczego – przewodniczącego Rady PISiL, Marka Tarczyńskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady, Jerzego Wójtowicza. Medalem 25-lecia KIG uhonorowano Elżbietę Soszyńską, Dyrektor Biura PISiL.
Galę poprzedził XIX Kongres Spedytorów, w którym udział wzięło ponad 180 uczestników z całej Polski. Spotkanie pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Krajowej Izby Gospodarczej rozpoczął przewodniczący Rady PISiL, Marek Tarczyński.
– Spedytorzy, logistycy i agenci celni zakładając Polski Związek Spedytorów Międzynarodowych i przekształcając go później w Polską Izbę Spedycji i Logistyki czuli potrzebę wspólnego zabierania głosu w relacjach z administracją państwową, samorządową oraz kontrahentami. Pomimo różnic udawało się znajdować wspólny mianownik, artykułując nasze potrzeby i konstruktywnie poszukując porozumienia. Przez te lata udało nam się dostosowywać do dynamicznie zmieniajacego się rynku ale także kształtować go. Spedytorzy i logistycy mówią od lat jednym głosem w kraju i za granicą. Między innymi na forum międzynarodowych organizacji FIATA i CLECAT. Nasz głos i działania wspierały budowanie nowoczesnego, polskiego systemu transportowego, usprawnianie systemu odpraw celnych i fitosanitarnych, procesów cyfryzacji i regulacji rynku TSL. Jestem przekonany, że Izba nie zawiodła pokładanych w niej nadziei, jest i będzie liczącym się głosem naszej branży – powiedział przewodniczący Rady PISiL Marek Tarczyński.
Uczestników XIX Kongresu Spedytorów powitał także założyciel i pierwszy przewodniczący Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych, Jarosław Bokina, który przypomniał ideę, która towarzyszyła początkom działania Związku.
– Idee Związku przetrwały 25 lat a to oznacza, że były one słuszne i pożyteczne dla całej polskiej branży spedycyjnej. Koncepcja stworzenia organizacji o charakterze ogólnopolskim zdała życiowy egzamin. Bez czynnego zaangażowania grupy światłych spedytorów, Związek nie odniósłby sukcesu. Długo zabiegaliśmy o przystąpienie PZSM do FIATA a przyjęcie nas do Światowej Federacji Spedytorów było bardzo ważnym punktem zwrotnym w ówczesnej działalności związku. Związek rozpoczął też szkolenia młodego pokolenia spedytorów międzynarodowych z dyplomem FIATA. Czas pokazał, że Polska Izba spedycji i Logistyki jest świetną kontynuatorką Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych – powiedział Jarosław Bokina, pierwszy przewodniczący PZSM.
XIX Kongres Spedytorów poświęcony był problemom zarządzania przedsiębiorstwem TSL epoce gospodarki hybrydowej, rewolucji przemysłowej 4.0 i jej wpływu na gospodarkę i branżę logistyczną oraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości branży TSL w Polsce. Wśród prelegentów znakomici goście; prof. Halina Brdulak (SGH), prof. Wojciech Paprocki (SGH) oraz prof. Robert Gwiazdowski (ekspert podatkowy Centrum im. Adama Smitha).
Wieczorna Gala 25-lecia Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych oraz Polskiej Izby Spedycji i Logistyki rozpoczęła się od rozstrzygnięcia XVIII Konkursu „Spedytor Roku 2017” oraz organizowanego po raz pierwszy Konkursu „Młody Spedytor Roku 2017”.
W Konkursie „Spedytor roku 2017” wzięło udział 10 przedsiębiorstw spedycyjnych i logistycznych z całego kraju, wyróżniających się świetnymi wynikami finansowymi, skuteczną strategią działania oraz wysoką jakością świadczonych usług.
W kategorii dużych firm, Kapituła postanowiła przyznać tytuł „Spedytor Roku 2017” dwóm przedsiębiorstwom: JAS FBG oraz Śląskiemu Centrum Logistyki.
– Czy łatwo jest odnieść sukces na rynku spedycyjnym? Trzeba być wieloproduktowym, elastycznym, umiejętnie dostosowywać się do potrzeb klienta i zapewniać mu pełen wachlarz usług – począwszy od agencji celnej, poprzez spedycję krajową, całopojazdową, drobnicową, spedycję morską, lotniczą oraz kolejową – powiedział Jarosław Domin, prezes JAS FBG.
– Nasz przepis na sukces? Na rynku spedycyjnym działa wiele firm, ale w zasadzie nie ma on barier rozwojowych – cały czas dostępne są atrakcyjne nisze do zagospodarowania. Śląskie Centrum Logistyki startowało na rynku spedycyjnym nieco później niż nasza konkurencja. Od blisko 30 lat istniejemy na rynku logistyki magazynowej, na rynku spedycji jesteśmy od siedmiu lat. Znaleźliśmy na nim swoje miejsce i w kolejnych latach będziemy dalej rozwijać się w obszarach m.in. spedycji drogowej, przewozie wyrobów stalowych oraz towarów niebezpiecznych” – powiedział Jerzy Zachara, prezes Śląskiego Centrum Logistyki.
W tej samej kategorii Kapituła Konkursu przyznała także wyróżnienie firmie DHL Global Forwarding. W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw zwycięzcą Konkursu została firma Enterprise Logistics. – Budujemy renomę Enterprise Logistics od 1990 roku. Cieszymy się, że nasza praca jest dostrzegana i po raz kolejny została doceniona tytułem Spedytora Roku. Ten tytuł jest dla nas wyjątkowo cenny, ponieważ jest przyznawany przez PISiL – jedyną organizację, która zrzesza samych spedytorów.
Ważne też, że podczas Kongresu Spedytorów przyznano nagrodę dla Młodego Spedytora Roku. To znakomita inicjatywa, promująca innowacyjność ludzi, którzy są na początku swojej drogi zawodowej. Zwycięzcy życzę wytrwałości w rozwoju w tej ważnej, choć czasem niedocenianej branży.
Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważną pracę wykonują spedytorzy. Nasza codzienna praca przyczynia się do zaspokajania podstawowych, niższych i wyższych potrzeb społeczeństwa – niesie za sobą pewną misję i myślę, że to bardzo istotne byśmy mówili o tym głośno przy okazji takich wydarzeń jak Kongres Spedytorów” – powiedział Jerzy Gębski, Menedżer Projektów i PR w Enterprise Logistics Sp. z o.o. S.K.A
W tej kategorii kapituła zdecydowała także o uhonorowaniu wyróżnieniem firmy Asotra Polska. W Konkursie „Młody Spedytor Roku 2017”, który skierowany był do dynamicznych, młodych osób rozpoczynających swoją karierę w branży TSL, zwycięzcą został Pan Dominik Szulc z firmy Dor – Cel za pracę pt. „Propozycja systemu usprawniającego pracę spedytorów morskich i armatorów w Polsce. Koncepcja POL – COMPASS”
Walne Zgromadzenie PISiL na czteroletnią kadencję wybrało Przewodniczącego Rady oraz 8 jej członków a także Komisję Rewizyjną.
Przewodniczącym Rady został ponownie pan Marek Tarczyński.
Oto nowy skład Rady na lata: 2018 -2022:
Marek Tarczyński – przewodniczący
Jarosław Domin Wiceprzewodniczący
Grzegorz Woelke wiceprzewodniczący
Dorota Kościuczyk członek Rady
Jerzy Gębski członek Rady
Dominik Popiel członek Rady
Wojciech Miotke członek Rady
Artur Jadeszko członek Rady
Marek Ziemniewicz członek Rady
Walne Zgromadzenie PISiL wybrało także Komisję rewizyjną PISiL
Komisja rewizyjna na lata: 2018-2022
Józef Stróżyk
Jakub Bień
Teresa Korczyńska
Alicja Mamrot
Urszula Żuchlińska
Wybory przewodniczącego Komisji rewizyjnej odbędą w ciągu najbliższych dni.